Návrhu rozpočtu verejnej správy SR na 2025 – 2027

Predložený návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2025-2027 predstavuje začiatok dlhej cesty k ozdraveniu verejných financií. Tvrdí to analytický komentár Národnej banky Slovenska.

Analytické komentáre nie sú oficiálnym stanoviskom Národnej banky Slovenska. Prezentujú názory analytikov úseku menovej politiky a bankových obchodov (ÚMB). Šírenie je povolené bez predchádzajúceho súhlasu, avšak s uvedením zdroja „Analytici ÚMB“. Ak nie je uvedené inak, časové rady sú sezónne očistené použitím vlastných sezónnych modelov.

Napriek tomu, že rozpočtované zníženie deficitu v roku 2025 je druhé najvyššie v eurozóne, ostávajú deficity verejných financií na vysokých úrovniach. Konsolidácia tak bude musieť v nasledujúcich rokoch pokračovať. Ďalšie zníženie deficitov na úroveň vládnych cieľov si však vyžiada dodatočné opatrenia, v porovnateľnej výške so súčasným konsolidačným balíčkom.
Rozpočtový cieľ na rok 2025 vo výške 4,7 % HDP považujeme za splniteľný.

Prijatý konsolidačný balíček je však v návrhu čiastočne rozpočtovaný na nové výdavkové tituly. V prípade použitia týchto získaných zdrojov na dočasné výdavky by si dosiahnutie vládnych cieľov v ďalších rokoch vyžadovalo výrazne menej dodatočného konsolidačného úsilia.

Dosiahnutie vládnych cieľov by viedlo k zastabilizovaniu verejného zadlženia. To sa však stále nachádza v najvyššom sankčnom pásme dlhovej brzdy a fiškálny priestor na absorbovanie prípadných budúcich šokov tak ostáva obmedzený. Pre zníženie verejného zadlženia na dlhodobo udržateľné úrovne bude musieť konsolidácia pokračovať aj za rozpočtovým horizontom.
Efektívne čerpanie eurofondov by podporilo rastový potenciál ekonomiky.

V prostredí, kde sa v súčasnosti menej darí naším hlavným obchodným partnerom, bude ďalšia konsolidácia náročná. Využívanie prostriedkov EÚ a Plánu obnovy a odolnosti by pomohlo priniesť rastový impulz do ekonomiky. Slabý nábeh čerpania na začiatku súčasného programového obdobia je fenoménom viacerých krajín, no aj v tomto porovnaní je Slovensko v súčasnosti pozadu.