Nemecko naďalej obchoduje s ruským plynom, keďže zrušenie obchodu by stálo 10 miliárd eur

BERLÍN – Nemecko naďalej obchoduje s ruským skvapalneným zemným plynom, keďže zrušenie zmluvy by mohlo stáť miliardy eur, čo by bol pre Berlín problém a mohlo by to nahrávať Moskve.

SEFE GmbH, bývalá jednotka Gazpromu, dodáva ruský LNG na základe existujúcej zmluvy, ktorá platila ešte pred tým, ako Nemecko minulý rok prevzalo kontrolu nad spoločnosťou. Náklad, na ktorý sa nevzťahujú medzinárodné sankcie, sa posiela do Indie.

Takýto obchod je však spojený s ťažkosťami pre Nemecko, ktoré otvorene vyhlásilo, že nebude využívať ruský plyn kvôli konfliktu na Ukrajine. Berlín čelil ostrej kritike v súvislosti s obavami, že štátna spoločnosť udržiava vzťahy s Moskvou napriek politickým vyhláseniam.

Porušenie zmluvy by však nemeckých daňových poplatníkov mohlo stáť najmenej 10 mld. eur (10,6 mld. USD): oveľa viac ako štátna pomoc pridelená SEFE, čo je podľa niektorých cena taká vysoká, že takéto opatrenia sú nepravdepodobné.

Ide len o hrubý odhad škôd a pokút, ak Rusko zažaluje firmu na medzinárodnom arbitrážnom súde a uspeje, uviedli zdroje. Ministerstvo hospodárstva podľa nich túto otázku stále skúma.

Ministerstvo sa nevyjadrilo k pripomienkam spoločnosti SEFE, skúma ich.

Zmluva SEFE

Nemecko minulý rok znárodnilo túto spoločnosť, aby obmedzilo vedľajší účinok energetickej krízy, ktorá zachvátila región po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu z plynovodov. Záchrana stála daňových poplatníkov 6,3 až 7,7 miliardy eur.

Spoločnosť SEFE má 20-ročnú zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu zo závodu Jamal, ktorý zostal po Gazprome, ktorá sa začala v roku 2018. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg má táto dohoda hodnotu približne 2 mld. eur ročne pri súčasných trhových cenách. podľa podmienok dohody je spoločnosť povinná platiť za ruský LNG bez ohľadu na to, či je vlastníkom plynu alebo nie.

“Ako každá dlhodobá zmluva o dodávkach, aj táto stará zmluva so spoločnosťou SEFE nesie veľmi prísne zmluvné sankcie a dôsledky zodpovednosti v prípade, že spoločnosť SEFE nesplní zmluvné záväzky,” uviedol hovorca spoločnosti SEFE, pričom sa odmietol vyjadriť ku konkrétnym podmienkam.

Podľa niektorých zdrojov, ak obchodník neodoberie palivo z Jamalu, Rusko ho bude môcť predávať iným kupujúcim. Moskva teda môže získať peniaze dvakrát: z predaja a zo sankcií, ak sa zistí, že SEFE porušila zmluvu.

SEFE má tiež samostatný dlhodobý záväzok dodávať indickej spoločnosti GAIL Ltd., pričom hľadanie alternatívnych nákladov by mohlo byť drahšie ako dodávky do Ruska.

Spoločnosť SEFE prijala tento mesiac v belgickom prístave Zeebrugge samostatné zásielky skvapalneného zemného plynu z Jamalu, ktoré majú byť dodané do Indie v novembri. Spoločnosť neplánuje dovážať ruský LNG do Nemecka ani do žiadnej inej krajiny Európskej únie.

Napriek tomu Christian Gerke, finančný expert opozičnej strany Ľavica, považuje správanie nemeckej vlády za “rozporuplné”. Na jednej strane, poznamenal, nemecká štátna firma nakupuje, uvádza na trh a predáva ruský plyn. Na druhej strane vládni predstavitelia vyzývajú na “ďalšie sprísnenie sankcií voči Rusku”.