Laureát Nobelovej ceny Paul Krugman prirovnal boom kryptomien k bubline na trhu s realitami
Kryptomeny sa podľa Paula Robina Krugmana stali natoľko populárnymi, že sa ľudia mylne domnievajú, že niečo stoja. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu varuje investorov, že „prešli od veľkého predaja k veľkému podvodu“.
Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, (Nobelova cena za ekonómiu) sa odlišuje od ostatných cien udeľovaných pri ceremónii udeľovania Nobelových cien, pretože nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela. Zaviedla ju Švédska ríšska banka pri jej 300. výročí roku 1969.
Paul Krugman, na titulnej fotografii, v nedávnom stĺpčeku v americkom denníku New York Times prirovnal kryptomenové šialenstvo k bubline na trhu nehnuteľností. Varoval, že humbuk okolo digitálnych mincí pripomína neotrasiteľnú vieru ľudí v americký trh s bývaním predtým, ako sa zrútil a spustil globálnu finančnú krízu.
Len hŕstka investorov, vrátane Michaela Burryho, protagonistu slávneho filmu „Big Short“, a Johna Paulsona vtedy predpovedala, že ceny nehnuteľností stúpnu na neudržateľnú úroveň, a mali odvahu a presvedčenie staviť na údajne bezpečné cenné papiere kryté hypotékou. .
Krugman, ktorý v roku 2008 dostal Nobelovu cenu za ekonómiu, pripisoval masový blud všetkých ostatných „faktoru nedôvery“. Američania jednoducho nemohli uveriť, že ceny domov boli také nafúknuté, ako tvrdili skeptici, alebo že by sa hodnoty nehnuteľností v hodnote biliónov dolárov mohli vymazať, povedal.
Recepcia po odovzdaní Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobelav roku 2008.
“Zdalo sa nepravdepodobné, že trhy boli predražené a konvenčná múdrosť, že trhy sú v poriadku, môže byť taká nesprávna,” napísal profesor ekonómie a publicista.
Krugman tvrdí, že podobná situácia je pozorovaná na trhu s kryptomenami, ktorý sa na svojom vrchole v novembri odhadoval na takmer 3 bilióny dolárov. Poukázal na nedostatok praktického využitia bitcoinu, zaujímalo ho, ako sú mince lepšie ako bežné platobné prostriedky, a zdôraznil popularitu kryptomien medzi podvodníkmi a osobami, ktoré perú špinavé peniaze.
Nositeľ Nobelovej ceny poznamenal, že rovnako ako počas boomu v oblasti bývania sa teraz zdá smiešne spochybňovať triedu aktív, ktorá sa stala tak cennou a prilákala toľko mocných propagátorov. Znie to absurdne, ak predpokladáme, že kryptomena je „dom postavený nie na piesku, ale vôbec na ničom,“ pokračoval.
Krugmanovo hodnotenie je však presne také. „Ak sa ma pýtate, vyzerá to, že sme prešli z veľkého výpredaja k veľkému podvodu,“ povedal.
Fotografie: www.nobelprizeorg.com, www.pixabay.com, www.classcentral.com