OilPrice: Sedem hlavných problémov globálnej energetiky v druhej polovici roku 2024, sú zmeny

Globálny energetický sektor prechádza obdobím významných zmien.

Ide o rozvoj priemyslu elektrických vozidiel, výzvy v oblasti infraštruktúry pre vývoj technológie umelej inteligencie, čínsky zákaz dovozu kovov vzácnych zemín a nedostatok plynu v Spojených štátoch určia dynamiku trhov v blízkej budúcnosti.

Tesla znovu získava dôveru investorov, čím prekonala očakávania trhu

Akcie Tesly vzrástli o 40 % a rozptýlili obavy o budúcnosť spoločnosti. Investori opcií sú najviac býči za tri roky a veria, že akcie automobilky majú stále rastový potenciál. Relácia spoločnosti Tesla sa zrýchlila po tom, čo druhý najväčší výrobca elektrických vozidiel na svete oznámil menší ročný pokles štvrťročných dodávok vozidiel, než sa pôvodne očakávalo.

Bloomberg poskytuje nasledujúce údaje: 3-mesačný pomer call opcií sa opäť stal pozitívnym a kolíše okolo 2,75 bodu. To znamená, že za posledné 3 mesiace sa investori stali býčími akciami Tesly a sú ochotní zaplatiť viac za právo kúpiť akcie Tesly ako za právo ich predať.

Rast spoločnosti Tesla minulý mesiac údajne spôsobil stratu predajcov nakrátko vo výške 3,5 miliardy dolárov.

Bezprecedentne horúce leto vyčerpáva zásoby plynu v USA

Prebytok zásob zemného plynu v USA v porovnaní s 5-ročným priemerom klesal už siedmy týždeň v rade. Koncom júna klesla na 528 miliárd kubických stôp v dôsledku zníženia výroby a silného dopytu po plynovej elektrine.
Vďaka mimoriadne horúcemu letu vzrástla priemerná spotreba zemného plynu v USA do konca roka na 45,3 miliárd kubických stôp. júna, čo je o 14 % viac ako pred rokom.

The Mountain Valley Pipeline je opäť online. Tak sa obnovila produkcia zemného plynu v Apalačskej panve. Očakáva sa, že produkcia z bridlíc Marcellus a Utica vzrastie na 35 miliárd kubických stôp za deň.

Už šesť týždňov v rade sú hedžové fondy čisté dlhé futures. V súčasnosti predstavuje 35 000 zmlúv. To ukončilo extrémne medvedie postavenie na trhu v januári až máji.

Starnúce energetické siete v Európe a Amerike sú zlou správou pre vývoj AI

Investičný nápor na vybudovanie infraštruktúry pre generatívne dátové centrá AI otestuje odolnosť vnútroštátnych prevádzkovateľov sietí. Európa a Severná Amerika budú musieť modernizovať svoje starnúce elektrické systémy. Analytici z Goldman Sachs odhadujú, že priemerné vyhľadávanie ChatGPT spotrebuje 10-krát viac energie ako vyhľadávanie Google. Náklady na vybudovanie kampusu dátového centra sa odhadujú na 10 miliónov dolárov na MW kapacity.

Európa má najstaršiu sieť na svete s regionálnym priemerným vekom takmer 50 rokov. Toto sa čoraz viac stáva povinnosťou vo svete, kde geografická blízkosť k dátovým centrám a ich spoľahlivosť zohrávajú kľúčovú úlohu v spotrebe.

Očakáva sa, že dopyt po vhodne umiestnených dátových centrách zvýši ceny nehnuteľností. Dopyt po priestore dátových centier už prevyšuje ponuku na piatich najväčších európskych trhoch (Londýn, Paríž, Frankfurt, Amsterdam a Dublin).

Čína spúšťa ďalšiu fázu konsolidácie priemyslu vzácnych zemín

Akcie čínskych výrobcov vzácnych zemín tento týždeň vyskočili po tom, čo Peking pristúpil k reforme regulácie ťažobného sektora. To by malo znížiť tlak spojený s vysokým prívodom. Od 1. októbra začne platiť nový jednotný plán rozvoja. Stanovuje, že rafinérie už nebudú môcť využívať dovezené rudy nad rámec kvót, ktoré stanovila vláda.

V súčasnosti dovoz (väčšinou zo susedného Mjanmarska) predstavuje približne 25 % čínskej potreby prvkov vzácnych zemín. Štátna kontrola by mala zvýšiť marže domácich výrobcov. Peking sa snaží realizovať teng Siao-pchingovo pravidlo z roku 1992, že „Blízky východ má ropu, Čína má vzácne zeminy“. Snaží sa prevziať kontrolu nad priemyslom, združuje kľúčových výrobcov a bojuje proti nelegálnej ťažbe.

Vývoz ropy z USA do Európy klesá na dvojročné minimum, keďže WTI posilňuje

Vývoz ropy z USA do Európy klesol na dvojročné minimum, keďže rafinérie v regióne nakupovali lacnejšie miestne a západoafrické barely. V dôsledku toho sa prietoky podľa Kplera znížili na 1,45 milióna barelov denne. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom to predstavuje pokles o 14 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 27 %.

Medzitým americký benchmark WTI vzrástol oproti európskemu benchmarku Brent, čím sa znížila ziskovosť transatlantických obchodov.

Spread Brent-WTI dosiahol 30. mája 8-mesačné minimum -3,95 USD za barel. Diskont amerického benchmarku sa zúžil v 15 z 23 obchodných seáns v dôsledku všeobecnej slabosti na trhu s ropou v Európe.

Bez akéhokoľvek rozsiahleho vplyvu hurikánov by sa toky ropy z USA do Európy mali v letných mesiacoch zotaviť. Pokles prílevu WTI podporil cenu Brentu a vrátil arbitrov na trh.

Neželezné kovy strácajú na cenách, ale nie cín

Väčšina základných kovov ustúpila z májových vrcholov, keď sa hedžové fondy hrnuli do futures na kovy. Sú pod tlakom vysokých zásob a slabého dopytu v Číne. Existuje však jedna významná výnimka: cín. Cínový futures kontrakt obchodovaný na LME vzrástol medziročne o viac ako 30 % a obchoduje sa okolo 33 250 USD za metrickú tonu. Zásoby cínu držané v skladoch LME v tom istom období zároveň klesli o 38 %.

Na rozdiel od niklu boli dodávky rafinovaného cínu z Indonézie narušené oneskorením pri schvaľovaní nových licencií. A export z Mjanmarska klesol po tom, čo milície obsadili cínové bane v štáte Wa. Pozícia hedžových fondov v cínových kontraktoch je najvýraznejšia, odkedy LME v roku 2018 začala zverejňovať správu o záväzkoch obchodníkov. V minulotýždňovej uzávierke držali čistú dlhú pozíciu 3 726 kontraktov.

Víťazstvo labouristov vo voľbách v Spojenom kráľovstve urýchľuje exodus veľkých spoločností

Drsné víťazstvo Labouristickej strany v parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve ukončilo 14-ročné vládnutie Konzervatívnej strany. Pre budúcnosť ťažby a prieskumu v Severnom mori to neveští nič dobré. Nový premiér Keir Starmer dôsledne sľuboval, že v prípade víťazstva prestane vydávať licencie na prevádzku v Severnom mori. Zároveň prisľúbil zvýšiť ochromujúcu 75-percentnú daň z nadmerného zisku o ďalšie 3 percentuálne body a predĺžiť ju do konca budúceho parlamentu.

Produkcia ropy v Spojenom kráľovstve klesá v priemere o 8-10% ročne. Z približne 280 aktívnych ropných a plynových polí, ktoré v súčasnosti fungujú na britskej strane Severného mora, 180 ukončí ťažbu do konca tohto desaťročia. Americký ropný gigant Chevron predal svoje britské aktíva v Severnom mori v máji tohto roku po 55 rokoch pôsobenia v krajine. ExxonMobil zároveň predal svoje akcie miestnej prieskumnej a produkčnej spoločnosti. Víťazstvo labouristov by mohlo povzbudiť ostatných, aby sa pridali k exodu.

(Pripravené na základe materiálov OilPrice)