NASA oficiálne požiadalo Roskozmos o miesta pre astronautov na kozmických lodiach Sojuz – MS

MOSKVA / HOUSTON –  Jim Bridenstine, riaditeľ Národnej správy letectva a vesmíru Spojených štátov (NASA – (National Aeronautics and Space Administration), oficiálne požiadal Dmitrija Rogozina, vedúceho spoločnosti Roskosmos, aby poskytol astronautom ďalší priestor kvôli oneskoreniu pri uvádzaní nových amerických lodí do prevádzky.

Prvým spoločným projektom ZSSR a USA v oblasti kozmosu bol spoločný projekt Sojuz-Apollo v roku 1975 keď sa obe kozmické lode spojili. Rogozin novinárom povedal, že v liste riaditeľ NASA „odkazuje na určitú situáciu z dôvodu oneskorenia pri vytvoren ” komerčných určených na prepravu amerických posádok do ISS.”

Je presvedčený, že pokusy s loďami spoločností Boeing a SpaceX nebudú ukončené skôr ako v roku 2021, a tak Rusko postupovalo ďalej a bude nútené znížiť počet posádok a poskytnúť priestor Američanom. Možnosť stavať ďalšie lode Sojuz-MS na žiadosť NASA už nebola k dispozícii. Podľa predstaviteľa Roscosmosa Vladimíra Ustimenka nie je možné postaviť Sojuz v takom krátkom čase. “Preto sa zvažujú aj iné možnosti, ktoré neumožnia neprítomnosť astronautov v americkom segmente Medzinárodnej kozmicej stanice (ISS).

Podľa osoby blízkej Roskosmosu zaslal Brandeinstein minulý týždeň Rogozinovi list, aj keď vážne ťažkosti spojené s vývojom kozmickej lode Dragon-2 s posádkou SpaceX a Starliner (Brewing) sú známe už niekoľko rokov. Vedenie NASA stalo rukojemníkom politiky: agentúra by mohla zaistiť a rezervovať niekoľko miest na Sojuzi vopred, ale americké orgány a vo väčšej miere senátori vyvíjajú na NASA bezprecedentný tlak. Po skrátení programu Space Shuttle v roku 2011 bola NASA nútená poslať na ISS Sojuz. Zaslanie jedného astronauta v posledných rokoch stálo NASA asi 85 miliónov dolárov.

Sonda NASA na Marse. Fotografia: https://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/index.html

Teraz je situácia patová, hovorí manažér jedného z vesmírnych podnikov: obe sľubné lode sa vyvíjajú od roku 2014, ale testy CrewDragon sú sprevádzané vážnymi technickými problémami. Napríklad počas prvého letu teplota vo vnútri lode dosiahla 80 ° C, čo viedlo k roztaveniu zväzku káblo.  Starliner stále nie je pripojený k programu testovacieho spustenia z dôvodu nedostupnosti niekoľkých systémov. NASA sa rozhodla obrátiť sa na pomoc v Rusku, len ak hrozilo, že americký segment bude offline.

Nejde ani tak o kúpe miest, ale o možnosti NASA vykonávať misie s posádkou pomocou lodí Sojuz-MS. Agentúra predtým požiadala o miesta na lodiach, ktoré odlietajú na ISS, v štvrtom štvrťroku 2020 (Sojuz MS-17) a v druhom štvrťroku 2021 (Sojuz MS-18). Súbežne bude Roskozmos prideľovať peniaze na výstavbu ďalších dvoch lodí. Budú pre Roskozmos rezervou

Dmitrij Rogozin má zákaz vstupu do USA, ale aj do krajín Európskej únie.  Dmitrij Olegovič Rogozin ( Дмитрий Олегович Рогозин ) je ruský politik, od roku 2018 generálny riaditeľ kozmickej agentúry Roskosmos.    V roku 2003 založil nacionalistickú stranu Vlasť, rusky Партия “РОДИНА” , ktorá získala v parlamentných voľbách 9,2% hlasov, Rogozin sa potom stal podpredsedom ruského parlamentu .  V roku 2008 bol ako ruský veľvyslanec pri NATO vyslaný do Bruselu . V tejto úlohe silne oponoval vzťahom NATO- Ukrajina a NATO- Gruzínsko . V roku 2011 bol povolaný späť do Ruska, kde získal funkciu vicepremiéra pre zbrojný program. 

Po udalostiach na Kryme na jar 2014 bol Rogozin zaradený na sankčný zoznam Rusov, ktorým USA a EÚ zakázali vydávanie víz a zmrazili zahraničné konta.  Rogozin na sankcie reagoval výrokom: Tanky nepotrebujú víza.” V máji 2018 sa stal generálnym riaditeľom agentúry Roskosmos , kde nahradil Igora Komarova.

Gosudarstvennaja korporacija po kosmičeskoj dejateľnosti „Roskosmos“ (rusky Государственная корпорация по космической деятельности «Роскосмос») Dslovný preklad Štátna korporácia pre kozmickú činnosť „Roskosmos“; oficiálny skrátený názov: Goskorporacija „Roskosmos“ ; oficiálny anglický názov: State Space Corporation Roscosmos; oficiálny anglický skrátený názov: Roscosmos; staršie názvy pozri nižšie)[1] je vládna agentúra zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum.

Roskosmos prevádzkuje nosné rakety a kozmické lode Sojuz, ktoré sú dopravným prostriedkom posádok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Roskosmos je partnerom v programe ISS a prispel základnými modulmi Zaria a Zvezda, ktoré boli potom spojené modulom Unity agentúry NASA. Vyslal už sedem vesmírnych turistov, ktorí zaplatili za let 20 – 40 miliónov amerických dolárov. V niekoľkých programoch tiež úzko spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Posledný spoločný projekt sa týkal štúdie na novú robotizovanú loď ACTS, ktorá nahradila zamýšľaný projekt malého raketoplánu Kliper.

Štúdia však nakoniec zostala iba projektom ESA a Roskosmos začal pracovať na vlastnej kozmickej lodi Oriol. V súčasnosti tiež prebiehajú dokončovacie práce na laboratórnom module Nauka, ktorý má byť v roku 2020 pripojený k stanici ISS. K vyneseniu tohto modulu poslúži raketa Proton-M.

V spolupráci s ESA sa Roskosmos podieľa aj na prieskume Marsu v rámci projektu ExoMars. Na rok 2020 je naplánovaná druhá časť misie, pri ktorej raketa Proton-M dopraví na jeho povrch európske vozidlo a ruský stacionárny modul.

V budúcnosti Roskosmos plánuje rozšíriť ponuku vesmírnych výletov aj na oblet Mesiaca za približne 100 miliónov dolárov. Plánuje tiež návrat na Venušu sondou Venera-D a na Mesiac programom Luna, ktorý pozostáva zo štyroch misií a výstavby robotickej základne na Mesiaci.

Roskosmos sa tiež bude podieľať na výstavbe novej vesmírnej stanice Lunar Orbital Platform – Gateway, ktorá vznikne na obežnej dráhe v blízkosti Mesiaca.

Hudobná vložka: A. Schnittke, E. Denisov, S. Gubaidulina, O. Buloshkin, E. Artemiev hrajú svoje diela na ANS synthesizer. Vydavateľstvo Melodia. 1971.

Rogozin svojho času povedal, že ak sa Rusko nahnevá, tak Amerićania budú do kozmu lietať pomocou trampolíny. Súčasné sankcie USA voči Rusku neplatia pre ruské raketové motor RSD.