Medzinárodný menový fond: Rast na odlišných cestách uprostred zvýšenej politickej neistoty

WASHINGTON – Globálny rast sa v rokoch 2025 aj 2026 očakáva na úrovni 3,3 percenta, čo je pod historickým priemerom (2000 – 2019) 3,7 percenta.

Prognóza na rok 2025 sa v porovnaní s prognózou Svetového ekonomického výhľadu (WEO) z októbra 2024 v podstate nemení, a to najmä z dôvodu revízie smerom nahor v Spojených štátoch, ktorá kompenzuje revízie nadol v iných veľkých ekonomikách. Očakáva sa, že globálna celková inflácia klesne na 4,2 percenta v roku 2025 a na 3,5 percenta v roku 2026, čím sa vráti k cieľu skôr vo vyspelých ekonomikách ako v rozvíjajúcich sa trhoch a rozvojových ekonomikách.

Strednodobé riziká pre základnú líniu sú naklonené smerom nadol, zatiaľ čo krátkodobý výhľad je charakterizovaný odlišnými rizikami. Riziká rastu by mohli v krátkodobom horizonte zdvihnúť už aj tak silný rast v Spojených štátoch, zatiaľ čo riziká v iných krajinách sú v dôsledku zvýšenej politickej neistoty nadol. Narušenie prebiehajúceho procesu znižovania inflácie spôsobené politikou by mohlo prerušiť smerovanie k uvoľňovaniu menovej politiky s dôsledkami na fiškálnu udržateľnosť a finančnú stabilitu.

Riadenie týchto rizík si vyžaduje silné politické zameranie na vyváženie kompromisov medzi infláciou a skutočnou aktivitou, prebudovanie rezerv a zdvíhanie strednodobých vyhliadok rastu prostredníctvom intenzívnejších štrukturálnych reforiem, ako aj silnejších multilaterálnych pravidiel a spolupráce.