Najväčšie škandálne krypto príbehy roku 2023

BRATISLAVA – Rok 2023 sabol rokom oživenia cien kryptomien.

A aj keď v tomto roku mohlo byť menej zlých správ v porovnaní s rokom 2022, svet kryptomien nikdy nie je bez poriadnej drámy. Spoločnosť Yahoo Finance zostavila výber niektorých najvýznamnejších momentov, ktoré minulý rok šokovali kryptoinvestorov.

Dráma DCG

Keď dvojčatá Winklevoss spustili Earn, aby klientom poskytli 8% návratnosť, obrátili sa na dcérsku spoločnosť Digital Currency Group Genesis. Keď však spoločnosť Genesis skrachovala, zákazníkom spoločnosti Earn nezostalo nič. Krypto burza Gemini sa čoskoro ocitla v spore s generálnym riaditeľom Digital Currency Group Barrym Silbertom. V sérii otvorených listov dvojčatá Cameron a Tyler obvinili Silberta z podnikového pochybenia a povedali, že Genesis dlhuje Gemini viac ako 1 miliardu dolárov. V septembri právnici DCG navrhli nový bankrotový plán, ktorý by klientom umožnil získať 95 % až 110 % toho, čo im dlhovali po tom, čo spoločnosť Genesis vyhlásila bankrot. V októbri generálna prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová zažalovala Gemini a DCG za údajné podvádzanie investorov.

Bankrot banky

V marci sa Silicon Valley Bank stala jednou z najväčších amerických finančných inštitúcií, ktoré od roku 2008 zlyhali, čo viedlo k nestabilite a nákaze v sektore. Ďalších päť bánk nasledovalo príklad, vrátane Silvergate Bank súvisiacej s kryptomenou, ktorá slúžila veľkému počtu významných klientov, ako sú Coinbase a FTX.

Keďže väčšina svojich vkladov bola viazaná na sektor, keď ceny kryptomien klesli a FTX sa zrútil, Silvergate sa stal obeťou „bankového nájazdu“. O niekoľko dní neskôr regulačné orgány štátu New York zatvorili ďalšiu banku podporujúcu kryptomeny, Signature. V roku 2023 zlyhali aj ďalšie inštitúcie ako First Republic Bank a Citizens Bank.

Do Kwon

Po mesiacoch na úteku po kolapse jeho 40 miliárd dolárového algoritmického stablecoinu TerraUSD bol v marci zatknutý bývalý generálny riaditeľ Terraform Labs Do Kwon spolu s bývalým finančným riaditeľom jeho spoločnosti. 32-ročného kryptopodnikateľa, ktorý na X/Twitteri často vystupoval proti „chudobným“, bol prichytený s niekoľkými falošnými pasmi pri pokuse o útek z Čiernej Hory do Dubaja. V prípade pokusu o použitie falošných dokladov sa priznal, že je nevinný. Vyšší súd neskôr zrušil navrhovanú kauciu vo výške 400 000 eur (v tom čase asi 435 000 USD). V dôsledku toho Kwon nemohol opustiť väzenie. V júni ho odsúdili na štyri mesiace väzenia a zostal vo väzbe ako vysoký predstaviteľ čiernohorského ministerstva spravodlivosti, ktorý posudzuje žiadosti o vydanie zo Spojených štátov aj z jeho rodnej Južnej Kórey. Kwon sa odvolal proti rozhodnutiu čiernohorského súdu, ktoré by umožnilo jeho vydanie, ale The Wall Street Journal uviedol, že Kwon bude pravdepodobne stále vydaný do Spojených štátov.