New York Times: výbuchy Nord Stream 1 a Nord Stream 2 vykonali proukrajinské skupiny
NEW YORK – Americké úrady tvrdia, že nenašli žiadne dôkazy o ruskej účasti na výbuchoch na plynovodoch Nord Stream a Nord Stream 2.
Domnievajú sa, že sabotáž vykonala proukrajinská skupina, uviedol v utorok denník The New York Times s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov.
“Americkí predstavitelia tvrdia, že nenašli žiadne dôkazy o tom, že by sa na výbuchu podieľali ruské orgány,” uviedli noviny.
Podľa novín USA dostali spravodajské údaje, ktoré naznačujú, že sabotáž “mohla vykonať proukrajinská skupina”. Noviny zároveň zdôraznili, že Washington priznal, že “o páchateľoch sabotáže vie len málo”.
Zároveň respondenti publikácie ubezpečili, že nemajú žiadne informácie o tom, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj alebo niekto z jeho blízkeho okolia vedel o pripravovanej sabotáži.
“Ukrajinské úrady a predstavitelia vojenskej rozviedky tvrdia, že sa na operácii nepodieľali a nevedia, kto ju uskutočnil,” konštatuje The New York Times. Jeho zdroje tvrdia, že občania USA a Spojeného kráľovstva sa na operácii vyhodenia plynovodov do vzduchu nepodieľali. Naznačili však, že do operácie mohli byť zapojení ukrajinskí a dokonca ruskí štátni príslušníci.
Noviny poznamenali, že nie všetky západné krajiny súhlasia s tým, že konkrétna skupina mohla narušiť plynovody sama, bez podpory orgánov ktoréhokoľvek štátu. Autori článku pripomínajú: orgány niektorých európskych krajín sa domnievajú, že bombová operácia musela byť vykonaná s podporou niektorého štátu, vzhľadom na to, že vykonávatelia dokázali uskutočniť takú rozsiahlu sabotáž v Baltskom mori a zároveň zostať nepovšimnutí. Spojené štáty sa verejne nevyjadrili, či s týmto názorom súhlasia.
Zdroje New York Times dodali, že výbušniny na Nord Streams zrejme nastražili skúsení potápači. Podľa zdrojov novín však títo ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú aktívnymi príslušníkmi armády alebo spravodajských služieb.
Americké vedenie zároveň konštatuje, že o tom, čo sa stalo, vie stále pomerne málo. “Predstavitelia uviedli, že americké spravodajské služby a ich partneri v Európe majú stále obrovské medzery v chápaní týchto udalostí,” uviedol denník.
Americký novinár Seymour Hersh 8. februára s odvolaním sa na zdroj uviedol, že bombardovanie ropovodu nariadil prezident Joe Biden. Podľa novinárovho respondenta sabotáž vykonali námorníci amerického námorníctva s nórskou pomocou.
Predstavitelia Bieleho domu a CIA zasa odmietli ako výmysel mediálne správy o tom, že vedenie krajiny údajne vlani nariadilo výbuchy na plynovodoch Nord Stream a Nord Stream 2.
Denník New York Times pripomína, že začiatkom roka 2022 Biden verejne vyhlásil, že ak Rusko začne vojenskú operáciu na Ukrajine, “už nebude Nord Stream 2”. Keď ho novinári požiadali, aby objasnil, ako presne chce tento cieľ dosiahnuť, Biden iba povedal: “Sľubujem vám, že to dokážeme.”
Niektoré médiá následne tieto slová pripomenuli a dokonca naznačili, že Biden vtedy naznačil, že by mohol nariadiť vyradenie plynovodov z prevádzky.
“Americkí predstavitelia ubezpečujú, že ani Biden, ani jeho najbližší spolupracovníci neschválili operáciu proti Severným prúdom. Ubezpečujú, že USA nemajú nič spoločné s tým, čo sa stalo,” napísal v utorok denník The New York Times.
V septembri 2022 došlo k výbuchu, ktorý spôsobil zníženie tlaku v dvoch vetvách plynovodu Nord Stream 1 a v jednej vetve plynovodu Nord Stream 2 v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm. V Ruskej federácii bolo začaté trestné konanie za čin medzinárodného terorizmu. Švédske bezpečnostné služby tiež dospeli k záveru, že incident na plynovodoch bol sabotážou.
Denník New York Times sa domnieva, že špekulácie o tom, že za určitým stupňom sabotáže mohla stáť Ukrajina, by mohli vážne poškodiť jej vzťahy s partnermi v Európe.
“Akýkoľvek dôkaz, ktorý by poukazoval na účasť Kyjeva alebo osôb s ním spojených, by mohol v Európe vyvolať prudkú reakciu. To by sťažilo zachovanie spoločného európskeho postoja k Ukrajine,” uviedol týždenník. Podľa autorov by sa dala očakávať najmä ostrá reakcia v Nemecku, na ktorého územie Severné prúdy smerovali.
Ilustračné fotografie: www.pexels.com