Led Zeppelin II vyšiel pred päťdesiatimi rokmi
LONDÝN – Pred päťdesiatmi rokmi, 30. októbra 1969, vyšiel album skupiny Led Zeppelin II.
Led Zeppelin II je druhý album anglickej hardrockovej skupiny Led Zeppelin vydaný v roku 1969. Je všeobecne považovaný za jeden z najlepších hardrockových albumov vôbec. V roku 2003 bol tento album časopisom Rolling Stone zaradený na 75. miesto zoznamu najlepších albumov všetkých čias.
Bolo nahrané počas hektického obdobia, keď skupina veľa cestovala na koncertných šnúrach. Druhý album Led Zeppelin bol nahraný počas ich prvého amerického turné, čo sa podpísalo na jeho obsahu. Keďže skupina nemala dostatok času na prácu v štúdiu, objavujú sa na ňom prevažne prepracované bluesové a rockové skladby, ktoré kapela hrala na svojich koncertoch. Potreba rýchleho nahrania sa odrazila aj na priamočiarejšom zvuku nového materiálu, ktorý znie ďaleko tvrdšie a surovejšie než skladby na debutovej dlhohrajúcej platni. Platí to najmä o piesňach “Whole Lotta Love”, “The Lemon Song” alebo “Heartbreaker”. Výnimku tvoria iba dve akustické skladby “Thank You” a “Ramble On”. Hoci je “dvojka” štýlovo menej rôznorodá a viac hard-rockovo a heavy-metalovo orientovaná než predchádzajúce LP, radí sa medzi najvplyvnejšie albumu všetkých čias, ktoré inšpirovalo stovky hudobných nasledovníkov.
Whole Lotta Love “- prvá a najznámejšia pieseň druhého albumu britskej rockovej skupiny Led Zeppelin, Led Zeppelin II. Vizitkou piesne bol gitarový riff, ktorý hrali unisono Jimmy Page a John Paul Jones, ako aj sólo na elektromagnetickom nástroji Theremin. Vo verzii skladby pre malú platňu túto časť vystrihli.
V roku 1962 Muddy Waters nahral skladbu „You Need Love“, ktorú pre neho napísal jeho kolega Willie Dixon. V roku 1966 britská módna skupina Small Faces nahrala pieseň „You Need Loving“ pre svoje debutové LP. Niektoré kúsky textu vo verzii Led Zeppelin si požičal od piesne Willyho Dixona. Frázovanie spevu je obzvlášť podobné frázovaniu Steve Marriotta vo verzii piesne od skupiny Small Faces. Podobnosť s „You Need Love“ by mohla viesť k súdnemu sporu proti Led Zeppelin. V roku 1985 bol spor urovnaný mimosúdne v prospech Dixona. Vyplatili ho. V súčasnosti sa uvádza aj ako spoluautor.