Kto má prsty v puči v Kirgizskej republike

BIŠKEK – V meste Biškek, hlavnom meste Kirgizskej republiky, je štátny prevrat. Predstavitelia niekoľkých politických strán vtrhli do parlamentu. Prezident Suronay Jembekov ušiel do mesta Oš.

Dnes večer 6. októbra 2020 abdikoval premiér Kubatbek Boronov. Nová koalícia, ktorá sa vytvorila po parlamentných voľbách zvolila za nového premiéra Zatyra Žaparova.

Niekdajšieho prezidenta Almazbeka Atambajeva prepustili z väzenia. Minulý parlamet ho uväzil napriek tomu, že mal doživotnú imunitu.

Včera 5. októbra 2%2% sa v Biškeku konali hromadné zhromaždenia, ktoré viedli k nepokojom a čiastočnému prevzatiu moci. V noci 6. októbra 2020 sa demonštrantom podarilo otvoriť jednu z brán do budov prezidentskej a parlamentnej správy a preraziť ich. Potom obsadili budovu Štátneho výboru pre národnú bezpečnosť. Ráno sa začali priaznivci politických strán zmocňovať štátnych inštitúcií a dosadzovať členov strán na svoje posty. K zmene moci dochádza v celej republike. Počas dňa prebehlo množstvo personálnych zmien. Do 14:30 Ústredná volebná komisia vyhlásila parlamentné  voľby za neplatné. Trinásť politických strán sa spojilo a vytvorilo koordinačnú radu, ktorá žiada vytvorenie vlády národnej dôvery. Opozícia tvrdí, že parlamentné voľby sa falšovali.

Kirgizsko, dlhý tvar Kirgizská republika, je vnútrozemský štát v strednej Ázii, hraničiaci na juhovýchode s Čínou, na severe s Kazachstanom, na juhu s Tadžikistanom a na západe s Uzbekistanom. Je bývalou republikou ZSSR a v súčasnosti členským štátom Spoločenstva nezávislých štátov. Hlavné mesto Kirgizska je Biškek.

Kirgizsko je prevažne poľnohospodárska, hornatá, menej rozvinutá krajina. Hospodárstvo bolo negatívne postihnuté rozpadom ZSSR. Vlády dokázali presadiť niektoré dôležité reformy, čo malo za následok spomalenie úpadku a pomalé zvyšovanie exportu. Krajina sa v súčasnosti snaží stabilizovať ekonomiku, znížiť deficit rozpočtu na 3% HDP, znížiť mieru chudoby a nezamestnanosti (momentálne 17,9%).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.