Novou oblasťou spolupráce v rámci Šanhajskej organizácie spolupráce sa stal agropriemysel

PEKING –  „Kyvadlové šľachtenie je jednou z dôležitých oblastí našej spolupráce,“ povedal čínsky profesor Zhang Zhengmao, keď zhodnotil vyhliadky na spoluprácu medzi krajinami Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) v sektore poľnohospodárstva. 

Informuje o tom čínska tlačová agentúra Xinhua.  Rokovanie ŠOS prebieha v týchto dňoch v uzbeckom meste Samarkand. Mesto patrí medzi kultúrne dedičstvo sveta UNESCO.

Kyvadlové šľachtenie využíva rôzne ekologické prostredia na vývoj vylepšených odrôd s vyššou adaptabilitou. Alternatívne generácie skorých šľachtiteľských materiálov sa pestujú v rôznych prostrediach. Základom kyvadlového chovu je kooperatívny výskum medzi národmi a inštitúciami. Prínosom je zvýšená efektivita chovu. V súčasnosti sa metóda kyvadlového šľachtenia používa na vývoj vylepšených odrôd pšenice, kukurice a ryže. V roku 1974 začali Medzinárodné centrum pre zlepšovanie kukurice a pšenice (CIMMYT) a brazílska vláda kyvadlové šľachtenie s cieľom vyvinúť toleranciu odrôd pšenice voči toxicite hliníka.

Čínsky park inteligentného poľnohospodárstva Yangling s rozlohou viac ako 46 hektárov sa nachádza v provincii Shaanxi v severozápadnej Číne a je jednou z tréningových a praktických základní demonštračnej základne SCO pre výmenu a školenie poľnohospodárskych technológií.

Severozápadná univerzita vedy a technológie poľnohospodárstva a lesníctva, kde pracuje Zhang Zhengmao, a ďalšie známe poľnohospodárske univerzity, semenárske spoločnosti a skupiny pre vývoj inovatívnych poľnohospodárskych technológií sú zaregistrované v tejto demonštračnej základni.

Novou oblasťou spolupráce medzi krajinami SCO sa v posledných rokoch stal moderný agropriemysel.

“Odrody pšenice vyšľachtené naším tímom sa pestujú v krajinách ako Kazachstan, Kirgizsko a Pakistan, pričom niektoré odrody zvyšujú výnos na jednotku plochy o viac ako 60 percent,” povedal Zhang Zhengmao.

Úžasné výsledky vykazujú aj semená plodín z krajín ŠOS získané v rámci výmen, ktoré boli vysadené na pokusných poliach v Číne.

„Dúfame, že prostredníctvom spoločného výskumu dokážeme vyvinúť viac vysokokvalitných odrôd plodín,“ povedal Zhang Zhengmao.

Od roku 2016 sa Yangling podieľa na vytváraní vzorových parkov v mnohých krajinách SCO. Medzi ne patrí najmä čínsko-uzbecký poľnohospodársky vzorový park technológií na úsporu vody v regióne Taškent v Uzbekistane.

Nedávno park uviedol do prevádzky inteligentné zariadenia na integráciu zásobovania vodou a zásobovania hnojivami, ktoré vyvinula skupina vedcov pod vedením čínskeho profesora Zhu Delana.

Zariadenie je poháňané solárnou energiou a umožňuje nielen úsporu energie a vody na zavlažovanie, ale aj nahrávanie údajov z polí do cloudu pre automatizovanú správu. V porovnaní s tradičnými metódami zavlažovania šetrí toto zariadenie približne 50 percent vody.

Podľa Zhu Delan majú Uzbekistan a severozápadný región Číny, ktoré sa nachádzajú v suchej a polosuchej klimatickej zóne, podobné vedecké a technické potreby a široké vyhliadky na spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva s dažďovou vodou, zavlažovania šetriaceho vodu atď. .

V súčasnosti školenie o poľnohospodárskych technológiách v rámci pomoci zahraničným kolegom, ktoré sa organizuje a vedie v Yanglingu, pokrývalo 110 krajín a regiónov sveta. Počas školenia bolo vyškolených viac ako 3000 úradníkov a technológov v oblasti poľnohospodárstva zo zahraničia.

Okrem praktického školenia prebiehali aj online kurzy o špecifikách rôznych odvetví s prihliadnutím na aktuálny stav rozvoja poľnohospodárstva v rôznych krajinách, vrátane krajín SCO.

„Zavlažovanie sadeníc, hnojenie, kontrola teploty a vlhkosti, to všetko je možné ovládať pomocou smartfónu,“ povedala Zhannur Niyazbekova, doktorka agronómie z Kazachstanu, pri návšteve demonštračného parku Yangling Smart Agriculture.

“Zóna Yangling je príkladom v rozvoji moderného agropriemyslu. Transformáciou spôsobov rozvoja poľnohospodárstva Čína vytvorila zdravý a udržateľný systém výroby v poľnohospodárskych oblastiach,” povedala Zhannur Niyazbekova.

Fotografie: www.pexels.com