Navavaľnyj dostal cenu Andreja Sacharova
ŠTRASBURG – Ruský verejný činiteľ Alexej Navaľnyj dostal od Európskeho parlamentu cenu Andreja Sacharova.
Sacharovova cena za slobodu myslenia je cena za ľudské práva, ktorú v roku 1988 zriadil Európsky parlament na počesť sovietskeho fyzika a aktivistu za ľudské práva Andreja Sacharova.
Cena sa udeľuje jednotlivcom, ktorí „výnimočne prispeli k boju za slobodu myslenia a ľudské práva na celom svete“.
Andrej Dmitrievič Sacharov (21. mája 1921, Moskva – 14. decembra 1989, tamtiež) – sovietsky teoretický fyzik, akademik Akadémie vied ZSSR, jeden z tvorcov prvej sovietskej vodíkovej bomby. Verejná osobnosť, disident a aktivista za ľudské práva; Poslanec ľudu ZSSR, autor návrhu ústavy Zväzu sovietskych republík Európy a Ázie. Nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 1975 za zachovanie mieru.
Alexej Anatolievič Navaľnyj (1976) je jeden z vodcov ruskej opozície, právnik, politický a verejný činiteľ [ktorý sa preslávil vyšetrovaním korupcie v Rusku.
Považuje sa za hlavného oponenta ruského vedenia. Zakladateľ protikorupčnej nadácie, ktorá združuje niekoľko projektov. Autor dvoch populárnych kanálov YouTube: „Alexei Navalny“ a „Navalny LIVE. Sleduje ich 4 a 1,9 milióna ľudí. V súčasnosti je vo väzení.
Vo voľbách na primátora mesta Moskva v roku 2013 sa umiestnil na druhom mieste, získal 27,24% hlasov a prehral Sergejovi Sobjaninovi. Od novembra 2013 vedie ústrednú radu politickej strany „Rusko budúcnosti“. V decembri 2016 oznámil zámer zúčastniť sa na prezidentských voľbách v Rusku, ktoré sa uskutočnili v marci 2018. Podľa redakčnej rady denníka Vedomosti bol v skutočnosti jediným politikom, ktorý v roku 2017 viedol plnohodnotnú volebnú kampaň , avšak 25. decembra 2017 ho Ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať kvôli podmienečnému trestu vo veci Kirovles. Podstatou obvinenia boli obchody s drevom.
Bol obvinený, obžalovaný a svedok v mnohých trestných, správnych, občianskych a arbitrážnych prípadoch. Najzvučnejšie z nich sú „Prípad Kirovles“ a „Prípad Yves Rocher“. V júli 2013 bol krajským súdom v meste Kirov v kauze Kirovles odsúdený na 5 rokov podmienečne, v roku 2016, po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, Najvyšší súd Ruska tento rozsudok zrušil a vec poslal na nové pojednávanie. Vo februári 2017 ho krajský súd v Kirove odsúdil na 5 rokov odňatia slobody s podmienečným odkladom. V prípade Yves Rocher bol 30. decembra 2014 odsúdený na 3,5 roka s podmienečným odkladom. Obidva rozsudky vtedy nadobudli právoplatnosť. Dňa 17. októbra 2017 vyhlásil Európsky súd pre ľudské práva rozsudok Yves Rocher za neopodstatnené. Alexej Navaľnyj vyhral v ESĽP celkovo šesť sťažností proti ruským orgánom . Tie mu museli zaplatiť 225 000 eur.
V roku 2009 bol Alexej Navaľnyj vyhlásený novinami Vedomosti za „Osobnosť roka“. V roku 2012 bol časopisom Time zaradený do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí na svete a v júni 2017 – do zoznamu 25 najvplyvnejších ľudí na internete. V roku 2017 bol podľa Vedomosti zvolený za politika roka.