Kôň, jurta a dombyra, symboly kazašskej kultúry

ŠAMORÍN – Etnografickú výstavu  Symboly Veľkej stepi zorganizovalo Veľvyslanectvo Kazachstanu v Slovenskej republike.
Mala úspech na prestížnom medzinárodnom turnaji – Majstrovstvách Slovenska v jazdeckom póle “Farrier’s Arena Polo Cup. Informuje o tom Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Slovenskej republiky.
Výber miesta konania podujatia nebol náhodný. Jazdecké pólo má svoj pôvod v jednej z najstarších nomádskych hier – kökpare.
“Na úpätí Kolosu, najväčšej dvadsať tonovej sochy cválajúceho koňa v Európe, ktorú vytvoril slávny maďarský sochár Gábor Miklós Szöke, bola umiestnená tradičná kazašská jurta. V expozícii okolo jurty sa nachádzali informačné stánky o starých kazašských remeslách – chove koní a dobytka, zručnosti pri výrobe jurty a umení hry na dombyre, ” píše veľvyslanectvo.
Divoké kone boli v Kazachstane prvýkrát domestikované pred viac ako päťtisíc rokmi a že chov koní mal veľký vplyv na životný štýl, materiálnu a duchovnú kultúru kazašského národa. Slovenskí návštevníci sa dozvedeli, že kočovníci sa ako prví v histórii ľudstva naučili taviť kov, vyrábať kolieska, luky a šípy. Zdôraznilo sa, že jedným z najväčších objavov nomádov bol vynález jurty, ktorý umožnil nomádom dobyť obrovské priestory Eurázie – od pohoria Altaj až po pobrežie Stredozemného mora.
Hostia výstavy sa dozvedeli o histórii jurty, jej výzdobe a jedinečnom remeselnom spracovaní, ktoré sú súčasťou svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Interiér jurty bol vyzdobený kobercami a umeleckými dielami z kože, národnými krojmi, nomádskou výzbrojou a hudobnými nástrojmi. Jeden zo stánkov bol venovaný prírodným symbolom Kazachstanu – jablkám a tulipánom, ktoré sa po prvýkrát pestovali na úpätí pohoria Alatau.
Hlavná časť výstavy bola venovaná 800. výročiu narodenia slávneho syna kipčackej stepi, najväčšieho vládcu stredovekého Egypta a Sýrie, sultána Al-Zahira Bejbarsa, a oslavovala jeho vynikajúce vojenské a politické úspechy, ktoré v 13. storočí formovali rozsiahly región Malej Ázie a severnej Afriky.
Na počesť Národného dňa dombyry vystúpila mladá hráčka na dombru Amina Mamanova, ľudové tanečnice Umida Bolatbek a Daiana Csur, rozdávali sa brožúrky o histórii dombyry a CD so zbierkou vybraných kazašských národných melódií.
Okrem iného veľvyslanectvo vystavilo fotografie venované Dňu Astany, hlavného mesta Kazachstanu. Tá sa tešila záujmu slovenskej verejnosti. Fotografie zobrazujúce významné miesta architektúry hlavného mesta”Baijerek”, viac nájdete tu,  “Chan Šatyr” viac nájdete tu, triumfálny oblúk “Mangılık El” a ďalšie architektonické symboly kočovníkov odrážajú kontinuitu dávnych tradícií a pokrok kočovných civilizácií Veľkej stepi.
Fotografie: Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Slovenskej republike.