Navarro: americká ekonomika je silná a bude rásť

Americké hospodárstvo nebude v dohľadnej budúcnosti čeliť problémom a nespôsobí globálnu krízu, uviedol Peter Navarro vedúci Národnej obchodnej rady Bieleho domu.

Vyhlásenia poradcu prezidenta USA Donalda Trumpa boli reakciou na udalosti z minulého týždňa, keď sa na americkom dlhovom trhu zaznamenala nezvyčajná situácia: výnos krátkodobých dvojročných štátnych dlhopisov prekročil výnos dlhodobých desaťročných dlhopisov. Tento jav sa nazýva inverzia výnosov. To znamená, že investori považujú krátkodobé investície za rizikovejšie ako dlhodobé a považuje sa za najistejšie znamenie budúcej recesie nielen v Spojených štátoch, ale na celom svete.

Navarro poznamenal, že situáciu hodnotí z pohľadu profesionálneho ekonóma, ktorý pred 20 rokmi v Bielom dome vypracoval prognózy budúceho vývoja na trhu. “Môžem s istotou povedať, že v roku 2020 bude ekonomika silná, na trhu dôjde k rastu,” uviedol poradca hlavy štátu.

V ďalšom rozhovore s CNN Navarro uviedol, že inverzia výnosov je v tomto prípade spôsobená „prílevom kapitálu“ a naznačuje „veľmi pozitívnu situáciu v ekonomike“.