Kto je kto: ukrajinský podnikateľ Rinat Achmetov

KYJEV –  Rinat Leonidovič Achmetov,  narodený 21. septembra 1966, Doneck, Ukrajinská SSR, ZSSR,  je ukrajinský podnikateľ, politik, oligarcha, ekonóm, bankár, filantrop, priemyselník, miliardár.

Podľa rebríčka magazínu Forbes jeho majetok je $4,2 milady. Vo svete miliardárov v Ukrajine je na 1. mieste a vo svete na priečke 687.

Je majiteľom podniku Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ. Objem výroby v roku 2020: liatina – 3,803 milióna ton, oceľ – 4,194 milióna ton, koks – 1,260 milióna ton. Podnik je zničený v dôsledku bojov o mesto Mariupoľ. Metalurgický závod Iľjiča Azovstal je hutnícky závod na Ukrajine. Nachádza sa v Mariupole na brehu Azovského mora pri ústí rieky Kalmius. Bol monopolistom na Ukrajine vo výrobe určitých druhov kovov

Od roku 1996 prezident futbalového klubu Šachtar Doneck, zakladateľ spoločnosti System Capital Management, ľudový poslanec Najvyššej rady Ukrajiny 5. zvolania (2006-2007) a 6. zvolania (2007-2012) od roku “Strana regiónov”.

Majetok Rinata Achmetova v septembri 2021 sa odhaduje na 10,0 miliárd dolárov (241. miesto na svete, podľa Bloombergu). Achmetov je jediným zástupcom ukrajinského podniaknia v tomto hodnotení. Podľa svetového rebríčka Forbes sa Achmetov v roku 2021 zaradil medzi 327 najbohatších ľudí na svete s kapitálom 7,6 miliardy dolárov.

Narodil sa v rodine baníka Leonida Alekseeviča Achmetova, rodáka z dediny Surgod, okres Torbeevsky v Mordovskej republike; následne sa rodičia presťahovali do Kujbyševskej oblasti (RSFSR), potom do Donecka. Nyakiya Nasredinovna, matka Rinata Achmetova, pracovala ako predavačka. Starší brat Igor Leonidovič Achmetov, rovnako ako jeho otec, pracoval v bani, potom dostal vážnu chorobu z povolania a bol nútený opustiť svoju prácu.

Achmetov sa dostal do popredia v polovici 90. rokov 20. storočia, keď vo funkcii prezidenta futbalového klubu Šachtar nahradil Akhata Bragina, ktorý 15. októbra 1995 zahynul pri výbuchu na štadióne Šachtar v Donecku.

 

V roku 2001 ukončil štúdium marketingu na Ekonomickej fakulte Doneckej národnej univerzity.

Napriek veľkému vplyvu v Doneckej oblasti sa politike dlho vyhýbal. Situácia sa zmenila v predvečer oranžovej revolúcie. V prezidentských voľbách v roku 2004 Achmetov podporil Viktora Janukovyča.

Na jar 2015 podľa Jegora Firsova médiá šírili informácie, že proti Achmetovovi bolo začaté trestné stíhanie vo veci financovania terorizmu a separatizmu. Achmetovova tlačová služba tieto informácie poprela. V januári 2015 generálny prokurátor Vitalij Yarema uviedol, že Rinat Achmetov bol vypočúvaný ako svedok na generálnej prokuratúre v prípade financovania teroristických skupín v Donbase. Médiá informovali, že Achmetov bol na prokuratúre šesť hodín. Neskôr Achmetov túto informáciu potvrdil vo svojich komentároch pre médiá, pričom poznamenal, že už pre neho nie sú žiadne otázky.

V roku 2006 vstúpil Achmetov do volebnej listiny Strany regiónov v parlamentných voľbách. Podľa lídra frakcie Alexandra Efremova Rinat Achmetov poskytol frakcii „veľmi serióznu podporu“ a zabezpečil prácu analytických a expertných skupín v parlamente. Achmetov sa nezúčastnil parlamentných volieb v roku 2012. Potom povedal, že sa nechystá zastaviť charitatívne aktivity.

V novembri 2021 sa začal konflikt medzi Rinatom Achmetovom a prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, ktorý sa objavil na niekoľkých frontoch:

médiá. Predtým, keď sa mediálne aktíva podnikateľa zdržali kritiky a spomenuli témy, ktoré boli pre prezidenta nepohodlné, začali aktívne pozývať svojich zanietených kritikov a oponentov do vysielania.

Samotní Zelenského poslanci zároveň bojkotujú nepriateľské médiá. Samotný Achmetov tvrdí, že nezasahuje do práce televíznych kanálov a že Zelenského kritizujú nie kanály, ale hostia, ktorí tam prichádzajú.

 

Úrady obvinili podnikateľa z toho, že len 2 z 8 TPP dodržiavajú protioligarchický zákon na boj proti nedostatku uhlia a železniýcných poplatkov. Preto vznikla otázka revíziae tendra s Ukrzaliznytsia, v súvialosti s potrebou obnovy vozového parku železničných vozňov.

V roku 1995 bola z iniciatívy Rinata Achmetova vytvorená Dongorbank (vlastnená SKM Finance; od 16. júla 2011 bola zlúčená s FUIB).

V roku 2000 založil spoločnosť „System Capital Management“; od 7.4.2009 je jediným akcionárom spoločnosti.

SCM vlastní kontrolné podiely vo viac ako 500 podnikoch pôsobiacich v ťažobnom a hutníckom priemysle, energetike, telekomunikáciách a doprave, v bankovom sektore, poľnohospodárstve, mediálnom obchode, realitách atď. Ide o jedného z najväčších investorov v ukrajinskej ekonomike. V roku 2013 bol podiel podnikov SCM na HDP Ukrajiny 3,9 % (2013). Aktíva Rinata Achmetova sú okrem Ukrajiny zastúpené v Európe a Severnej Amerike.

Rinat Achmetov je najväčším platiteľom dane z príjmu fyzických osôb na Ukrajine a je jedným z popredných vlastníkov firiem, ktorých podniky vytvárajú pre Ukrajinu najväčšie daňové príjmy. V roku 2011 sa stal najväčším daňovníkom medzi jednotlivcami a na dani z príjmu zaplatil 67,8 milióna UAH. A udržal si svoje vedúce postavenie v nasledujúcich rokoch, najmä za obdobie 2012-2014 zaplatil 379,8 milióna UAH. V roku 2018 predstavovalo 90,2 miliardy UAH odpočtov SCM 22,6 % všetkých príjmov do štátneho rozpočtu Ukrajiny.

Začiatkom marca 2017 vedenie neuznaných LPR a DĽR oznámilo zavedenie „externého riadenia“ v podnikoch registrovaných na Ukrajine. Na zozname DPR je 43 podnikov, z ktorých väčšina patrí do Achmetovových štruktúr, najmä: Enakievsky Metallurgical Plant, Khartsyzsky Pipe Plant; baňa “Komsomolets Donbassa”, Zuevskaya TPP, Donetskoblenergo; Ukrtelecom, ukrajinská akciová poisťovňa ASKA, banka FUIB, medziregionálna priemyselná odborová korporácia, štadión Donbass-Arena, redakcia novín Doneck News, hotely Donbass-Palace a Park Inn by Radisson Doneck. V zozname LPR: uhoľné ťažobné podniky Krasnodonugol, Rovenkianthracite, Sverdlovanthracite.

Vedenie neuznaných republík uviedlo, že rozhodnutie bolo prijaté v reakcii na blokádu obchodu s republikami, ktorú organizovali niektoré verejné organizácie na Ukrajine.