Meď sa obchoduje blízko 15-mesačného maxima
LONDÝN – Niektoré dôkazy však naznačujú, že cenové preteky spôsobili prehriatie cien.
Meď vzrástla z najvyššej úrovne od polovice roku 2022, keďže priemyselné kovy zaznamenali silné zisky pri rastúcom optimizme ohľadne globálneho dopytu.
Makroekonomické pozadie kovov je pozitívne, globálna produkcia sa začína zlepšovať a očakáva sa, že Federálny rezervný systém zníži sadzby. To tlačí ceny nahor. Tento rok všetky kontrakty na londýnskej burze kovov vzrástli.
Meď vstupuje na svoj druhý býčí trh v tomto storočí s potenciálom ďalšieho rastu poháňaným „rýchlym rastom dopytu poháňaným dekarbonizáciou,“ uviedli analytici Citigroup.
V baniach po celom svete došlo k niekoľkým prerušeniam výroby, čo prispelo k obavám z nedostatku dodávok. Nedostatok nových projektov si „konečne začína vyberať svoju daň“, uviedli stratégovia Bank of America Corp. Banka očakáva, že priemerná cena medi bude do roku 2026 12 000 dolárov za tonu.
Kov, ktorý sa používa na elektrické vedenie, bol v posledných rokoch predmetom mnohých býčích rozhovorov od investorov, ktorí veria, že dodávka v baniach bude mať problém udržať krok s rastúcim dopytom v oblastiach, ako je obnoviteľná energia a infraštruktúra elektrických vozidiel.
Existujú však aj iné dôvody na opatrnosť. Na spotovom trhu sa meď obchoduje so zľavou 100 USD za tonu voči 3-mesačným LME futures, čo je takzvaná contango štruktúra, ktorá môže naznačovať dostatočnú okamžitú ponuku.
Okrem toho globálne zásoby vzrástli na najvyššiu úroveň od júna 2020 a spotové ceny v Číne vykazujú zľavu v porovnaní s futures kontraktmi.
Základné kovy budú čeliť “ťažkej skúške”, ak budú údaje o inflácii v USA neskôr v stredu vyššie, ako sa očakávalo, uviedol v správe Chaos Ternary Research Institute. To by mohlo oddialiť obrat Fedu k uvoľňovaniu menovej politiky.