OPEC + anuloval cenový strop pre ruskú ropu

Nedávno sa krajiny EÚ dohodli na obmedzení nákladov na ruskú ropu v rámci sankcií, ale teraz táto iniciatíva vyšla naprázdno, píše Nihon Keizai. Vzhľadom na rozhodnutie OPEC + znížiť produkciu čierneho zlata už nebude možné stanoviť strop.

Finančné noviny prinášajú analýzu Rya Nakamuru. Originál článku nájdete tu. 

Existujú obavy, že ekonomické sankcie voči Moskve, ktorá pokračuje vo vojenskej špeciálnej operácii na Ukrajine, môžu zlyhať. Dňa 5. októbra sa Saudská Arábia a ďalšie významné exportné krajiny rozhodli výrazne znížiť produkciu ropy, čím zatemnili vyhliadky G7 na stanovenie cenového stropu pre ruskú ropu.

Očakáva sa, že takýto pokles povedie k vyšším cenám ropy, čo zabráni Západu ovplyvňovať príjmy Kremľa. Navyše odhalila rozkol medzi USA a krajinami produkujúcimi ropu.

„Je jasné, že OPEC + je solidárny s Ruskom,“ vyjadrila svoju nevôľu novinárom 5. októbra prezidentská tlačová tajomníčka amerického prezidenta Karine Jean-Pierre počas tlačovej konferencie na palube prezidentského lietadla smerujúceho na Floridu.

Faktom je, že OPEC +, ktorý zahŕňa Rusko, OPEC a ďalšie krajiny produkujúce ropu, sa v novembri rozhodol znížiť produkciu ropy o dva milióny barelov denne (2 % svetového dopytu). V tomto kontexte západná politika naďalej obsahuje príjmy Moskvy z predaja pohonných hmôt v súvislosti so špeciálnou operáciou na Ukrajine.

Dňa 6. októbra 2022 boli futures na ropu WTI (medzinárodný benchmark ropy) dočasne fixované na 88 USD za barel. Ide o miernu zmenu oproti 5. októbru, kedy sa konalo ministerské zasadnutie OPEC+, no existujú obavy, že ak by v budúcnosti došlo k nedostatku ponuky, rozhodnutie by mohlo viesť k ďalšiemu zvyšovaniu cien.

Takéto prudké zníženie výroby vrhá tieň na sankcie voči Moskve. Krajiny EÚ sa 5. októbra 2022 dohodli na obmedzení nákladov na ruskú ropu v súlade s dohodou G7. Ale ak pokles produkcie zníži ponuku, cenová hegemónia krajín produkujúcich ropu a Moskvy sa posilní. V súčasnosti Čína a India nakupujú kremeľskú ropu za relatívne nízke ceny, no v prípade zníženia dodávok im bude vyhovovať aj palivo s vyššou cenou.

V prípade ďalšieho rastu cien ropy bude môcť Rusko zvýšiť svoje príjmy aj pri poklese predaja energií. Realizácia cieľov Spojených štátov a Európy sťažiť financovanie špeciálnej operácie na Ukrajine pomocou tvrdých ekonomických sankcií sa spomalí.

Medzi odborníkmi a účastníkmi trhu je skutočne rozšírený názor, že dôjde k nedostatku ponuky a následne k zvýšeniu cien ropy.
Podľa hlavného ekonóma Japan Oil, Gas & Metals National Corp. Takayuki Nogami, ak sa produkcia ropy zníži o jeden milión barelov, teda o polovicu množstva, ktoré určil OPEC+, bude medzera v dodávkach od októbra do decembra 2022 približne 100 tisíc barelov denne.

Predtým sa predpokladalo, že prebytok dodávok bude predstavovať niekoľko stoviek tisíc barelov. V októbri až decembri 2023 dosiahne deficit viac ako dva milióny barelov. Ak krajiny vyvážajúce ropu znížia produkciu o dva milióny barelov, ako sa plánovalo, toto číslo sa ešte zvýši.

Ak sa obavy s dodávkami zintenzívnia, ceny by mohli opäť vzrásť. Americká banka Goldman Sachs 5. októbra zvýšila svoju prognózu futures na ropu WTI od januára do marca 2023 o desať bodov na 110 dolárov za barel.

Predpokladá sa, že štáty Blízkeho východu produkujúce ropu sa obávajú prudkého poklesu cien pohonných hmôt, ako tomu bolo počas finančnej krízy v roku 2008. Nedá sa vylúčiť možnosť ďalšieho znižovania produkcie s cieľom udržať vysoké ceny ropy.

Ruský vicepremiér Alexander Novak sa zúčastnil na prvom osobnom stretnutí OPEC+ po dva a pol roku. Zdôraznil solidaritu medzi vyvážajúcimi krajinami. Podľa agentúry Reuters po stretnutí povedal, že zavedenie cenového stropu na ruskú ropu je porušením trhového mechanizmu a Moskva je pripravená znížiť produkciu.

Napísal Ryo Nakamura