Oslavujeme šesťdesiate výročie prvého letu človeka do vesmíru

BRATISLAVA – PARÍŽ – MOSKVA – V roku 2021 celý svet oslávi 60. výročie prvého letu človeka do vesmíru. Ruské centrum vedy a kultúry (RCVK) v Bratislave pripravilo zaujímavý program so symbolickým názvom #Ideme.

To je slovo, ktoré v ruštine povedal pred odletom do kozmu prvý kozmonaut Jurij Gagarin. V ruštine znie “pojechali!”

Jurij Alexejevič Gagarin (9. marec 1934, Gžatsk – 27. marec 1968) bol sovietsky kozmonaut, prvý človek, ktorý vzlietol do vesmíru. Svoj kozmický let odštartoval 12. apríla 1961 na lodi Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur. Obletel Zem a po 106 minútach pristál.

Po návrate z letu do vesmíru sa stal hrdinom Sovietskeho zväzu a oslavovanou svetovou celebritou. Značnú časť nasledujúcich rokov jeho života predstavovali stretnutia s ľuďmi v Sovietskom zväze aj vo svete. Napriek záťaži plynúcej z verejných povinností od roku 1961 študoval na Žukovského akadémii, súčasne stál na čele oddielu kozmonautov. Na ďalší kozmický let sa nedostal, bol len náhradníkom Vladimira Komarova pre let Sojuzu 1 v apríli 1967. V marci 1968 dokončil štúdium na akadémii a vrátil sa k lietaniu na lietadlách, ale už 27. marca 1968 pri cvičnom lete zahynul.

Jedným z prvých projektov programu pri príležitosti tohto okrúhleho výročia bude Mládežnícka videokonferencia Vesmír spája: Moskva – Bratislava – Paríž.

Organizátormi podujatia sú: RCVK v Bratislave, RCVK v Paríži a Klub mládežníckej diplomacie Gymnázia Alberta Einsteina v Bratislave.

Hlavnými účastníkmi podujatia budú kozmonauti Viktor Afanasiev (Rusko); Ivan Bella (Slovensko); Jean-Pierre Haigneré (Francúzsko). Práve v takejto zostave sa pred 22 rokmi – 20. februára 1999, na vesmírnej kozmickej lodi Sojuz TM-29 vyletela medzinárodná posádka na orbitálnu vesmírnu stanicu Mir.

Na stretnutí kozmonautov s mládežou sa bude diskutovať o vedeckom výskume vo vesmíre, o perspektívach rozvoja mierového programu na orbite Zeme, o prvom lete človeka do vesmíru.

Študenti z Gymnázia A. Einsteina v Bratislave pripravujú krátku prezentáciu o rusko-slovenskej spolupráci vo vesmíre; ich kolegovia z družobnej školy v Moskve nacvičujú koncertný program.

Videokonferencia sa bude konať 19. februára 2021 o 10:00 (stredoeurópskeho času) na platforme ZOOM, ktorú poskytne zastupiteľstvo agentúry Rossotrudničestvo v Slovenskej republike (RCVK v Bratislave). Pracovný jazykom bude ruština.

Konferencie sa môžu zúčastniť školy, mládežnícke organizácie či médiá. Prihlášky posielajte na elektronickú adresu slovakia@rs.gov.ru. Zaregistrovaní účastníci dostanú link na pripojenie alebo priamy prenos na YouTube kanáli RCVK v Bratislave.

Na elektronickú adresu môžete posielať otázky pre Viktora Afanasieva, Ivana Bellu a Jeana-Pierra Haigneréa. Na najzaujímavejšie z nich odpovedia zúčastnení kozmonauti priamo na videokonferencii.

Perlička na záver. Slávny let prvého ruského kozmonauta pripomína Gagarinova ulica v Bratislave. Pretína mestské časti Ružinov a Vrakuňu . Predstavuje jednu z najdôležitejších bratislavských dopravných tepien, po ktorej do mesta prúdia autá od smeru Dunajská Lužná.