Morgan Stanley: banková kríza ukončí medvedí trh
Michael Wilson z Morgan Stanley tvrdí, že otrasy v bankovom systéme by mohli znamenať koniec medvedieho trendu na akciovom trhu.
Medvedí trh znamená klesajúci trh. Termín býčí trh označuje rastúci trh.
“Na pozadí podpory bankových vkladov zo strany Fedu/Federálnej korporácie pre poistenie vkladov si mnohí akcioví investori kladú otázku, či nejde o určitú formu kvantitatívneho uvoľňovania, a teda o ‘obdobie averzie voči riziku’,” napísal stratég, ktorý v minulom roku predpovedal výpredaj akcií a ich oživenie v októbri. – My tvrdíme, že to tak nie je, naopak, ide o začiatok konca medvedieho trhu, keďže znížená dostupnosť úverov obmedzuje hospodársky rast.”
Podľa Wilsona, ktorý je jedným z najpresvedčenejších medveďov na Wall Street, bude index S&P 500 neatraktívny, kým riziková prémia akcií nestúpne na 400 bázických bodov zo súčasnej úrovne 230 bodov.
Poslednú fázu medvedieho trendu možno charakterizovať zúrivosťou a vysokou koreláciou,” povedal. – Ceny prudko klesajú v dôsledku skokového nárastu rizikovej prémie akcií, ktorému je veľmi ťažké sa vyhnúť a pred ktorým je ťažké ochrániť svoje portfólio.”
Krach banky Silicon Valley a výpredaj akcií Credit Suisse Group AG zvýšili obavy o stav globálneho finančného systému a otriasli trhmi. Futures na americké akcie v pondelok klesli po tom, čo dohoda UBS Group AG o kúpe Credit Suisse a opatrenia centrálnej banky na zvýšenie dolárovej likvidity nestačili na upokojenie investorov znepokojených stavom globálneho bankového systému.
“Takto sa končia medvedie trhy: neočakávaný katalyzátor, ktorý sa s odstupom času stane zjavným, prinúti účastníkov trhu rozpoznať to, čo po celý čas ležalo na povrchu,” napísal Wilson.
Podľa neho otrasy v bankovom systéme prinútia investorov zamerať sa na zhoršujúce sa vyhliadky rastu v podmienkach obmedzených úverových podmienok.
“Udalosti z minulého týždňa znamenajú, že úvery sa stávajú menej dostupnými pre veľkú časť ekonomiky, čo by mohlo pôsobiť ako katalyzátor, ktorý konečne presvedčí účastníkov trhu, že zisky boli ocenené príliš vysoko,” povedal a dodal, že riziko úverovej krízy sa stalo oveľa vážnejším.
Stratég očakáva, že analytici s blížiacou sa sezónou vykazovania znížia očakávania a podniky výrazne znížia svoje prognózy.
Odporúča zvoliť defenzívnejšie pozície, uprednostňovať sektory a akcie s nízkou betou. Vyzýva pritom na opustenie presvedčenia, že technologické akcie s veľkou kapitalizáciou sú imúnne voči obavám z rastu.
Wilson nie je jediný, kto predpovedá trhom ťažké obdobie. Stratégovia JPMorgan Chase & Co. pod vedením Miroslava Matejku uviedli, že inverzná výnosová krivka “naplní očakávania”, čo signalizuje blížiacu sa recesiu. Prvý štvrťrok by mohol byť vrcholom pre akcie v tomto roku, napísal v poznámke a dodal, že akcie neklesnú na minimá, kým Fed nepristúpi k zníženiu sadzieb.