Nemecko: otrávenie Alexeja Navaľného je šokojúce

BERLÍN – Federálna vláda Nemeckej spolkovej republiky (NSR) tvrdí, že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickým plynom zo skupiny Novičok.

Stanovisko federálnej vlády vydal jej hovorca Steffen Seibert. Hovorcovia ruského prezidenta a ministerstva zahraničných vecí kometovali jeho vyhlásenie.

“Na žiadosť Charité – Universitätsmedizin Berlin vykonalo špecializované laboratórium Bundeswehru toxikologické testy na vzorkách od Alexeja Navaľného. Výsledky týchto testov odhalili jednoznačný dôkaz o prítomnosti chemického nervového činidla zo skupiny Novichok. Alexeja Navaľného bol 22. augusta prevezený z Ruska do Berlína na lekárske ošetrenie, pri ktorom sa prejavili príznaky otravy, “uvádza stanovisko nemeckej vlády.

Spolková kancelárka Angela Merkelová, spolkový minister financií Olaf Scholz, spolkový minister zahraničia Heiko Maas, spolkový minister vnútra Horst Seehofer, spolková ministerka spravodlivosti Christine Lambrecht, spolková ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauer a šéf spolkového kancelára prof. Helge Braun diskutovali o záležitosti skoro popoludní a dohodla sa na ďalších krokoch.

“Skutočnosť, že Alexej Navaľnyj bol v Rusku obeťou útoku chemickým nervovým činidlom, je šokujúca. Spolková vláda tento útok čo najsilnejšie odsudzuje,”konšttauje nemecká vláda.

Ruská vláda bola naliehavo vyzvaná, aby k incidentu vydala vyhlásenie. Pani Navaľnaja a lekári, ktorí liečili Alexeja Navaľného, ​​boli informovaní o výsledkoch testov.

Federálne ministerstvo zahraničia bude o výsledkoch testov informovať ruského veľvyslanca. Federálna vláda bude informovať svojich partnerov v EÚ a NATO o výsledkoch testov obvyklými spôsobmi prostredníctvom Federálneho zahraničného úradu. Na základe ruských vyhlásení bude so svojimi partnermi rokovať o vhodnej spoločnej reakcii.

Federálna vláda bude kontaktovať aj Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Spolková vláda bude informovať parlamentné skupiny v nemeckom Spolkovom sneme.

Nemecká vláda dúfa, že Alexej Navaľnyj sa úplne uzdraví.

Rusko je pripravené na komplexnú interakciu s Nemeckom s cieľom objasniť všetky okolnosti situácie okolo Alexeja Navaľného, ​​Berlín však na predtým zaslané oficiálne požiadavky  neodpovedal, povedal v stredu novinárom tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Uvádza to agentúra TASS.

„Všeobecne potvrdzujeme, že sme pripravení a máme záujem o úplnú interakciu a výmenu údajov o tejto téme so NSR,“ uviedol Peskov. Zároveň pri odpovedi na otázku, ako bude Kremeľ reagovať na vyhlásenie Berlína týkajúce sa údajnej otravy Alexeja Navaľného látkou typu Novičok. Dmitrij Peskov poznamenal, že v súčasnosti na otázky Kremeľ nemôže kompetentne odpovedať.

Ako pripomenul hovorca Kremľa, ruská generálna prokuratúra zaslala nemeckej strane oficiálnu žiadosť v nádeji, že dostane oficiálnu odpoveď. Dodal, že ruskí lekári navrhli aj oficiálnu výmenu údajov a od nemeckých kolegov im zatiaľ neprišla odpoveď.

Zdôraznil, že predtým, ako bol Alexej Navaľnyj odvezený do Berlína, v súlade so všetkými medzinárodnými normami sa v Rusku urobila celá škála analýz, „neboli identifikované žiadne toxické látky“.

Vyhlásenia Nemecka o údajnej otrave blogera Alexeja Navaľného sú ďalšou informačnou kampaňou proti Rusku. Toto vyhlásenie urobila v stredu 2. septembra 2020 oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová.

„Namiesto dôkladného vyšetrovania a starostlivej spoločnej práce, ktorej účelom by malo byť dosiahnutie skutočného výsledku, <…> naši partneri uprednostňujú pravidelné verejné vyhlásenia bez toho, aby predložili aspoň akúkoľvek faktúru. To všetko sa mení na ďalšiu informačnú kampaň [proti Ruskej federácii], “uviedla v éteri programu„ 60 minút “na televíznom kanáli Rusko 1.

Zástupca ministerstva zahraničia zdôraznil, že situácia s vodcom opozície Alexejom Navaľným by mala byť v kompetencii lekárov, nie politikov.

Ministerstvo uviedlo, že otrava  Alexeja Navaľného nie je pre ruské vedenie prospešné, zdôraznilo, že Moskva je za čo najobjektívnejšie vyšetrenie incidentu.