Obchodná vojna Spojených štátov s Čínou vedie k “neočakávane” nečakaným výsledkom a efektom

PEKING – Štatistika zmien obchodných tokov na príklade poľnohospodárstva.

Úsilie Číny zmeniť zdroje dovozu potravín od roku 2018 jej umožnilo účinnejšie zaviesť odvetné clá na poľnohospodárske výrobky z USA s menšími škodami pre jej potravinovú bezpečnosť, ak by sa po prezidentských voľbách v USA vyostrili obchodné trenice s Washingtonom.

Hrozba obchodnej vojny sa vznáša nad Čínou, ktorá je najväčším svetovým dovozcom poľnohospodárskych výrobkov, ako sú sójové bôby a kukurica, keďže republikánsky kandidát Donald Trump zaviedol rozsiahle 60-percentné clá na čínsky tovar v snahe podporiť americkú produkciu.

Očakáva sa, že jeho protikandidátka, demokratka Kamala Harrisová, bude tiež konfrontovať Čínu v otázkach obchodu.

Odkedy je Trump v Bielom dome, Čína znížila svoju závislosť od poľnohospodárskych výrobkov USA v rámci spoločného úsilia o posilnenie národnej bezpečnosti vrátane potravinovej sebestačnosti .

Obrat sa začal v roku 2018, keď Peking zaviedol 25 % clo na dovoz americkej sóje, hovädzieho mäsa, bravčového mäsa, pšenice, kukurice a ciroku v reakcii na clá, ktoré Trumpova administratíva uvalila na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd USD.

Tento krok zmenil globálne obchodné toky v oblasti poľnohospodárstva, hoci Trump a vtedajší čínsky vicepremiér Liu podpísali v januári 2020 dohodu, v rámci ktorej Peking prisľúbil zvýšiť nákupy amerického tovaru a služieb vrátane poľnohospodárskych výrobkov.

Namiesto toho Čína znížila nákupy obilia z USA a nakupuje viac z Brazílie, Argentíny, Ukrajiny a Austrálie, pričom zvyšuje domácu produkciu.

“Peking sa cíti oveľa bezpečnejšie, keď vie, že USA budú mať v prípade veľkého konfliktu menší vplyv na potravinovú bezpečnosť Číny,” povedal Even Pei, poľnohospodársky analytik z pekinskej konzultačnej spoločnosti Trivium China.

“Toto zníženie je plánované,” povedala.

 

Dovoz poľnohospodárskych výrobkov do Číny v amerických dolároch. Od roku 2018 Čína diverzifikuje svoje zdroje dodávok, aby znížila svoju závislosť od tovaru z USA, a Brazília predbehla USA a stala sa najväčším dodávateľom.

Podľa čínskych colných údajov podiel dovozu sóje z USA do Číny klesol v tomto roku na 18 % zo 40 % v roku 2016, zatiaľ čo podiel Brazílie vzrástol zo 46 % na 76 %.

V prípade kukurice Brazília predbehla USA a stala sa najväčším dodávateľom kukurice do Číny v roku 2023, len rok po tom, ako Peking schválil nákupy od juhoamerického poľnohospodárskeho gigantu.

Čínske chovateľské spoločnosti medzitým znižujú používanie sójového šrotu v krmivách, aby znížili závislosť od dovozu sóje, a Peking schválil geneticky modifikované odrody sóje a kukurice s cieľom zvýšiť produkciu.

Čínske ministerstvo poľnohospodárstva bezprostredne neodpovedalo na žiadosť o komentár.

Dovoz sóje do Číny v metrických tonách. Polovica americkej sóje – najväčšej vývoznej komodity do Číny – sa dodáva do Číny, ale jej podiel na trhu najväčšieho svetového odberateľa za posledné desaťročie prudko klesol.

Trumpov hovorca sa priamo nevyjadril k znižujúcej sa závislosti Číny od amerického poľnohospodárskeho vývozu, ale poukázal na Trumpove vyjadrenia, že clo je “krásne slovo” a že “získame stovky miliárd dolárov do našej pokladnice a tieto peniaze použijeme v prospech amerických občanov”.

Na webovej stránke Harrisovej kampane sa uvádza, že demokratická kandidátka “nebude tolerovať nekalé obchodné praktiky Číny alebo akéhokoľvek konkurenta, ktoré podkopávajú amerických pracovníkov”.

Zásoby

Obchodníci a analytici uviedli, že čínski kupujúci v očakávaní povolebného napätia zvýšili dovoz poľnohospodárskych produktov vrátane sójových bôbov a kukurice z USA.

Dovoz sójových bôbov, ktoré sa používajú najmä ako krmivo pre zvieratá, sa za prvých deväť mesiacov roka zvýšil o 8 %, nákupy jačmeňa o 63 % a dodávky ciroku o 86 %.

“Tentoraz je to iné. Čína je dobre zásobená pre väčšinu svojich potrieb,” povedal obchodník z medzinárodnej obchodnej spoločnosti v Singapure, ktorá predáva obilie a olejniny do Číny, ktorý si neželal byť menovaný, pretože nebol oprávnený hovoriť s médiami.

“Nedôjde k okamžitému šoku v dodávkach a Čína bude mať čas na plánovanie a presmerovanie nákupov,” povedal.

Vývozné prémie na americkú sóju dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 14 mesiacov, keďže obchodníci s obilím sa pred voľbami ponáhľajú s dodávkami rekordnej úrody.

Podľa Wendonga Zhanga, docenta a ekonóma poľnohospodárstva na Cornellovej univerzite v Ithace v štáte New York, by sa Peking síce najradšej vyhol útoku na základné potraviny v rámci odvetnej obchodnej vojny, ale možno bude nútený tak urobiť.

“Čínska odveta by bola úmerná objemu obchodu a snažila by sa spôsobiť hospodárske a politické škody, čo má tendenciu viesť k odvetným opatreniam proti poľnohospodárskym výrobkom.”

Celkový prebytok Číny v obchode s USA bol len v septembri 33,33 mld. dolárov, čo obmedzuje jej možnosti odvetných opatrení.

“Čína … môže znížiť svoju závislosť od amerického tovaru len do určitej miery. Existuje len obmedzený počet miest, odkiaľ môže tieto výrobky získať,” povedal Dennis Woznesenski, analytik Commonwealth Bank of Australia.

Americkí poľnohospodári sú zraniteľní

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Harris a Trump si idú v ústrety, hoci Trump vedie vo väčšine štátov v srdci poľnohospodárstva, aj keď podľa amerického hlavného účtovného úradu najnovšia obchodná vojna zasiahla amerických poľnohospodárov a prinútila Trumpovu administratívu vyplatiť im kompenzácie vo výške približne 23 miliárd dolárov.

Podľa amerického úradu pre sčítanie ľudu táto krajina dodáva približne polovicu sójových bôbov, ktoré sú hlavným vývozným artiklom USA do Číny. Obchodná výmena dosiahla v roku 2023 celkovú hodnotu 15,2 miliardy USD.

Vývoz poľnohospodárskych výrobkov z USA v amerických dolároch. Hodnota vývozu do Číny zostáva stabilná, ale dodávky klesajú.

Ceny sóje a kukurice sa pohybujú v blízkosti štvorročných miním pri dostatočných svetových zásobách, čo vyvoláva obavy amerických poľnohospodárov.

“Sme veľmi znepokojení. Nie sme jediným producentom sóje na svete. Južná Amerika produkuje strašne veľa sóje,” povedal Mark Tuttle, pestovateľ sóje v severnom Illinois. “Ak by sme zaviedli ďalšie clá, veľmi by nám to uškodilo.”

(Pripravené na základe materiálov Thomson Reuters)