Lavrov dohodol prímerie v Náhornom Karabachu

MOSKVA – Po rokovaniach ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova a ministrov zahraničných vecí Z. G. Mnakacianianom a ministrom zahraničných vecí Azerbajdžanu D. A. Bajramovom obe strany podpísali prímerie.

„V reakcii na výzvu prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina a v súlade s dohodami prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina, prezidenta Azerbajdžanskej republiky A. G. Alijeva a predsedu vlády Arménskej republiky N. V. Pašniana sa strany dohodli na nasledujúcich krokoch.

1. Prímerie je vyhlásené 10. októbra 2020 od 12:00 hod. Na humanitárne účely na účely výmeny zajatcov a iných zadržaných osôb a tiel mŕtvych, sprostredkované a v súlade s kritériami Medzinárodného výboru Červeného kríža.

2. Špecifické parametre režimu prímeria budú dohodnuté dodatočne.

3. Azerbajdžanská republika a Arménska republika prostredníctvom sprostredkovateľov spolupredsedov Minskej skupiny OBSE na základe základných princípov urovnávania sporov začínajú vecné rokovania s cieľom čo najskôr dosiahnuť mierové urovnanie sporu.

4. Strany potvrdzujú nemennosť formátu rokovacieho procesu “. Vyhlásil po skončení rokovania minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov.