Ukrajina: mierny rast a spomalenie inflácie

KYJEV – V Ukrajine bude pretrvávať mierne vyššia inflácia. Hospodárstvo porastie len miere. Vyplýva to z prognózy ICU, ktorú táto organizácia zverejnila tlačová agentúra UNIAN. 

Ako sa zmení hrubý domáci produkt Ukrajiny v roku 2022, akú infláciu a kurz hrivny môžeme očakávať? Agentúra UNIAN sa na to opýtala popredných ekonómov krajiny.

V budúcom roku sa očakáva mierny rast ekonomiky a postupné spomaľovanie inflácie. Dokazujú to výsledky prieskumu, ktorý uskutočnili poprední ekonómovia Ukrajiny UNIAN.

Podľa konsenzuálnej prognózy sa v roku 2022 očakáva rast hrubého domáceho produktu o 3,5 percenta pri spotrebiteľskej inflácii na úrovni 7,2 percenta a národnej mene na úrovni 27,8 hrivien za americký dolár.

Hrubý domáci produkt Ukrajiny sa podľa Štátneho štatistického úradu v 3. štvrťroku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne zvýšil o 2,7 percenta. A oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa HDP zvýšil (po zohľadnení sezónneho faktora) o 1,5 percenta.

Rast priemyselnej produkcie na Ukrajine sa v novembri 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka spomalil na 0,4 percenta po raste o 1,4 percenta v októbri.

Spotrebiteľská inflácia na Ukrajine bola v novembri medziročne 10,3 percenta. Maximum v roku 2021 bola septembrová spotrebiteľská inflácia na úrovni 11 percent.

Rýchly rast cien nemohol neovplyvniť blahobyt Ukrajincov a zároveň došlo k určitému zvýšeniu príjmov. Priemerná nominálna mzda v novembri 2021 vzrástla podľa Štátneho štatistického úradu v porovnaní s novembrom minulého roka o 19,2 percenta – až na 14 282 hrivien. Od 1. decembra navyše došlo k ďalšiemu zvýšeniu minimálnej mzdy – zo 6 na 6,5 ​​tisíca hrivien.

Podľa konsenzuálnej prognózy ministerstva hospodárstva môže priemerný plat na Ukrajine v roku 2022 dosiahnuť 15 778 hrivien, čo je v prepočte takmer 600 dolárov.

Čo sa týka očakávaní od budúceho roka, prognózy ukrajinských orgánov a medzinárodných partnerov sú približne na rovnakej úrovni. Hrubý domáci produkt Ukrajiny sa tak podľa ministerstva hospodárstva zvýši o 3,6 percenta a inflácia sa spomalí na 8 percent. Výmenný kurz sa očakáva na úrovni 27,8 UAH / USD. s oslabením na konci roka na 28,1 UAH / USD.

Národná banka očakáva v roku 2022 rast HDP o 3,8 percenta a návrat inflácie k cieľu 5 percent.

Medzinárodný menový fond predpovedá, že ukrajinská ekonomika porastie o 3,6 percenta a infláciu na úrovni 7,1 percenta. Podľa Svetovej banky sa HDP našej krajiny zvýši o 3,5 percenta a inflácia sa spomalí na 5 percent.

Prognóza vývoja ekonomiky Ukrajiny v budúcom roku

Ukazovateľ HDP Inflácia hrivna / USD
Medzinárodný menový fond 3,6 7,1 ´-
Svetová banka 3,5 5
Ministerstvo ekonomiky Ukrajiny 3,6 8 27,8
Národná banka Ukrajiny 3,8 5
Alfa Bank Ukrajina 3,4 8,6 28,25
ICU 3,2 7,2 27,7
Kyjevský inštitút budúcnosti 2,8 9,5 28,5
Concorde Capital 2,8 7,5 27,3
Kyjevská škola ekonomiky 3,5 5
Konsensus (medián) 3,5 7,2 27,8

 Skupina ICU, Vitalij Vavriščuk, vedúci odboru makroekonomických prognóz

Rast HDP zostane pomalý minimálne v prvej polovici roku 2022. V tomto roku očakávame rast ekonomiky na úrovni 3,2 percenta.

Súkromná spotreba domácností bola v posledných rokoch kľúčovou hybnou silou HDP. V roku 2022 sa spomalí. Po prvé, vysoká inflácia pohltí časť rastu nominálnych príjmov. Po druhé, pre podniky bude čoraz ťažšie udržať súčasné tempo rastu miezd bez straty konkurencieschopnosti.

Zahraničné trhy boli pre ukrajinský biznis mimoriadne priaznivé z hľadiska cien, ale v reálnom vyjadrení zostáva vývoz tovaru v tomto roku na úrovni roku 2020. Neočakávame, že export podporí ekonomiku v roku 2022, keďže ekonomiky hlavných obchodných partnerov Ukrajiny sa spomalia.

Namiesto toho budú dôležitým faktorom rastu HDP investície. Súkromné ​​podniky po dlhej odmlke kvôli neistote ohľadom pandémie COVID-19 postupne obnovujú svoje investičné programy. K rastu HDP budú naďalej prispievať aj projekty vládnej infraštruktúry.

V roku 2022 bude inflácia 7,2 percenta. Návrat inflácie do cieľového pásma NBÚ očakávame až v prvom štvrťroku 2023. Hoci index spotrebiteľských cien už zo svojho septembrového maxima 11 percent postupne klesá, jadrový CPI bude počas prvého polroka 2022 naďalej rásť. faktory ponuky a dopytu. Rizikom zostáva potenciálna revízia cien elektriny a plynu od mája 2022.

 

 

Vzhľadom na to očakávame, že diskontná sadzba NBU zostane na súčasnej úrovni minimálne do konca tretieho štvrťroka.

V roku 2022 bude výmenný kurz v priemere 27,7 UAH / USD. Neexistujú faktory, ktoré by zásadne tlačili proti posilňovaniu alebo oslabovaniu hrivny. Výmenný kurz a devízový trh zostanú relatívne stabilné. Zároveň môže v priebehu roka nastať veľa epizód, kedy bude hrivna pod tlakom.

Concorde Capital, analytik Eugene Akhtyrko

Očakávame, že dynamika HDP v roku 2022 bude slabá. Tempo rastu priemyselnej produkcie zostane nízke a poľnohospodárska produkcia na konci roka môže byť v červených číslach, keďže pravdepodobnosť prekonania rekordnej úrody z roku 2021 bude veľmi malá. Podľa našej prognózy bude rast HDP v roku 2022 na úrovni 2,8 percenta.

Inflácia bude pomaly klesať, keďže je teraz sebestačná. Spotrebiteľský dopyt zostane vysoký a efekt prísnej menovej politiky bude obmedzený. Očakávame, že inflácia v roku 2022 dosiahne 7,5 percenta.

Je nepravdepodobné, že v roku 2022 uvidíme posilňovanie kurzu na dlhé obdobie, ako sa to stalo v roku 2021. Obchodná bilancia sa bude zhoršovať, čo bude mať za následok rastúce devalvačné tlaky. Podľa našej predpovede bude priemerný výmenný kurz v budúcom roku 27,30 UAH / USD. USA.

Kyjevská ekonomická škola, hlavný analytik Centra pre makroekonomické modelovanie Igor Deysan

Očakávania ekonomických účastníkov boli na začiatku roka prevažne pozitívne. Očkovanie sa vo svete rozšírilo a vakcíny mali čoskoro prísť aj na Ukrajinu. Zdalo sa, že situácia s kódexom sa dá rýchlo vyriešiť. Okrem toho došlo k oživeniu svetovej ekonomiky a vysokým cenám na svetových trhoch, najmä pre domácich poľnohospodárskych a hutníckych exportérov.

V budúcnosti boli očakávania vyriešenia kódovej situácie neopodstatnené (zostalo to ťažké a šírenie nového kmeňa Omicron pridalo neistotu) a hlboká energetická kríza bola nepredvídateľná. Ak sa však pozriete na iné faktory, vyvinuli sa z väčšej časti ešte lepšie, ako sa očakávalo. Svetové ceny kovov dosiahli pravidelné viacročné maximá, no koncom októbra sa výrazne upravili.

V roku 2021 očakávame rast reálneho HDP o približne 3 percentá. Základným scenárom pre reálny HDP Ukrajiny v roku 2022 je mierne zrýchlenie rastu na 3,5 – 4 percentá, takáto prognóza však naznačuje pokračujúce oživenie svetovej ekonomiky.

V roku 2021 došlo k vysokej globálnej inflácii, ktorá bola spôsobená bezprecedentnými fiškálnymi a monetárnymi stimulmi, pokrízovým oživením svetovej ekonomiky a rastúcimi cenami energií.

Spotrebiteľské ceny na Ukrajine boli v novembri o 10,3 percenta vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Väčšinu roka sa inflácia zrýchľovala a Národná banka Ukrajiny niekoľkokrát zvýšila diskontnú sadzbu (na konci roka 2021 to bolo 9 percent), čím pomohla posilniť hrivnu.

Neistota je ohľadom ďalšieho vývoja cenovej situácie. V prípade postupného zotavovania svetovej ekonomiky z energetickej krízy a posilňovania menových politík centrálnych bánk sa inflácia vo svete bude pomaly spomaľovať. Najmä na Ukrajine sa koncom roka 2022 spotrebiteľská inflácia pravdepodobne priblíži k cieľu NBÚ (5 percent). Ak bude energetická kríza pokračovať a Spojené štáty a eurozóna budú naďalej saturovať ekonomiku dodatočnou zásobou peňazí, vysoká inflácia vo svete a najmä na Ukrajine sa môže oddialiť.

Kurz hrivny v roku 2022 bude určený predovšetkým podmienkami zahraničného obchodu Ukrajiny. Cena kovov klesla, ale stále zostáva relatívne vysoká. Ceny rastlinných produktov zostávajú vysoké. Vzhľadom na rekordnú úrodu máme značný potenciál pre export, ktorý do značnej miery ochráni hrivnu pred výrazným znehodnotením. Hlavné riziká pre hrivnu súvisia s energetickou krízou, ktorá ovplyvní rovnováhu ponuky a dopytu na devízovom trhu, keďže dovoz energetických zdrojov je dôležitou položkou obchodnej bilancie Ukrajiny.

Analytické oddelenie Alfa-Bank Ukrajina

Ukrajinská ekonomika naďalej rastie, sústredená predovšetkým v spotrebnej zložke. V treťom štvrťroku 2021 sa spotreba domácností zvýšila medziročne o 9 percent. Vo všeobecnosti sa za posledných 5 rokov spotreba domácností zvýšila v reálnom vyjadrení 1,5-krát a v dolárovom vyjadrení – viac ako dvakrát. Namiesto toho je rast investícií oveľa pomalší. Slabá investičná aktivita zostáva jednou z kľúčových výziev hospodárskeho rastu. Očakávame, že v roku 2022 zostane rast ukrajinskej ekonomiky mierny a dosiahne 3,4 percenta.

Inflačné procesy stále výrazne prevyšujú reálne miery ekonomického rastu. Hoci v roku 2022 očakávame určité spomalenie inflácie, celkové inflačné pozadie zostane silné. Sekundárne inflačné efekty inflácie sa budú prejavovať čoraz výraznejšie, keď sa rast nákladov prenesie do konečných cien tovarov a služieb. Rast cien energií a surovín zároveň výrazne zhorší finančné výsledky podnikovej sféry a obmedzí dynamiku miezd. To zase oslabí dopytovú infláciu na Ukrajine.

Podľa základného scenára zostane dynamika CPI počas celého roku 2022 výrazne vyššia ako cieľové rozpätie Národnej banky Ukrajiny, ktoré je definované ako 4-6 percent. Základný scenár predpokladá, že priemerný ročný rast CPI v roku 2022 bude 8,6 percenta, čo bude veľmi blízko očakávanému výsledku z roku 2021 (9,4 percenta).

Za posledných 6 mesiacov Ukrajina čelila výraznému zhoršeniu obchodných podmienok: dovozné ceny jednoznačne prebrali vedúcu pozíciu z hľadiska rastu nad vývoznými cenami. Doteraz bol vplyv tohto negatívneho faktora zmierňovaný rekordnými výnosmi a obmedzeným dovozom energie, tieto tlmiče sú však dočasné. Zvýšili sme odhad deficitu bežného účtu v roku 2022 na 4 percentá HDP. Takýto deficit síce priamo neohrozuje makrofinančnú stabilitu, ale posunie rovnováhu devízového trhu smerom k prevahe dopytu. Naša základná prognóza predpokladá priemerný ročný výmenný kurz v roku 2022 vo výške 28,25 UAH / USD.

Analytici Ukrajinského inštitútu budúcnosti

Podľa základného scenára z roku 2022 bude NBÚ pokračovať vo zvyšovaní diskontnej sadzby s cieľom obmedziť infláciu (sadzba sa zvýši na 10-12 percent). Vláda bude nútená obmedziť rast rozpočtových výdavkov, pričom obmedzí najmä investičné náklady (pri projektoch „Veľká výstavba“ a pod.). Ale vzhľadom na vysokú korupciu v takýchto projektoch a nízky multiplikátor investícií ekonomika tento pokles sotva zažije.

Inflácia na konci roka bude 9,5 percenta (december 2022 až december 2021). „Zelená“ agenda Európy núti ukrajinské firmy investovať do modernizácie svojej výroby, no v malých sumách, keďže ich vlastné zdroje sú obmedzené a úvery pre ukrajinské firmy sú drahé.

Inflačné procesy stále výrazne prevyšujú reálne miery ekonomického rastu. Hoci v roku 2022 očakávame určité spomalenie inflácie, celkové inflačné pozadie zostane silné. Sekundárne inflačné efekty inflácie sa budú prejavovať čoraz výraznejšie, keď sa rast nákladov prenesie do konečných cien tovarov a služieb. Rast cien energií a surovín zároveň výrazne zhorší finančné výsledky podnikovej sféry a obmedzí dynamiku miezd. To zase oslabí dopytovú infláciu na Ukrajine.

Podľa základného scenára zostane dynamika CPI počas celého roku 2022 výrazne vyššia ako cieľové rozpätie Národnej banky Ukrajiny, ktoré je definované ako 4-6 percent. Základný scenár predpokladá, že priemerný ročný rast CPI v roku 2022 bude 8,6 percenta, čo bude veľmi blízko očakávanému výsledku z roku 2021 (9,4 percenta).

Za posledných 6 mesiacov Ukrajina čelila výraznému zhoršeniu obchodných podmienok: dovozné ceny jednoznačne prebrali vedúcu pozíciu z hľadiska rastu nad vývoznými cenami. Doteraz bol vplyv tohto negatívneho faktora zmierňovaný rekordnými výnosmi a obmedzeným dovozom energie, tieto tlmiče sú však dočasné. Zvýšili sme odhad deficitu bežného účtu v roku 2022 na 4 percentá HDP. Takýto deficit síce priamo neohrozuje makrofinančnú stabilitu, ale posunie rovnováhu devízového trhu smerom k prevahe dopytu. Naša základná prognóza predpokladá priemerný ročný výmenný kurz v roku 2022 vo výške 28,25 UAH / USD.

Analytici Ukrajinského inštitútu budúcnosti

Podľa základného scenára z roku 2022 bude NBÚ pokračovať vo zvyšovaní diskontnej sadzby s cieľom obmedziť infláciu (sadzba sa zvýši na 10-12 percent). Vláda bude nútená obmedziť rast rozpočtových výdavkov, pričom obmedzí najmä investičné náklady (pri projektoch „Veľká výstavba“ a pod.). Ale vzhľadom na vysokú korupciu v takýchto projektoch a nízky multiplikátor investícií ekonomika tento pokles sotva zažije.

Inflácia na konci roka bude 9,5 percenta (december 2022 až december 2021). „Zelená“ agenda Európy núti ukrajinské firmy investovať do modernizácie svojej výroby, no v malých sumách, keďže ich vlastné zdroje sú obmedzené a úvery pre ukrajinské firmy sú drahé.