Okolo poľského ropovodu je veľký hluk, PERN Przyjaźń  SA dočasne opúšťa strategickú investíciu

VARŠAVA – Ekonomický portál WNP: Poľsko zastavilo projekt výstavby druhej línie Pomorského ropovodu.

PERN Przyjaźń  SA,  poľsky : Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Spółka Akcyjna, akciová spoločnosť Oil Pipeline Operation Company je jednou z popredných spoločností na prepravu a skladovanie ropy v Poľsku . Spoločnosť sídli v Płocku a má výhľad na zásobovanie ropy a plynu cez Poľsko na trhy východnej Európy.

Etymologicky slovo Przyjaźń v poľštine aj ukrajinčine znamená priateľstvo.

Projekt v druhej línie Pomorského ropovodu, ktorý bol kľúčový z hľadiska bezpečnosti Poľska, sa nenašli ľudia, ktorí by boli ochotní financovať.

Výstavba druhej línie Pomoranského ropovodu bola dlhé roky považovaná za kľúčový projekt z bezpečnostného hľadiska pre Poľsko.
240-kilometrový ropovod spájajúci Gdansk s Plockom mal poskytnúť možnosť presmerovať ropu v núdzových situáciách z jedného ropovodu do druhého a predovšetkým zvýšiť priepustnosť pri preprave surovín zo severného smeru „prepojením dvoch línií“.
Táto možnosť nadobudla mimoriadny význam po vypuknutí konfliktu na Ukrajine a uzavretí kohútika na potrubí s ruskými surovinami. Zmena trasy dodávok ropy do Poľska viedla k tomu, že energetická bezpečnosť krajiny teraz závisí od tohto jediného ropovodu prepravujúceho suroviny z gdanského ropného prístavu do rafinérie Orlen v Plocku.

Kľúčové projekty pre bezpečnosť paliva sú pozastavené

Práve s ohľadom na nárast objemu prekládky surovín v Gdansku spoločnosť PERN (Petoleum Pipeline Operations Enterprise) pripravovala realizáciu tohto projektu. Prevádzkovateľ bol takmer pripravený začať s výstavbou. Dostal všetky povolenia a administratívne úkony, po ktorých mohol pristúpiť k rozboru možností výstavby. Tam sa však realizácia projektu zastavila.
„Projekt vytvorenia druhej línie Pomoranského ropovodu bol pozastavený. Naša spoločnosť viedla rokovania s domácimi a zahraničnými partnermi, aby sme zistili, aký je záujem o tento projekt nepokračovať,“ povedal šéf PERN Daniel Świętochowski počas stretnutia stáleho podvýboru pre kritickú infraštruktúru, baníctvo a energetiku poľského Sejmu.
Táto informácia vyvolala veľký rozruch. K tejto téme sa vyjadril bývalý prezident Orlenu, dnes poslanec Európskeho parlamentu Daniel Obajtek, ktorý toto rozhodnutie nazval „hrami s bezpečnosťou krajiny“.
PERN je líder v oblasti logistiky ropy a palív v Poľsku, strategická spoločnosť, ktorá zaručuje bezpečnosť našej krajiny. PERN zabezpečuje efektívnu logistiku ropy a dostupnosť paliva v celom Poľsku. Firma prevádzkuje 2479 kmropovodov a palivových potrubí, Má 23 skladovacích základní po celom Poľsku, >4,1 milióna m3pre ropu>2,4 milióna m3pre palivá, s kapacitou 36 miliónov ton ropy a 4 milióny ton ropných produktov ročne.

Nie sú žiadni ľudia, ktorí by sa chceli podieľať na projekte výstavby druhej línie Pomoranského ropovodu

V minulosti PERN opakovane zdôrazňoval, že realizácia tohto projektu závisí od záujmu a túžby trhových partnerov spolufinancovať ho. Týka sa to len Orlenu, ktorého rafinéria v Plocku je hlavným odberateľom surovín prepravovaných touto cestou, ako aj nemeckých rafinérií, ktoré cez územie našej krajiny prijímajú aj ropu dovážanú po mori.
Ako sa ukazuje, dnes na trhu nie sú ľudia, ktorí by boli ochotní spolufinancovať takéto veľké projekty. Podľa odhadov PERN sa odhadované náklady na investíciu pohybujú okolo 2,8 miliardy PLN.
„Na základe konzultácií s účastníkmi trhu sme si uvedomili, že o túto investíciu nie je komerčný záujem, to znamená, že všetky náklady na výstavbu ropovodu a jeho prevádzku bude znášať PERN a štátny rozpočet, teda v r. Zodpovedné rozhodnutie o takýchto vysokých nákladoch si preto vyžaduje dodatočnú analýzu, berúc do úvahy zmenené geopolitické a trhové podmienky,“ vysvetľuje PERN v správe zaslanej redakcii WNP.pl.
Vedenie operátora zároveň zdôrazňuje, že „neupustilo od realizácie tohto projektu, ale iba vykonáva dodatočnú analýzu uskutočniteľnosti jeho implementácie v nových geopolitických a trhových podmienkach“.
V súčasnosti sa zdá, že klienti PERN to nepovažujú za opodstatnené. Na otázku portálu WNP.PL, prečo nemá záujem podieľať sa na projekte výstavby druhej línie Pomoranského ropovodu, Orlen odpovedá vyhýbavo.
Čo sa stane s projektom druhej línie Pomoranského ropovodu, ktorý vyvolal rozruch? Podľa PERN „konečné rozhodnutie o budúcej výstavbe, berúc do úvahy energetickú bezpečnosť, ako aj ekonomické záujmy štátu, padne po dokončení analýzy“.
„Akákoľvek investícia do ďalších skladovacích zariadení alebo infraštruktúry na prepravu ropy môže zvýšiť flexibilitu národného systému a tým posilniť energetickú bezpečnosť krajiny, a to najmä zabezpečením dodávok surovín do domácich rafinérií v súčasnosti existujúcu infraštruktúru prepravy ropy však „Pern je v súlade so svojimi kompetenciami zodpovedný za rozšírenie ropovodu Pomoransko, a teda aj za model financovania investícií,“ odpovedala nám tlačová služba koncernu.
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.