Kyjev: očakávanie pomoci partnerov 33 mld. EUR

KYJEV / KIEL – Ukrajina očakáva, že v roku 2023 dostane od Západu ďalšiu pomoc vo výške 33 miliárd eur.

To je viac ako polovica peňazí, ktoré partneri sľúbili počas plnej vojny.

Očakáva sa, že západní partneri poskytnú Ukrajine v roku 2023 ďalších 33 miliárd eur. Podľa denníka Financial Times, ktorý sa odvoláva na štúdiu Kielskej univerzity, Kyjev vlani dostal menej ako polovicu sľúbených peňazí.

Do decembra 2022 dostalo ukrajinské ministerstvo financií 31 miliárd eur z prisľúbených 64 miliárd. Tieto sľuby dal Západ v priebehu minulého roka – od začiatku plnohodnotnej vojny.

Najväčšími “darcami” do ukrajinského rozpočtu boli EÚ a Európska investičná banka, ktoré darovali spolu 30 mld. Viac ako polovica z tejto sumy – 17,5 mld. eur – sa zatiaľ nedostala na účty ukrajinského ministerstva financií.

Podľa Christopha Trebescha, vedeckého pracovníka Kielského inštitútu, trvalo EÚ až šesť mesiacov, kým získala právne a politické schválenie niektorých druhov finančnej pomoci.

“Takéto oneskorenia sú určite problémom, keď ste uprostred vojny a musíte financovať veľké výdavky na infraštruktúru a armádu, zatiaľ čo vaše príjmy klesli,” povedal.

Ukrajinské ministerstvo financií vo svojej prognóze na budúci rok odhadlo deficit domáceho rozpočtu na 38 mld. Na druhej strane EÚ prisľúbila Kyjevu pravidelnú mesačnú finančnú pomoc vo výške 1,5 mld. eur, čo by za rok predstavovalo 18 mld. eur.

Ako upozornil Trebesch, západné krajiny v minulosti poskytli v podobných konfliktoch podstatne väčšiu finančnú pomoc a urobili to aj rýchlejšie. Spomína sa najmä vojna v Perzskom zálive, keď výdavky USA, Nemecka, Japonska a Južnej Kórey boli niekoľkonásobne vyššie ako výdavky na pomoc Ukrajine.

“To je pre mňa dôležitý záver – keby sme chceli, mohli sme urobiť oveľa viac,” povedal Trebesh.

Medzinárodná finančná korporácia korporácia podporila ukrajinské podniky sumou 2 mld. USD: Kabinet ministrov schválil rozhodnutie o získaní grantu z USA vo výške 6 mld.  USD.

Ukrajinská vláda očakáva, že Medzinárodný menový fond spustí nový viacročný program pre Ukrajinu s väčším objemom. Kielska univerzita predtým odhadla, že Ukrajina nedostala viac ako štvrtinu sľúbenej vojenskej pomoci.