Luft: treba akceptovať protidolárovú alianciu

Spojené štáty teraz vedú hospodársku vojnu proti desatine krajín sveta s celkovou populáciou približne dve miliardy ľudí a s celkovým hrubým domácim produktom (HDP) viac ako 15 biliónov  dolárov (USD. O možnom útok na dolár ako vedúcu svetovú menu napísal na portáli americkej televíznej stanice CNBC Gal Luft, riaditeľ americkej inštitúcie Institute for the Analysis of Global Security. Originál jeho analýzy je tu.

Autor píše o tom, že ak USA uvalili sankcie na rôzne krajiny sveta kvôli rôznym dôvodom tým vytvorili alianciu štátov, ktoré budú proti USD. “Hlavným frontom, ktorý bude rozhodovať o budúcnosti dolára je globálny trh surovín, najmä na trhu s ropou v hodnote 1,7 bilióna $. Od roku 1973, kedy prezident Richard Nixon (Richard Nixon) jednostranne zrušil väzbu amerického dolára na zlatý štandard a vyzval Saudskú Arábiu a ďalšie krajiny OPEC predávať ropu iba za americké doláre, globálny obchod s ropou sa naviazal na americký dolár,” napísal Gal Luft.

Ako poznamenáva riaditeľ Institute for the Analysis of Global Security tým sa otvoril spôsob, ako zabezpečiť, aby sa aj zvyšok surovín predával aj v dolároch. Tieto opatrenia sa ukázali ako veľmi prospešné pre Ameriku. Vytvorili stále rastúci dopyt po americkej mene, čo následne umožnilo ďalším americkým vládam slobodne zvládnuť rastúci deficit verejných financií. Teraz sa veci zmenili. Veľmi veľa členov antidolárovej aliancie, ktorí sú vývozcami surovín, a sú presvedčení, že ich výrobky by nemali byť posudzované podľa týchto kritérií viazaných na dolár, ako WTO alebo Brent, alebo že by nemali byť predávané v mene, v ktorej necítia potrebu.

Napríklad, keď Čína kupuje ropu z Angoly, zemný plyn z Ruska, uhlie z Mongolska alebo sóju v Brazílii, uprednostňuje vykonávať transakcie v ich vlastnej mene, aby sa zabránilo sa tak nežiadúcu pre obe strany trhovú sadzbu transakcie. A toto sa už začína pretvárať do reality. Rusko a Čína súhlasili s predajom určitého podielu energetických zdrojov na juan. Čína vyvíja tlak na svojich najväčších dodávateľov ropy – Saudskú Arábiu, Angolu a Irán – prijímať juan za predávanú ropu.

Minulý rok uviedla Čína na zmluvu o futures so zlatom, ktorú nazývali “petrojuns” na Shanghai International Energy Exchange. Toto je prvé dolárové kritérium surovín v Ázii. Postupné prijímanie digitálnych mien, podporované blokovacou technológiou, ponúka revizionistom ďalší spôsob, ako opustiť dolár v obchode. Ruská centrálna banka uviedla, že zvažuje začatie národného kryptomena názvom “kriptorubeľ” a tým pomohol Venezuele, ktorá spustila svoj vlastný kryptomenu, “Petro”, podporeného rezervami veľkého množstva ropy v krajine. Teraz členovia skupiny BRICS diskutujú o krypto-mene, ktorú by podporovali všetky skupiny BRICS. Všetky tieto a ďalšie kroky smerujúce rovnakým smerom: v najbližších niekoľkých rokoch bude dolár čeliť mnoho útokov zameraných na zničenie jeho hegemónie a energetický trh je jednou z hlavných oblastí bitky, ktoré rozhodnú o budúcnosti amerického ekonomického nadradenosti. Každý úspešný pokus oddeliť dolára z obchodu so surovinami bude mať vplyv na dominový efekt nielen na ekonomický systém v podobe, v akej ho poznáme, ale aj pre americkú stratégiu v zahraničí. S pozitívnym celkovým stavom americkej ekonomiky a jedinečnú silu dolára v porovnaní s menami bojovníkov proti doláru, vrátane ruského rubľa, juanu, turecké líry a iránsky Rial, môžete získať nadšení narcizmu a zvážiť opatrenia revizionisti spoločnú obtiaž. Ak však Amerika ignoruje rastúcu proti-dolársku koalíciu, poškodí ju to.