Kryptomeny na trhoch skončili, nie celkom úplne

LONDÝN – Kolaps FTX zasadil zničujúcu ranu reputácii a ambíciám kryptotrhu. Stuáciu v odvetví analyzoval týždenník The Economist.

Pád z Olympu bol tvrdý a rýchly. Len pred dvoma týždňami bol na vrchole Sam Bankman-Fried. Jeho kryptomenová burza FTX, vtedy tretia najväčšia, bola ocenená na 32 miliárd dolárov a jeho vlastné imanie na úrovni 16 miliárd dolárov by sa mohlo stať prvým biliónom na svete. Vo Washingtone bol tvárou sveta kryptomien, rozprával sa so zákonodarcami a financoval snahy zapojiť sa do jeho regulácie.

Dnes nezostáva nič iné ako milión nahnevaných veriteľov, desiatky pochybných kryptofiriem a množstvo regulačných a trestných vyšetrovaní. Rýchly kolaps FTX zasadil zničujúcu ranu odvetviu, ktoré už bolo plné neúspechov a škandálov. Nikdy predtým sa kryptomeny nezdali byť takým zločinným, iracionálnym a zbytočným biznisom.

Čím viac vieme o tom, čo sa stalo s FTX, tým šokujúcejším bude tento príbeh. Podľa podmienok služby burzy nesmie poskytovať aktíva klientov svojej obchodnej divízii. Údajne však poskytla 8 miliárd USD zo 14 miliárd USD v takýchto aktívach obchodnej spoločnosti Alameda Research, ktorú tiež vlastní Bankman-Fried. Na druhej strane burza akceptovala svoje vlastné digitálne tokeny, ktoré boli vytvorené z ničoho nič, ako kolaterál. Blížiaci sa beh na burze odhalil dieru v jej súvahe. Navyše, po tom, čo FTX vyhlásila bankrot v Amerike, z jej účtov záhadne zmizli stovky miliónov dolárov.

Slávni ľudia, zakázané pôžičky, náhle kolapsy sú charakteristické pre klasickú finančnú mániu, od tulipánovej horúčky v Holandsku v 17. storočí po bublinu v Južnom mori v Británii v 18. storočí a bankové krízy v Amerike na začiatku 20. storočia. Počas minuloročného vrcholu trhová kapitalizácia kryptomien vyskočila na takmer 3 bilióny dolárov, z takmer 800 miliárd dolárov na začiatku roka 2021. Dnes je späť na 830 miliardách dolárov.

Ako s koncom každej mánie, aj teraz je otázkou, či sa krypto môže niekedy použiť na niečo iné ako na podvody a špekulácie. Ide o technológiu, ktorá by mohla zrýchliť, zlacniť a zefektívniť finančné sprostredkovanie. S každým novým škandálom je väčšia šanca, že odstraší skutočných inovátorov a povedie k úpadku odvetvia. Šanca, aj keď menšia, však zostáva, že jedného dňa sa objavia udržateľné inovácie. A vzhľadom na pád kryptomien by sa tieto slabé kurzy mali zachovať.

Sľubná technológia

Na pozadí nedávnej havárie sa oplatí pripomenúť potenciál technológie. Tradičné bankové podnikanie potrebuje masívnu infraštruktúru na udržanie dôvery medzi cudzími ľuďmi. Je to nákladné a často sa to týka zasvätených osôb, ktoré sa rozhodnú. Otvorené blockchainy sú na druhej strane založené na počítačových sieťach, vďaka čomu sú transakcie transparentné a teoreticky spoľahlivé a bezpečné. Na ich základe je možné vytvárať kompatibilné open source funkcie, vrátane automatizovaných smart kontraktov, ktoré fungujú podľa špecifikácie. Systém tokenov a pravidiel na ich riadenie môže poskytnúť racionálny spôsob, ako motivovať prispievateľov používajúcich open source. To umožňuje použitie mechanizmov, ktoré by boli v reálnom svete nákladné alebo nepraktické, ako napríklad umožniť umelcom získať podiel na zisku z ďalšieho predaja svojich digitálnych diel.

Bohužiaľ, 14 rokov po vynájdení bitcoinového blockchainu sa zrealizovalo len málo z toho, čo sa sľubovalo. Hype vo svete kryptomien prilákal množstvo talentov od nádejných absolventov až po odborníkov z Wall Street, ako aj kapitál od firiem rizikového kapitálu, štátnych investičných fondov a penzijných fondov. Na vytváranie virtuálnych kasín bolo vynaložené obrovské množstvo peňazí, času, talentu a energie. Existujú efektívne, decentralizované verzie tradičných finančných funkcií, ako je výmena meny a poskytovanie pôžičiek. Mnoho spotrebiteľov im však neverí zo strachu, že prídu o peniaze. Namiesto toho sa používajú na tokenové špekulácie. Existuje tiež veľké množstvo ľudí, ktorí sa snažia prať špinavé peniaze, obchádzať sankcie a zavádzať podvodné schémy.

Ako zachrániť priemysel

Vzhľadom na toto všetko by skeptici mohli povedať, že teraz je ten správny čas na zničenie tohto odvetvia. Kapitalistická spoločnosť však musí investorom dovoliť riskovať s vedomím, že ak stávky nevyjdú, utrpia straty. Aj keď sa kryptomeny zrútili, dôsledky pre širší finančný systém zostali pod kontrolou. Sponzormi FTX boli kalifornská spoločnosť rizikového kapitálu Sequoia, singapurský suverénny fond Temasek a Ontario Teachers’ Pension Fund. Všetci prišli o peniaze, no pre nikoho z nich to nebola katastrofa.

Skeptici si navyše musia uvedomiť, že nikto nemôže predpovedať, ktoré inovácie budú fungovať a ktoré nie. Ľudia by mali mať možnosť míňať čas a peniaze na fúznu energiu, vzducholode, metaverzu a množstvo ďalších technológií, ktoré možno nikdy nebudú užitočné. Výnimkou nie sú ani kryptomeny. Ktovie, možno s rozvojom virtuálnej ekonomiky sa ešte objavia užitočné decentralizované aplikácie? Technológia sa neustále zlepšuje. Septembrová aktualizácia blockchainu Ethereum výrazne znížila spotrebu energie, čo umožnilo efektívne spracovávať veľké objemy transakcií.

Namiesto nadmernej regulácie alebo ničenia kryptomien by sa regulátori mali riadiť dvoma zásadami. Prvým je minimalizácia krádeží a podvodov, ako je to v prípade akejkoľvek finančnej činnosti. Druhým je izolovať tradičný finančný systém od ďalších nepokojov v kryptosfére. Zatiaľ čo blockchainy sú navrhnuté tak, aby sa vyhli regulácii, tieto princípy odôvodňujú reguláciu inštitúcií, ktoré kontrolujú kryptomeny. Je zrejmé, že burzy musia poskytovať likvidné aktíva klientskym vkladom. Je tiež potrebné stanoviť pravidlá zverejňovania, napríklad o poskytovaní obrovských pôžičiek s pochybným kolaterálom vlastnej obchodnej divízii burzy. Stablecoiny, ktoré majú byť kryté reálnou menou, by sa mali spravovať tak, ako keby išlo o bankové platobné nástroje.

Pyramída alebo prielom
V konečnom dôsledku regulácia neovplyvní, či kryptomeny prežijú alebo sa stanú súčasťou finančnej histórie ako cibuľky tulipánov. Čím viac škandálov, tým väčšie škody pre priemysel a jeho vyhliadky. Výhody inovácie neznamenajú nič, ak sa investori a používatelia obávajú, že sa ich peniaze vyparia. Aby sa kryptomeny zotavili, musia pre ne nájsť správne využitie, čím sa vyhnú novým podvodom.