Liek na liečenie hlíst aj na COVID-19, Invermectin majú v Peru a Bolívii, na Slovensku sa testujeme
LIMA / SUCRE / PAZ – V Bolívii a v Peru sa na liečenie COVID – 19 používa liek ivermektín. Vyplýva to z informácií publikovaných na webových stránkach Ministerstva zdravotníctva Peru a Ministerstva zdravotníctva Bolívie.
Ivermektín patrí medzi širokospektrálne antiparizitika, lebo pôsobí proti rade hlíst, hmyzu a roztočom. Používa v liečbe infekcií ľudí a zvierat, a to v rôznej forme, či už tabliet, gélov, alebo injekcií.
Látku prvýkrát izoloval v roku 1975 biochemik William C. Campbell zo zmesi skupiny látok odvodených od avermektínov, ktoré objavili vo vzorkách pôdy z golfového ihriska pracovníci japonského výskumného ústavu Kitasato. Extrakt z tejto vzorky sa prejavil ako veľmi účinný proti mnohým zvieracím vonkajším aj vnútorným parazitom. Pri ďalšom skúmaní sa ako najúčinnejší prejavil práve jeho derivát ivermektín.
V roku 1978 doktor Campbell testoval túto látku s úspechom na koňoch ako liečebný prostriedok proti mikroskopickému parazitovi Onchocerca cervicalis. Pretože si uvedomoval, že tento parazit je príbuzný pôvodcovi onchocerciázy (riečna slepoty), začala firma Merck na jeho podnet skúmať možnosť použitia ivermektínu aj v humánnej medicíne. Akonáhle bola preukázaná neškodnosť tejto látky pre človeka, začala v roku 1982 firma Merck v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) rozsiahle testovanie ivermektínu na ľuďoch, ktoré sa ukázalo ako veľmi úspešné. V roku 2015 boli za objav účinnej látky ocenení Nobelovou cenou za fyziológiu a lekárstvo írsky biochemik William C. Campbell a jeho japonský kolega Satoši Omura
Austrálski vedci zistili, že ivermektín efektívne blokuje tiež SARS-CoV-2 v kultúre buniek Vero / hSLAM in vitro. U infikovaných buniek, ku ktorým bol pridaný ivermektín, sa počas štyridsiatych ôsmych hodín znížil titer vírusu v supernatante až o 99,98%. Odkaz na ich štúdiu je tu.
Nie je známe, či niekto z Pandemického štábu čítal štúdiu o účinkoch ivermektínu. Či budú na Slovensku povinné testy na hlísty, nie je známe.