Kto je to: vedkyňa Donella Hager „Dana“ Meadows

Donella Hager „Dana“ Meadows  (13. marec 1941 – 20. február 2001) bola americká vedkyňa v oblasti životného prostredia, pedagogička a spisovateľka. 

Je známa ako hlavná autorka kníh Hranice rastu a Myslenie v systémoch: Príklad.

Meadows sa narodila v Elgine v štáte Illinois a získala vedecké vzdelanie, bakalársky titul z chémie na Carleton College v roku 1963 a doktorát z biofyziky na Harvarde v roku 1968. Po ročnej ceste z Anglicka na Srí Lanku a späť sa stala výskumnou pracovníčkou na Massachusetts Institute of Technology ako člen tímu v oddelení, ktoré vytvoril Jay Forrester , vynálezca systémovej dynamiky , ako aj princípu magnetického ukladania dát pre počítače.

Bola ocenená ako Pew Scholar in Conservation and Environment (1991) a ako MacArthur Fellow (1994). V roku 1990 získala cenu Walter C. Paine Science Education Award. Posmrtne získala cenu Johna H. Chafee Excellence in Environmental Affairs Award za rok 2001, ktorú udeľuje nadácia Conservation Law Foundation .

Meadows napísal “The Global Citizen,”  týždenný stĺpček o svetových udalostiach z pohľadu systémov. Mnohé z týchto stĺpcov boli zostavené a vydané ako kniha s rovnakým názvom. Jej práca je uznávaná ako formujúci vplyv na stovky ďalších akademických štúdií, iniciatív vládnej politiky a medzinárodných dohôd. 

Bola dlhoročnou členkou Asociácie Rímskeho klubu Spojených štátov amerických , ktorá na jej pamiatku udelila cenu Asociácie USA pre Rímsky klub Donella Meadows Award za udržateľné globálne akcie. Cena sa udeľuje vynikajúcemu jednotlivcovi, ktorý vytvoril aktivity v globálnom rámci smerom k cieľom udržateľnosti, ktoré Meadows vyjadrila vo svojich spisoch.

V roku 1972 bol Meadows v tíme MIT, ktorý vytvoril globálny počítačový model „ World3 “ pre Rímsky klub , ktorý poskytol základ pre Hranice rastu. Kniha uvádza štúdiu o dlhodobých globálnych trendoch v populácii, ekonomike a životnom prostredí. Kniha sa dostala na titulky po celom svete a začala diskusiu o limitoch schopnosti Zeme podporovať ľudskú ekonomickú expanziu – debata, ktorá pokračuje dodnes. Meadows bola hlavnou autorkou knihy a mala troch spoluautorov: jej manžel Dennis Meadows , Jørgen Randers a William W. Behrens III.

The Balaton Group 

V roku 1982 Donella a Dennis Meadows vytvorili medzinárodnú „sieť sietí“ pre popredných výskumníkov v oblasti využívania zdrojov, ochrany životného prostredia, modelovania systémov a udržateľnosti. Od svojho založenia sa členovia stretávali pri jazere Balaton v Maďarsku každú jeseň. Zatiaľ čo formálny názov siete bol International Network of Resource Information Centers (INRIC), stala sa viac populárnou ako Balaton Group podľa miesta jej stretnutí.

The Academy for Systems Change

Meadows založil v roku 1996 Inštitút udržateľnosti, ktorý kombinoval výskum globálnych systémov s praktickými ukážkami trvalo udržateľného života, vrátane rozvoja cohousingu ( alebo ekovediny ) a ekologickej farmy v Cobb Hill v Hartlande vo Vermonte . V roku 2011 bol Inštitút udržateľnosti, ktorý pôvodne susedil s Cobb Hill, premenovaný na Donella Meadows Institute a presťahoval sa do Norwichu vo Vermonte. Medzi ďalšie organizácie, ktoré vzišli z Inštitútu udržateľnosti, patria Sustainable Food Lab, Climate Interactive a Sustainability Leaders Network. V roku 2016 bol Donella Meadows Institute druhýkrát premenovaný a teraz funguje ako Academy for Systems Change: https://www.academyforchange.org

Správa o stave obce

V roku 1990 Meadows publikovala správu o stave dediny pod názvom „Kto žije v „Global Village“? ktorá prirovnávala svet k dedine s 1000 obyvateľmi. Odvtedy publikovali iní v angličtine, španielčine a japončine knihu „Keby bol svet dedinou so 100 obyvateľmi“, odvodenú z jej práce, ale ďalej redukujúcu počet na dedinu so 100 obyvateľmi.

Dvanásť pákových bodov

Meadows publikovala Leverage Points: Places to Intervene in a System , jednu zo svojich najznámejších esejí, v roku 1999. Popisuje najúčinnejšie a najmenej efektívne typy intervencií v systéme (akéhokoľvek druhu).

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)