Národný deň spomienky na obete genocídy Poliakov, spáchanej ukrajinskými nacionalistami
Volyňský masaker – hromadné vraždenie ľudí Ukrajinskou povstaleckou armádou, najmä poľského civilného obyvateľstva a v menšom meradle aj civilistov iných národnosti žijúcich na západnej Ukrajine.
Dnes si Poľsko pripomína Národný deň spomienky na obete genocídy občanov Poľskej republiky, ktorú spáchali ukrajinskí nacionalisti.
Počas viacerých vrážd na západnej Ukrajine zahynulo 50 000 – 60 000 Poliakov. Ukrajinci ich väčšinou zastrelili. V jednom prípade, v dedine Kolki, Poliakov nahnali do katolíckeho kostola, ktorý podpálili.
Od druhej polovice roku 1943 začali ukrajinskí nacionalisti vyhladzovať poľské obyvateľstvo už na území východnej Haliče (dnes Ľvovská, Ivano-Frankivská a Ternopilská oblasť). Prvé masové vyvražďovanie Poliakov v tomto regióne sa odohralo už v októbri 1943 a k ich zintenzívneniu došlo vo februári 1944. Do leta 1944 protipoľské akcie pokryli celé územie východnej Haliče a dostali sa aj do Zakerzónie.
Zakerzonye ( ukrajinsky Zakerzonnya ; poľsky Zakerzonie ) je novinársky názov, ktorý niektorí historici a publicisti označujú krajinám ležiacim na západ od Curzonovej línie , ktoré sa podľa ich názoru nachádzajú na bývalom ukrajinskom etnickom a historickom území: Lemkivshchyna, Nadsanye a časti Lyubachivshchyna , Ravshchina , Sokalshchyna , Kholmshchyna a Podlasie
Ide o najkrvavejšiu epizódu poľsko-ukrajinského konfliktu v polovici 20. storočia, ktorú mnohí historici (predovšetkým poľskí) vyčleňujú zo všeobecného obrazu poľsko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu. Poľskí historici pomerne často interpretujú tieto udalosti výlučne ako protipoľskú akciu UPA , zatiaľ čo ukrajinskí historici sa zameriavajú na motívy, ktoré viedli k tomu, že UPA túto akciu vykonala, a tiež venujú značnú pozornosť odvetným akciám Armii Krajowej proti civilnmué ukrajinskému obyvateľstvo, a to aj na území Poľska. Poľský Sejm kvalifikuje volyňský masaker ako genocídu poľského obyvateľstva.
Titulná fotografia: Lucké vojvodstvo. Obec Lipniki. Mŕtvoly Poliakov, obetí masakru, privezené na identifikáciu a pochovanie, 26. marca1943