Moody´s: splatenie záväzkov v rubľoch neprípustné

MOSKVA / NEW YORK – Ak Rusko nesplatí výnosy obligácií do 4. mája 2022 bude verejne vyhlásená za dlžníka neschopného splácať svoje záväzky. Situácia sa označuje pojmom default, alebo aj zlyhanie.

 

Platby Ruska za dlhopisy v cudzej mene v rubľoch namiesto v dolároch sú zmenou podmienok vydávania dlhopisov, preto ich možno považovať za zlyhanie, ak sa táto situácia nenapraví pred koncom obdobia odkladu, teda do 4. mája 2022, vysvetlila medzinárodná ratingová agentúra Moody’s.

„Zmluvy o dlhopisoch nepočítajú s možnosťou splatenia v inej mene ako v dolároch… Podľa definície Moody’s to možno považovať za default, ak sa situácia nezmení do 4. mája, čo je koniec doby odkladu, “ hovorí správa.

Moody’s objasňuje, že podľa jej názoru investori nedostali platby v súlade so zmluvnými podmienkami do dátumu splatnosti. Agentúra tiež objasnila, že eurobondy vydané po roku 2018 za určitých podmienok umožňujú platby v rubľoch, dlhopisy vydané pred rokom 2018 (vrátane eurodlhopisov „Rusko-2022“ a „Rusko-2042“) alebo nestanovujú takúto podmienku na zmenu platby. meny, alebo umožňujú platby len v iných tvrdých menách (dolár, euro, libra šterlingov alebo švajčiarsky frank).

Začiatkom marca agentúra Moody’s oznámila pozastavenie svojich aktivít v Rusku.