Niet tazvaných nezávislých kandidátov

Poznám iba veľmi málo naozaj nezávislých ľudí. Kandidáti, ktorí sa do komunálnych volieb hlásia ako nezávislí, nepatria k tomuto druhu. Naopak, oni práve sledujú módny trend. Lebo vedia, že voliči zlomili palicu nad politickými stranami.

Keby zákon umožňoval kandidovať takzvaným nezávislým kandidátom aj do parlamentu, tak by prevalcovali politické strany aj v najvyššej svätyni moci. A voliči by po čase zistili, že nezávislí kandidáti sú programovo nevypočítateľní a neponúkajú žiadnu kontinuitu politickej zodpovednosti. Po odchode z funkcie sa stratia a nikto ju za nich nenesie ďalej.
Problém je však v politických stranách. Väčšina z nich pripomína obchodné spoločnosti zabezpečujúce politické zisky svojim manažérom a ľuďom, ktorých si oni vyberú. Nemajú zmysel pre pretváranie sveta, to ich nezaujíma. Všetko podriaďujú len tomu, aby dosiahli hlasy voličov. Ideály akými sú sloboda, demokracia, solidarita, či dokonca i spravodlivosť píšu na svoje billboardy ako heslá pre voličov, ale vo svojom vnútornom straníckom prostredí ich neuplatňujú. Kým sa toto nezmení, tak sa na Slovensku nezmení nič podstatné. Ani keď k moci prídu iné strany, ako sú pri nej dnes. A nezávislí kandidáti to nedokážu už vôbec.

Ivan Šimko