Komisia pre cenné papiere a burzy preveruje ESG

WASHINGTONAmerická  (SEC) si vyžiadala dokumenty od niektorých investičných spoločností týkajúce sa ich podpory investícií ESG, píše Financial Times.

V roku 2021 regulátor vytvoril divíziu na sledovanie porušení pri zverejňovaní ESG, a ak minulý rok dve investičné banky – Goldman Sachs Group Inc. a Bank of New York Mellon – museli urovnať nároky SEC, potom tento rok ešte nebol ani jeden takýto prípad, poznamenávajú noviny.

Zdroje FT však tvrdia, že situácia sa môže zmeniť, keďže regulátor začne nové vyšetrovanie. SEC študuje najmä dokumenty od tradičných investičných fondov, ktoré sa začali stavať do pozície ESG fondov. Okrem toho sa regulátor zaoberá prípadmi zverejnenia rôzneho množstva informácií fondmi v USA a Európe, ktoré majú rovnakú stratégiu, aktíva alebo správcov fondov.

V júli nemecká DWS Group oznámila, že po „vyšetrovaní ESG“ vyčlenila 21 miliónov eur na možné náklady súvisiace s vyrovnaním pohľadávok od SEC a iných regulátorov. Pre porovnanie, Goldman Sachs a BNY Mellon vyplatili v rámci dohody s SEC 4 milióny a 1,5 milióna dolárov.

“Oblasť ESG zostáva prioritou pre SEC a očakávam, že do konca fiškálneho roka, ktorý sa skončí v septembri, uvidím niekoľko prípadov presadzovania práva,” povedala Gina Choi, bývalá vedúca kancelárie SEC v San Franciscu.

Vyjadrenia investičných poradcov týkajúce sa investícií ESG podľa nej „môžu byť úrodnou pôdou pre vyšetrovanie a kroky vymáhajúcej divízie SEC“.