Malý výkladový slovník vojnovej propagandy

BRATISLAVA – Finančné noviny zhromažďujú základné pojmy propagandy, ktoré sa objavili v súvislosti s konfliktom Ruskej federácie na Ukrajine.

Aktualizujeme denne o pojmy a slovné spojenia ruskej a ukrajinskej strany.  Slová používajú moderátori, ktorí na 1. televíznom kanáli obyvateľom Ruska denne vymývajú mozgy, ale v spravodajskom martóne, čo je jediný program vysielaný všetkými ukrajinskými kanálmi.

Sú to Vladimír Soloviov, Margarita Simonian, a ďalší. Menoslov postupne doplníme. Treba poznamenať, že vojenská propaganda je vojnovým zločinom.

Vedúcimi osobnosťami ruského politického režimu používajúcimi slová sú bývalý premiér a prezident  Dmitrij Medvedev, Mária Zacharovová, hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Menoslov postupne doplníme.

Nacisti Všetci čo majú iný nazor ako politické vedenie Ruska
Kolekívny Západ Vedúci predstavitelia Európskej únie a USA
Washningtonský krajský výror Vedenie USA
Nacionalistické sily Vojenské sily Ukrajiny
Spojenecké sily Armáda Ruskej federácie a sily samozvaných republík
Okrkovia (Postavy z počítačovej hry Prvá vojna (Warcraft: Orcs and Humans) Orkovia sú mocnou, čestnou, no chaotickou rasou. Vo všeobecnosti sa o nich vie, že sú hlúpi, brutálni a suroví, bez štipky ľudskosti či empatie pre ostatné rasy.
Propagandon Slovo zložené zo slov propaganda a gondon, čo je v rušine slangovo kondóm, alebo prezervatív – propagofrcguma
Propagandista celého Ruska Pozmenené z pomenovania Patriarcha Moskovský a celého Ruska, vedúci predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi
Liberast Slovné spojenie zo slova liberál a pederast
Gayropa Slovné spojenie zo slov gay a Európa
Bojeme s NATO Preto lebo NATO dodáva zbrane
Zaútočili na Rusko Vedeli sme, že zaútočia, tak sme ich predbehli
Banderovci V Ukrajine sú všetci Banderovci
Domobrana Na Donbase nie je ruská armáda sú sily domobrany
Denacifikácia Tvrdenie Ruskej federácie, že v Ukrajine sú nacisti a treba ich odstrániť z verejného života
Desatanizácia Tvrdenie Ruskej federácie, že západné krajiny ovládol Satan. Satan , v troch hlavných abrahámovských náboženstvách ( judaizmus , kresťanstvo a islam ), knieža zlých duchov a Boží protivník . Satan je tradične chápaný ako anjel (alebo niekedy džin v islame), ktorý sa vzbúril proti Bohu a bol zvrhnutý z neba s ostatnými „padlými“ anjelmi pred stvorením ľudstva
Svätá nenávisť Pojem používaný televíznymi moderátormi v Rusku
Hovnomet propagandistov Ukrajinskí komentátori týmto slovom označujú ruských komentátorov
Európa neumytá Z diskusie 1. programu ruskej štátnej televízie
Európa hladujúca Z diskusie 1. programu ruskej štátnej televízie
Ukrajina vytláča Afričanov z vlakov, ale Rusko má programy štúdia pre afrických študentov. Deje sa tam veľa nacistických sračiek. Z diskusie 1. programu ruskej štátnej televízie
Lochotron podvod, gýč
Koncert Kobzona Josif Kobzon, ruský spevák, ktorý už nežije. Vystupoval na Donbase, týmto pojmom ukrajinské médiá označujú zabitých ruských vojakov.
Sviňopes Pojem, ktorým označujú Ukrajinci ruských vojakov
Ukrop  (ruské slovo petržlen) Ruské médiá využívajú fonetickú podonosť slov Ukrajinec a Ukrop, teda petržlen.
Nacik nacista – slovo používané ruskou propagandou