Lev Gudkov, Natalia Zorkaja, Jekaterina Kočergina, Karina Pipia Postsovietska mládež predbežne

MOSKVA – Cenu Borisa Grušina v tomto roku získali pracovníci Levada Centrum za knihu o mládeži.

Mládež je sociálnou skupinou, ktorá najcitlivejšie pociťuje všetky zmeny, ktoré sa v spoločnosti začínajú diať alebo ktoré sú len vo vzduchu.

Autori tejto kolektívnej monografie sa zameriavajú na dve generácie postsovietskej mládeže – na tých, ktorí sa narodili v polovici alebo na konci 80. rokov, a na tých, ktorí sa narodili v polovici alebo na konci 90. rokov. Tí prví boli svedkami rozpadu obrovského impéria, obdobia spoločenskej dezorientácie a najradikálnejších štátnych premien, zatiaľ čo tí druhí boli svedkami nastolenia autoritatívneho režimu, rozmachu spotreby a návratu ku konzervatívnej ideológii. Ako tieto dve generácie vnímajú sovietsku minulosť? Čo si myslia o Západe, o demokracii a účasti na politike, o náboženstve a morálke? Nakoľko je medzi nimi rozšírený rasizmus a xenofóbia v porovnaní so staršími vekovými skupinami? Analýzou výsledkov sociologických výskumov sa autori snažia nájsť odpovede na najdôležitejšie otázky a pochopiť, či si predstavitelia týchto generácií dokázali osvojiť nový hodnotový systém.

Boris Grušin (2. augusta 1929, Moskva – 18. septembra 2007, Moskva) bol sovietsky a ruský filozof, sociológ, metodológ historického a sociologického výskumu. Doktor filozofie, profesor, člen korešpondent Ruskej akadémie vzdelávania (1993, odbor vzdelávania a kultúry). Hlavný vedecký pracovník Filozofického inštitútu Ruskej akadémie vied.

Na Fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity vytvoril a viedol vedecký seminár o štúdiu masového vedomia.

Titulná fotografia: Lev Gudkov pri preberaní ceny Borisa Grušina.

Seminár Borisa Grušina na Fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova 1983.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.