Národna banka Slovenska upozorňuje na pyramídy
Lákali vás už na investície s neuveriteľne vysokým výnosom? Investičná príležitosť sa vám zdala zaujímavá, no nerozumeli ste jej celkom? Ďalšie informácie vám boli ochotní dať, len ak zaplatíte členský poplatok, vstupnú investíciu alebo privediete svojich známych ako nových investorov? S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o pyramídový podvod , alebo inak povedané pyramídu, lietadlo, Ponziho schému. Píše o tom NBS.
Na čo si dávať pozor
1. Sľubuje investičná ponuka príliš veľké zhodnotenie?
Čím vyšší výnos, tým väčšie riziko. Buďte opatrní a zvážte, či môže byť sľubovaný zisk reálny. Pozrite sa na internete, aké výnosy môžete dosiahnuť u konkurencie a či nie je zhodnotenie nereálne. Zvýšte pozornosť, ak Vám sľubujú garantovaný výnos.
2. Zistite, o akú spoločnosť ide
- Overte na subjekty.nbs.sk, či ide o subjekt, na ktorý dohliada Národná banka Slovenska alebo iný zahraničný dohliadací orgán, a či môže podnikať v danej oblasti na Slovensku.
- Overte, či NBS varuje pred touto spoločnosťou v Upozorneniach NBS.
- Overte sídlo spoločnosti. Varovným signálom môže byť sídlo spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby výlučne cez internet, pričom sídlo má v daňovom raji alebo mimo Európskej únie.
- Nájdite si informácie o spoločnosti na internete. Preverte, či sa spotrebitelia v diskusných fórach nesťažovali na túto spoločnosť, resp. či spotrebitelia pred vami už neprišli o svoje finančné prostriedky.
Ako fungujú pyramídové schémy
Pyramídové schémy fungujú na princípe, že peňažné prostriedky, ktoré ste vložili, slúžia najmä na to, aby boli vyplatené tým, ktorí peniaze vložili skôr a čakajú zhodnotenie svojej „investície“. Veľká časť slúži na vyplatenie zisku manažmentu. Takto to funguje až dovtedy, keď už nie je čo vyplácať, resp. nie je možné nájsť nových investorov a pyramída skrachuje.
Čo robiť, keď ste sa stali obeťou pyramídy
- Obráťte sa priamo na políciu alebo prokuratúru, ktorá je najbližšie Vášmu bydlisku.
- Oznámte to NBS. NBS spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Hoci NBS nemá právo vymôcť vaše peňažné prostriedky, môže vydať upozornenie, a pomôcť tak ostatným spotrebiteľom.
Cenné rady
- Nikdy neuzatvárajte zmluvu na finančný produkt alebo službu (ako napríklad pôžičku, poistenie, investíciu, sporiaci produkt, dôchodkové sporenie a pod.) inak ako prostredníctvom subjektu, ktorý má na svoju činnosť povolenie.
- Zvážte, či ste ochotní podstúpiť riziko, že prídete o všetky vložené peňažné prostriedky, ak investujete prostredníctvom neznámej spoločnosti.
- Nerozhodujte sa pod tlakom a doprajte si dostatok času na rozmyslenie. Seriózna spoločnosť Vás „neuháňa“.
- Takéto investície nie sú kryté Garančným fondom investícií a ak napríklad spoločnosť zanikne, k svojim peňažným prostriedkom sa pravdepodobne nikdy nedostanete.
- Venujte zvýšenú pozornosť, ak ide o produkty/služby, ktoré nie sú pod dohľadom NBS.