Nedočkaví dedičia netrpezlivo stoja v rade
Bohatí ľudia žijú dlhšie, čo zvyšuje riziko pre podnikanie a zvyšuje pravdepodobnosť, že budú zapojení do súdnych sporov s dedičmi. Podľa predpovede investičnej banky UBS, v najbližších 20 rokoch, môžu príbuzní miliardárov dostať dedičstvo 3,4 bilióna dolárov.
Zvýšenie priemernej dĺžky života amerických miliardárov im pomáha sústrediť sa vo svojich rukách na veľký kapitál, ale zároveň vytvára nové hrozby, uvádza správa Bloomberg. Odborníci oslovení agentúrou poznamenávajú, že majitelia veľkých podnikov sa neponáhľajú odovzdať opraty pre dedičov, čo zvyšuje riziko súdnych sporov a ohrozuje vyhliadky pre rozvoj podnikania.
„Vstúpiť do tieňa nie je to, čo chcú starší ľudia. Sú desivé, “hovorí John Davis, zakladateľ skupiny Cambridge Family Enterprise Group, ktorá radí podnikateľom pri prevode majetku. Podľa neho sa rozhodol venovať viac pozornosti tejto oblasti pred 15 rokmi, keď si uvedomil, že v niekoľkých rodinných spoločnostiach, ktoré obsluhoval, boli vo vedení tri generácie. „Staršia generácia je stále tu, je stále aktívna a chce hrať svoju úlohu,“ vysvetlil Davis.
Správa analytikov UBS a PwC, uverejnená v októbri 2018, poznamenáva, že priemerný vek miliardára v Severnej Amerike je teraz približne 67 rokov. V inej štúdii UBS uviedla, že 53% najbohatších investorov na svete bude žiť do 100 rokov.
Takmer polovica všetkých finančných prostriedkov amerických miliardárov sa sústreďuje do rúk ľudí starších ako 70 rokov, stav osem najbohatších podnikateľov v Spojených štátoch je približne , podľa UBS a PwC Bloomberg 500 miliárd dolárov. Zostavovatlia správy očakávajú, že v najbližších 20 rokoch bude možné preniesť na dedičov svetových miliardárov približne 3,4 bilióna dolárov.
Bloomberg však varuje, že prevod takýchto veľkých súm môže byť sprevádzaný vážnymi problémami, keďže miliardári žijú dlhšie a ich dedičia sú niekedy unavení z čakania v rade. „Stav moderných miliardárov je taký veľký, že to bude stačiť nielen deťom, vnúčatám alebo dokonca vnukom, ale aj vnukom, ktorých sa patriarchovia nikdy nedozvedia,“ povedala Elizabeth Glasgow, partnerka v spoločnosti Venable LLP. Takáto situácia, povedala, zvyšuje pravdepodobnosť súdnych sporov, miliardári sú nútení pripraviť sa na skutočnosť, že ich potomkovia nemôžu splniť očakávania a pokúsiť sa dosiahnuť ich uznanie ako neschopné.
Bloomberg pripomína najmä súdne spory, ktorými prešiel miliardár Tom Benson (zomrel v roku 2018) v posledných rokoch svojho života, ktorého dcéra a vnúčatá trvali na tom, že patriarcha už nemôže spravovať svoje aktíva. Nakoniec, súd uznal, že napriek „prepadnutiu pamäti“ Benson mohol riadiť svoje záležitosti.
Podľa Glasgowa, v dnešnej dobe, starnúci miliardári čoraz častejšie zahŕňajú výhrady vo svojich závetoch, že vyhlásiť ich za neschopných spravovať svoj majetok si vyžaduje rozhodnutie nie jedného, ale dvoch alebo dokonca troch lekárov. A jeden z klientov Venable LLP výslovne stanovil, že takéto rozhodnutie môže urobiť len súd.
Na záver, Bloomberg radí bohatým, aby sa dôkladnejšie zamysleli nad procesom prevodu ich majetku na svojich dedičov, a to aj preto, aby sa vyhli škandálom, ako je ten, v ktorom bol Benson. “Starostlivé plánovanie vás nezachráni pred všetkými problémami v rodine, ale aspoň vám to môže ušetriť od toho, aby ste sa dostali na titulky novín,” zhrnul Bloomberg.