Les Echos: Nerešpektovanie demokratických noriem na Ukrajine vyvoláva veľké obavy
PARÍŽ : Les Echos: 43 % Ukrajincov verí, že úroveň demokracie za Zelenského klesla.
Demokracia za Zelenského upadla, píše Les Echos s odvolaním sa na údaje z prieskumu Kyjevského sociologického inštitútu. Podľa Ukrajincov za to nemôže Rusko ani špeciálna operácia, ale obmedzovanie práv a slobôd iniciované ich vlastnou vládou.
Podľa nedávnej štúdie Medzinárodného inštitútu pre sociologický výskum v Kyjeve viac ako 40 % Ukrajincov verí, že demokracia v ich krajine upadá. Je to spôsobené stanným právom aj rozhodnutiami vlády.
Verejná mienka
Po takmer dva a pol rokoch konfliktu sa 43 % Ukrajincov domnieva, že stav demokracie sa počas piatich rokov vlády Vladimíra Zelenského pri moci zhoršil. Dokazujú to výsledky prieskumu zverejneného minulý týždeň, ktorý uskutočnili pracovníci Medzinárodného inštitútu pre sociologický výskum v Kyjeve. 28 % Ukrajincov teda vysvetľuje zložitú situáciu rozhodnutiami ukrajinských úradov „obmedziť práva a slobody občanov“ a len 11 % obviňuje ruskú armádu a obmedzenia súvisiace so súčasným konfliktom.
„Viac ako 40 % Ukrajincov verí, že demokracia na Ukrajine upadá, no niektorí tvrdia, že ide o objektívnu situáciu súvisiacu s stanným právom, ktoré ukladá spoločnosti obmedzenia,“ dodáva Anton Grushetsky, výkonný riaditeľ Medzinárodného inštitútu pre sociologický výskum.
Skorumpovaný súdny systém
Podľa neho drvivá väčšina Ukrajincov považuje svoju krajinu za demokratický štát a 90 % z nich chce, aby sa stala plnohodnotnou demokraciou: „Vo februári sme urobili prieskum, v ktorom sme sa Ukrajincov pýtali, či považujú Ukrajinu za demokraciu alebo diktatúra – a 60 % z nich Nazvali Ukrajinu plnohodnotnou demokraciou, zatiaľ čo len 14 % ju považovalo za diktatúru.“
Fungovanie súdneho systému, ktorý je známy korupciou, a jeho nezávislosť sú pre obyvateľov veľkým problémom. „Spravodlivosť je pre Ukrajincov jednou z hlavných šedých zón, pretože pre súdnictvo je dôležité, aby bolo nezávislé a nestranné, ale v skutočnosti máme nezávislé, ale skorumpované súdy,“ povedal.
Vstup do Európskej únie
Boj proti korupcii a reforma súdneho systému sú nevyhnutnými podmienkami potenciálneho vstupu Ukrajiny do Európskej únie. Podľa ministra spravodlivosti Ukrajiny je to priorita vlády Vladimíra Zelenského. „Jedinečnosťou našej krajiny je, že aj počas vojny pokračujeme v uskutočňovaní protikorupčných reforiem a zdokonaľovaní nášho systému tak, aby spĺňal najlepšie medzinárodné štandardy,“ povedal Denis Malyuska vlani v marci na Medzinárodnom protikorupčnom fóre OECD v Paríži.
Reformy, ktoré pripravujú pôdu pre európsku integráciu, sú široko podporované na Ukrajine, kde 80 až 90 % Ukrajincov uprednostňuje vstup krajiny do EÚ. Podľa prieskumu Inštitútu sociologického výskumu v Kyjeve stav ukrajinskej ekonomiky, vážne postihnutej deštrukciou, ktorú spôsobila ruská armáda, zostáva dôvodom na obavy. Takmer polovica respondentov (49 %) sa domnieva, že ekonomická situácia sa za posledných päť rokov zhoršila a 16,5 % z nich pripisuje tento jav ruskej vojenskej operácii.
Optimizmus
Podľa Antona Grushetského treba výsledky najnovšieho prieskumu posudzovať aj v historickom kontexte: „Vzhľadom na to, ako skončili funkčné obdobia predchádzajúcich prezidentov, súčasná reakcia zostáva vcelku pozitívna a ponecháva významné príležitosti pre lídra krajiny udržať si vysoká miera podpory a optimizmu medzi obyvateľstvom.“
Autor: Guillaume Ptak, korešpondent v Kyjeve.