Max Levčin je nový rýchly miliardár z Kyjeva

KYJEV – Majetok jedného zo zakladateľov fintech Affirm, rodáka z Kyjeva, Maxa Levčina, vzrástol na 2,7 miliardy dolárov.

Prudký rast hodnoty akcií spoločnosti (takmer dvojnásobný) viedol k tomu, že sa na svete objavil nový miliardár, píše Forbes. Levchin vlastní 11 percent akcií spoločnosti Affirm. Na konci obchodovania 13. januára vzrástla hodnota fintech cenných papierov na 97,24 USD (98,45%) a kapitalizácia na 23,6 miliárd USD. Za štyri mesiace narástol o 18 miliárd dolárov. Affirm vám umožňuje nakupovať online s odloženou platbou prostredníctvom systému krátkodobých spotrebiteľských pôžičiek. Spoločnosť sídli v San Franciscu. Zatiaľ čo v období pandémie objem elektronického obchodu v roku 2020 prudko vzrástol, tržby spoločnosti Affirm vyskočili v lete o 98% v porovnaní s rokom 2019. Levchin je spoluzakladateľom platobnej služby PayPal.

Od roku 2012, od svojho vzniku, spoločnosť získala 1,5 miliardy dolárov. Od augusta minulého roku sa PayPal vzdal interných prevodov v Rusku. Spoločnosť urobila takýto krok kvôli zmene obchodného modelu v krajine. Zisk služby pre tuzemskú prevádzku predstavoval v minulom roku iba štyri percentá.