Nedostatok zemného plynu v Európe vyvolal celosvetový boj o tankery, minulo sa 22 mld. USD

NEW YORK – Sadzby za prepravu a ceny pre nových prepravcov skvapalneného zemného plynu (LNG) rastú, pretože Európa hľadá alternatívy k obmedzeným dodávkam ruského plynu.

Pri výrobe LNG sa plyn ochladí na mínus 160 °C a premení na kvapalinu, ktorú možno skladovať a prepravovať do terminálov. Tam sa vracia do plynného skupenstva a využíva sa na zásobovanie tovární a vykurovania domov.

Ako poznamenal Jason Feer, vedúci oddelenia Business Intelligence v lodnom maklérovi Poten & Partners, iba jeden tanker LNG si možno prenajať na jednu plavbu do Ázie po dvoch a viac mesiacoch. V Atlantickom oceáne nie je ani jeden voľný tanker.

Energetická kríza v Európe vyvolala celosvetový boj o tankery na zemný plyn, čo má za následok nedostatok lodí a ďalší nárast rekordných cien paliva.

Európske krajiny tento rok zvýšili nákupy skvapalneného zemného plynu z USA, Kataru a iných krajín, keďže Rusko obmedzilo dodávky na kontinent. Sú nútení konkurovať spoločnostiam v Južnej Kórei a Japonsku, kde dopyt po plyne počas vlny horúčav prudko vzrástol, o konečný počet zásob prepravovaných obmedzeným počtom lodí.

Tento humbuk viedol k zvýšeniu objednávok na nových prepravcov LNG – špeciálnych plavidiel s dĺžkou troch futbalových ihrísk – ako aj k zvýšeniu ich nákladov. Zvýšili sa aj sadzby za prepravu existujúcich tankerov, čo posunulo ceny plynu na rekordnú úroveň v Európe a Ázii.

Ceny plynu v Európe v pondelok vyskočili o ďalších 15 % po tom, čo Rusko koncom mesiaca oznámilo, že dočasne pozastavuje veľký plynovod z dôvodu neplánovanej údržby. V dôsledku prudkého nárastu cien v Európe vzrástol americký trh so zemným plynom o 3,7 % na najvyššiu úroveň od roku 2008. Obchodníci očakávajú, že ceny plynu a tarify pre tankery stúpnu ešte viac, ak sa Čína, kde bol dopyt obmedzený v dôsledku blokovania, vráti na trh pred začiatkom zimy.

Prenasledovanie tankerov je ďalším znakom meniacej sa globálnej energetickej mapy od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý zintenzívnil súťaž o obmedzené dodávky energie, zmenil smer tokov komodít a rozdelil svetový trh s ropou a plynom na kúsky. Priaznivci a odporcovia Ruska zároveň platia rôzne ceny.

LNG a tankery na prepravu paliva boli veľmi žiadané už pred konfliktom, pretože extrémne počasie znížilo vodnú energiu a mnohé krajiny sa snažili odkloniť sa od uhlia, aby znížili emisie uhlíka. S nástupom konfliktu sa tento trend zintenzívnil.

Pred konfliktom Rusko zabezpečovalo 40 % dodávok plynu do EÚ, väčšinou prostredníctvom siete plynovodov. Vzhľadom na to, že modernizácia siete plynovodov na kontinente a dovoz od iných blízkych vývozcov si vyžiada určitý čas, hlavnou krátkodobou alternatívou je LNG, ktorý je možné kúpiť od vzdialených výrobcov a dodať ho, aj keď za vyššiu cenu.

 

Boj o lode sa stal ďalším problémom pre Európu, kde sa vlády pred vykurovacou sezónou ponáhľajú s naplnením zásobníkov a spoločnosti majú problémy s vysokými cenami plynu. Rusko obmedzilo dodávky do Nemecka cez kľúčový plynovod Nord Stream o 20 % svojej kapacity v dôsledku západných sankcií. Nemeckí a európski predstavitelia to označili za ekonomický útok.

Uprostred šialenstva v oblasti dodávok plynu sa denné prepravné sadzby pre existujúce tankery, ktoré obchodníci využijú od polovice septembra do polovice novembra, zvýšili na 105 250 USD za deň, z približne 64 000 USD teraz a približne 47 000 USD pred rokom pre lode, podľa Spark Commodities. cestovanie z USA do Európy.

Sadzby boli v júni nad 100 000 USD za deň a potom klesli, keď požiar v americkej továrni na vývoz LNG znížil vývoz a dopyt po lodiach. Analytici a obchodníci očakávajú oživenie, keďže obchodné spoločnosti si zarezervovali oveľa viac dlhodobých prepravcov LNG, čo následne znižuje počet plavidiel, ktoré sú k dispozícii na okamžitý prenájom.

 

Aby sa predišlo problémom v budúcnosti, obchodníci masívne skupujú lode. Podľa Stephena Gordona, generálneho riaditeľa lodnej spoločnosti Clarkson so sídlom v Londýne, klienti už minuli 24,1 miliardy dolárov na objednávky na nákup nových tankerov LNG v roku 2022, vrátane objednávok na osem plavidiel v auguste. Od roku 2021 už prekonali rekordných 15,6 miliardy dolárov za celý rok.

Podľa poradenskej firmy Rystad Energy je v súčasnosti celosvetovo v knihe objednávok 257 plavidiel. Odhaduje, že juhokórejskí stavitelia lodí, najväčší svetoví výrobcovia tankerov LNG, nebudú mať voľnú kapacitu na vybavovanie nových objednávok do roku 2027.

Jedným z najväčších nákupcov LNG tankerov je Katar, ktorý je zároveň jedným z najväčších svetových exportérov LNG. Tento malý štát v Perzskom zálive sa stal jednou z hlavných európskych nádejí na odmietnutie ruského plynu: Európske krajiny rokujú s kráľovstvom o dlhodobých kontraktoch na dodávky LNG.

Dopyt po tankeroch zvýšil ceny nových plavidiel. Rastúce ceny ocele a obmedzená kapacita lodeníc tiež podporujú zvyšovanie cien tankerov, pričom Rystad tvrdí, že náklady na výstavbu nových plavidiel sa blížia k 240 miliónom dolárov na plavidlo, pričom pred rokom to bolo 190 miliónov dolárov.

Vyššie ceny tankerov a rastúce sadzby prenájmu lodí ovplyvňujú hodnotový reťazec LNG a tlačia hore už aj tak vysoké ceny plynu na celom svete, povedal Kaushal Ramesh, analytik poradenskej firmy Kaushal Ramesh.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.