Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (2) o veľkom nákupnom a zábavnom šiatri Chan Šatyr
NUR SULTAN – Jedným z najzaujímavejších diel modernej architektúry je Chan Šatyr – slovensky šiator alebo stan Chána. Meno nebolo zvolené náhodne. Okolo stanov sa točil život kočujúcich kazašských rodín, bol pomyselným stredobodom ich existencie. Oficiálna stránka komplexu je tu.
Čo je Chan Šatyr? Veľké obchodné a zábavné centrum v hlavnom meste. Otvorili ho pred viac ako desiatimi rokmi v hlavnom meste, presne 6. júla 2010 na narodeniny prvého prezidenta Kazachstanu Nurslutana Nazarbajeva. Otvoril ho on a taliansky spevák Andrea Bocelli. Ako najväčší šiator na svete je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.
Chan Šatyr má celkom 127 000 metrov štvorcových. Nájdete v ňom maloobchody so všetkými svetovými značkami. Ponuka je väčšia ako na Slovensku. V kazašskom nákupnom centre sa taktiež nachádza rodinný park a zábavné komplexy.
Mladé Kazašky oddychujú pred nákupmi pod novoročným stromčekom.
V Chan Šatyre môžete stráviť čas návštevami supermarketu, kaviarní či reštaurácií s domácou a svetovou kuchyňou. Kto chce si tu môže zacvičiť. Čerešničkou na torte nákupného centra je nepochybne akvapark. Celý rok v ňom udržiavajú teplotu vody 35 stupňov Celzia, takže sa nie je problém vykúpať aj v zime. Návštevníci sa môžu vyvaliť na pláž s pieskom alebo si zaplávať v bazénoch s umelými morskými vlnami. Ak pri plávaní vyhladnete či vysmädnete, tak žiaden problém. Džúsik, kávička či pizza sú samozrejmosťou. Málokde v obchodnom centre sú rady. Pred akvaparkom som si všimol jednu menšiu. Čakajú mamičky a oteckovia s malými deťmi, ale aj mieste krásavice, ktoré si tam berú najkrajšie plavky svetových módnych návrhárov.
V akvaparku vládne ozajstné tropické podnebie. Kúrenie zohrieva piesok. Máte pocit reálnej pláže a chuť skočiť do bazéna, alebo sa zviesť tobogánom. A šup z neho do vody. Piesok nepochádza z Kazachstanu. Doviezli ho až z Indického oceánu, z ostrova Maledivy. Obyvatelia kazachstanského hlavného mesta si tak vytvorili celoročné Maledivy.
Budova Chan Šatyr pripomína gigantický šiator. Týči sa do výšky “len” 150 metrov. Skonštruovali ho zo siete oceľových tyčí. Na nich sa nachádza priezračná polymérová hmota ETFE. Vďaka špeciálnej chemickej skladbe chráni budovu od teplotných zmien. Tým sa v budove vytvára špeciálna mikroklíma.
Chan Šatyr patrí medzi 10 najzaujímavejších budov sveta podľa zoznamu, ktorý nesie pomenovanie Forbes Style.
Budovu navrhol renomovaný britský architekt Norman Foster, ktorý sa spája so štýlom high-tech. Do svojich dielach sa snaží zakomponovať energeticky efektívne riešenia. Považuje sa za kľúčovú postavu modernej britskej architektúry. Jeho kancelária Foster Associates vznikla v roku 1967. Má pobočky po celom svete.
Finančné noviny ďakujú Berikovi Džakenovi, primátorovi mestskej štvrti Esiľ mesta Nur-Sultan za pomoc pri návšteve komplexu Chan Štatyr.
P. S. A na záver. Kazachstan a jeho hlavné mesto Nursultan to nie sú len nákupy a zábava na pláži. V meste je jedna z najväčších medzinárodných búrz s cennými papiermi. A o tom, a nie potom, ale už nabudúce.
Pingback: Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (1) - FN Finančné Noviny