Merkelová a Putin – Nord Stream 2 nepolitizovať

Prezident Ruska Vladimír Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová  18. 8. 2018 diskutovali o možných sankciách USA proti spoločnostiam zapojeným do výstavby plynovodu Nord stream 2. Informujú o tom viaceré médiá.Video zo spoločnej konferencie sa nachádza na adrese http://kremlin.ru/multimedia/video.

Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová považujú za nesprávne pokusy politizovať projekt Nord Stream-2. Túto správu oznámil tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov po rozhovoroch medzi vodcami. “Na stretnutí sa diskutovalo o takých veľkých projektoch ako Nord Stream-2,” povedal. “Boli zdôraznené obchodné a konkurenčné výhody tohto projektu,” povedal Peškov. “Putin aj Merkelová súhlasili s tým, že je absolútne zlé, aby sme nejako politikovali tento projekt,” povedal hovorca. Na spoločnej tlačovej konferencii ruský prezident nevylúčil ďlašie používanie ukrajinskej časti plynovodu, ktorý vedie cez Slovensko a Českú republiku. Poznamenal, že všetko závisí od ekonomickej rentability pylnovodu.

Otázka sankcií

Predmetom prípadných sankcií voči spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na realizácii projektu plynovodu Nord Stream-2, sa takisto diskutovalo, dodal Pešov. “Dotklie sa tejto otázky,” povedal. “Všeobecne platí, že tento projekt je úplne komerčný, je ziskový a konkurenčný,” vysvetlil Peskov. “Je preto potrebné prijať opatrenia, aby bol chránený pred možným nesúťažných a nezákonných útokov zo strany tretích krajín, aby sa nakoniec dosiahlo dokončenie tohto projektu, ktorý je úplne obchodné a záujmy všetkých,” – uviedol hovorca.

Peskov zdôraznil, že počas sobotných rozhovorov “nebolo žiadnym cieľom dosiahnuť žiadne dohody – tým ťažšie by bolo povedať, aké dohody môžu byť”, o spoločnej reakcii na americké sankcie. “Celkovo strany vymenili pochopenie, že projekt [Nord Stream-2] by mal byť dokončený,” dodal. Na otázku, ako môže byť projekt chránený pred sankciami USA, povedal: “Rôzne.”

Obchod

Hovorca tiež uviedol, že lídri “vo všeobecnosti hovorili o medzinárodnom obchode a hospodárskych vzťahoch”. “Bolo to spoločné znepokojenie nad nepredvídateľnosťou rozhodnutí, najmä v tarifnej oblasti, ktorú prijali niektoré štáty,” povedal. “Existujú obavy, že takéto rozhodnutia môžu mať nakoniec veľmi negatívne dôsledky pre celý systém medzinárodného obchodu a hospodárskych vzťahov,” dodal Peškov.