Odborníci pomenovali 10 hlavných rizík budúcnosti

PARÍŽ – Výskumná spoločnosť IPSOS a poisťovací gigant AXA zverejnili svoju desiatu správu o budúcich globálnych rizikách (Future Risks Report).

Didier Truchot založil v roku 1975 v Paríži vo francúzsku firmu IPSOS. Hlavný cieľ: byť klientom bližšie. V roku 1982 do Ipsosu prichádza Jean-Marc Lech a stáva sa spoluvlastníkom podniku po boku Didiera Truchota.

AXA (Euronext: CS, NYSE: AXA) je francúzska globálna poisťovacia spoločnosť, ktorá má sídlo v Paríži a založená bola v roku 1816, zakladateľom je Claude Bébéar.

Štúdia o budúcich globálnych rizikách  bola zostavená na základe prieskumu 3,2 tisíca odborníkov z 50 krajín. Odborníci uprednostňujú riziká spojené s globálnymi klimatickými zmenami. Držia sa na prvom mieste od roku 2015, len krátko prehrali kvôli obavám z koronavírusu na vrchole pandémie. Na druhom mieste v roku 2023 sú riziká spojené s kybernetickou bezpečnosťou, pričom hrozby spôsobené eskaláciou geopolitického napätia sa posúvajú na tretiu pozíciu.

Prieskum sa uskutočnil pred nedávnym zhoršením situácie na Blízkom východe, čo bude mať vplyv na umiestnenie v budúcoročnom prieskume. Z minuloročného štrnásteho miesta sa riziká spojené s vývojom umelej inteligencie okamžite vyšvihli na štvrté miesto. Medzi ďalšie hlavné výzvy a hrozby zahrnuté v prvej desiatke patria energetická bezpečnosť, obmedzené prírodné zdroje, sociálne napätie, finančné a makroekonomické riziká.

Desať najväčších rizík budúcnosti podľa názoru expertov.

2018 2023
Zmena klímy 1 1 Zmena klímy
Kybernetické hrozby 2 2 Kybernetické hrozby
Geopolitika 3 3 Geopolitika
Prírodné zdroje 4 4 Umelá inteligencia
Sociálne napätie 5 5 Enegetická bezpečnosť
Umelá inteligencia 6 6 Prírodné zdroje
Terorizmus, bezpečnosť 7 7 Finančná stabilita
Znečistenie životného prostredia 8 8 Sociálna nespravodlivosť
Výsledky medicíny 9 9 Pandémia, choroby
Pandémia, choroby 10 10 Makroekonomika

Odborníci vybrali zo zoznamu 25 rizík, tabuľka ukazuje 10 najvýznamnejších rozík budúcnosti. Prameň Ipsos.

Autori štúdie skúmali okrem odborníkov aj 20 000 zástupcov širokej verejnosti. Priemerní respondenti tiež zaradili klimatické zmeny na prvé miesto. No na druhom mieste boli obavy spôsobené pandémiou a šírením infekčných chorôb, čo odborníkov znepokojuje oveľa menej.

Kto sa lepšie vysporiada s výzvami budúcnosti podľa názoru expertov v %

2021 2022 2023
Vedci 75 66 70
Medzinárodné organizácie 64 60 62
Polícia / armáda 64 65 65
Neziskové organizácie 56 53 55
Súkromné firmy 47 45 49

Treba dodať, že tak medzi odborníkmi, ako aj medzi laickou verejnosťou je väčšina respondentov presvedčená, že ľudstvo má všetky potrebné zdroje na to, aby zvládlo všetky výzvy a dosiahlo spoločný pokrok. Spomedzi globálnych hráčov, ktorí dokážu prekonať negatívne dôsledky budúcich kríz, obaja vkladajú svoje hlavné nádeje do vedcov.