Kissinger a Gorbačov vyzývajú krajiny, aby sa vzdali nacionalizmu a porazili COVID – 19

WASHINGTON / MOSKVA – Matador zahraničnej politiky Henry Kissinger vyzval svetových lídrov, aby spojili ľudí „spoločnými ľudskými väzbami“ v boji proti globálnym výzvam, akými sú pandémia COVID-19 a zmena klímy.

Prvý a posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov predtým tiež žiadal, aby sa svetoví lídri vyhli „politickým intrigám“ a tiahli za jeden povraz. Najväčšie svetové mocnosti musia užšie spolupracovať pri riešení problémov, ako je pandémia koronavírusu a zmena klímy. Uviedol to bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger, informuje agentúra Bloomberg.

„Ak svet nebude kvôli nacionalistickým tendenciám spolupracovať, bude oveľa ťažšie predchádzať problémom a vyhnúť sa konfliktom,“ povedal Kissinger.

Vyjadril nádej, že „svetoví lídri si najskôr splnia základné povinnosti voči svojim občanom, ale zároveň budú spájať národy sveta.”

Na zjednotenie krajín v boji proti COVID-19 vyzval aj bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. „Teraz je v prvom rade potrebné spoločnými silami prekonať pandémiu. Bez akýchkoľvek politických hier, intríg a tak ďalej, “povedal.

Keď sa situácia s COVID-19 stabilizuje, Gorbačov vyzval svetových lídrov, aby „prehodnotili globálnu agendu“ vrátane nastolenia otázky znižovania vojenských rozpočtov. Hlavným cieľom by podľa neho mala byť bezpečnosť ľudí: zabezpečenie jedla, vody, starostlivosť o životné prostredie a zdravie ľudí. Krajiny musia vypracovať spoločnú stratégiu a vybudovať rezervy, ale tieto snahy budú márne, ak vlády „budú naďalej míňať peniaze na podnecovanie pretekov v zbrojení“, povedal Gorbačov.