Medzera medzi školami a zamestnávateľmi
Často počujeme, že zamestnávatelia a vedúci predstavitelia podnikov si sťažujú na rozdiel medzi tým, čo študenti študujú na vysokých školách a čo sa od nich očakáva pri ich nástupe do zamestnania. Táto medzera je mimoriadne znepokojujúca, keďže počet absolventov vysokých škôl naďalej rastie: v krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, viac ako 49% ľudí vo veku 25 až 34 rokov a takmer 50% ľudí rovnakého veku v Spojených štátoch.
Hoci vysokoškolské vzdelávanie zostáva jednoznačnou výhodou a najnovšie správy týždenníka The Economist ukazujú, že mladí ľudia majú vyššiu návratnosť investícií do vysokoškolského vzdelávania ako kedykoľvek predtým, hodnota pridanej vysokoškolským diplomom klesá s rastom počtu absolventov. To je dôvod, prečo vysokoškolské vzdelávanie zvyšuje príjmy o viac ako 20% v stredoafrických krajinách. Tam nie je toľko ľudí s diplomami ako na Slovensku, ale iba o 9% v škandinávskych krajinách, kde 40% dospelých ľudí absolvovalo univerzitu. Zároveň s rozširovaním vysokoškolského vzdelávania zamestnávatelia a zamestnávatelia stále častejšie požadujú diplom bez ohľadu na to, akú hodnotu má pre danú pozíciu. Z tohto dôvodu hoci vysokoškolské vzdelanie prispieva k dobre platenej práci, zamestnávatelia, ktorí ho poskytujú, ublížia – a mladým ľuďom – obmedzením počtu kandidátov na absolventov vysokých škôl. V ére prevratných inovácií a nepredvídateľného vývoja trhu práce je čoraz ťažšie uveriť, že proces získavania vedomostí, ktoré sú historicky spojené s univerzitami, stále spĺňa potreby ekonomiky.
Existuje niekoľko argumentov založených na údajoch, ktoré spochybňujú skutočnú hodnotu vysokoškolského vzdelávania. Nnohé metaanalytické štúdie už dávno potvrdili, že korelácia medzi vzdelaním a schopnosťou pracovať je slabá. Takže jedna štúdia ukazuje, že výsledky inteligentných testov sú oveľa presnejším ukazovateľom pracovného potenciálu. Pri výbere medzi kandidátom s vyšším vzdelaním a kandidátom s vyššou úrovňou inteligencie možno očakávať, že druhý bude vykazovať lepšie výsledky vo väčšine pozícií, najmä ak si vyžadujú kritické myslenie a schopnosť učiť sa. Odhady získané na univerzite ukazujú, ako starostlivo študoval kandidát, ale výsledky testov inteligencie odzrkadľujú skutočnú schopnosť absorbovať nové informácie, zdôvodňovať a myslieť logicky.
Vysokoškolské vzdelávanie je viazané aj na to, že patrí do určitej sociálnej triedy, a prispieva k zníženiu sociálnej mobility a zvyšovaniu nerovnosti. Mnohé univerzity vyberajú študentov podľa ich schopností, ale aj takýto výber je často ovplyvňovaný premennými, ktoré v dôsledku toho znižujú rozmanitosť prijímaných žiadateľov. V mnohých krajinách existuje vysoký stupeň schopnosti vytvárať manželské páry, pričom na základe úrovne príjmu a príslušnosti k určitej sociálnej triede. V USA sa bohatší ľudia uzavrú manželstvo s inými bohatými ľuďmi. Rodiny s vyššími príjmami si môžu dovoliť platiť za školy, učiteľov, mimoškolské aktivity a iné privilégiá, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa ich deti zapíšu na elitnú univerzity. To naopak ovplyvňuje ich celú životnú cestu vrátane kariérnych vyhliadok. To dáva jednoznačnú výhodu jednému a ostatným nevýhodu.
Zamestnávatelia často uznávajú vysokoškolské vzdelanie, pretože to považujú za spoľahlivý ukazovateľ intelektuálnych schopností kandidáta. Ak prikladajú intelektu veľkú dôležitosť, prečo ho nehodnotiť z pohľadu psychológie? Takéto testy spoľahlivejšie predpovedajú budúci úspech kandidáta v práci a sú menej náchylné na vplyv sociálno-ekonomických a demografických premenných.
Okrem toho by vysoké školy mohli výrazne zvýšiť hodnotu svojich diplomov, ak strávili viac času, keď učia študentov dôležitým interpersonálnym zručnostiam. Kandidáti pravdepodobne nebudú schopní zapôsobiť na nábor pracovníkov a zamestnávateľov, pokiaľ nemôžu preukázať schopnosť komunikovať s ľuďmi. To je pravdepodobne jeden z najväčších rozdielov v tom, ako univerzity a zamestnávatelia hodnotia študentov. Spoločnosti majú záujem o ľudí s vyššou úrovňou emocionálnej inteligencie, stresovej tolerancie, empatie a integrity – kvalít, ktoré sa zriedkavo berú do úvahy pri výbere uchádzačov a takmer vôbec ich nezohľadňujú vysoké školy. S rastúcim vplyvom umelej inteligencie a prelomových technológiami sú kandidáti, ktorí sú schopní plniť úlohy, s ktorými sa stroje nedokážu vyrovnať, čoraz dôležitejšie a zdôrazňujú rastúci význam medziľudských zručností.