Moldavsku hrozí zima bez ruských dodávok plynu kvôli dlhom

MOSKVA / KIŠINEV –  Dlh za dodávky ruského plynu do Moldavska a Podnestrovska  v novembri 2020 dosiahol 7,24 miliardy dolárov.

Dlhy sú prekážkou v rokovaniach medzi Ruskou federáciou, Gazpromom a Moldavskom o uzavretí dlhodobej zmluvy na dodávku zemného plynu.

Väčšinu dlhu vytvorili spotrebitelia neuznaného Podnesterska. Informovala o tom  tlačová služba rusko-moldavskej distribučnej spoločnosti Moldovagaz.

Podnestersko, dlhý tvar Podnesterská moldavská republika, je medzinárodne neuznaný, ale inak fakticky samostatný štát vyhlásený začiatkom roku 1992 v Moldavsku na území s ruským obyvateľstvom na ľavom brehu rieky Dnester.

V Podnestrovsku je najväčšia tepelná elektráreň na území pôvodného Moldavska, ktorá dodáva elektrinu aj Moldavsku.

Ako dnes povedal hovorca Gazpromu Sergej Kuprianov Moldavsko má dlh 433 mil. USD. Ak sa k nemu pripočítajú penále a úroky je to 709. Gazprom je ochotný podpísať dlhodobý kontrakt po zaplatení celého dlhu,

Podnesterský región v minulosti vytvoril dlhy kvôli nízkym poplatkom pre svojich spotrebiteľov, Tie nepokrývajú náklady na dodávky prostredníctvom Moldovagazu. Navyše časť peňazí získaných za plyn zostáva na účtoch podnesterskej administratívy.

Moldavskej delegácii sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na uzavretí novej dlhodobej zmluvy s Gazpromom, keďže ruská strana žiadala príliš vysokú cenu a stanovila pre Moldavsko nerealizovateľné podmienky. Gazprom však prisľúbil, že v októbri poskytne dodatočné objemy plynu. Oznámil to 23. októbra podpredseda vlády pre infraštruktúru Andrej Spinu, ktorý sa v Moskve zúčastnil na rokovaniach s ruskou stranou o plynovej otázke.

“V súčasnej dobe návrh Gazpromu nezodpovedá záujmom našich občanov,” povedal Spinu.

Poznamenal, že Gazprom ponúkol cenu, ktorá prevyšovala ponuky iných operátorov na medzinárodnom trhu.

“Napriek nahromadeným dlhom žiada moldavská strana o predĺženie kontraktu na dodávku plynu na október a november tohto roku. Gazprom je ústretový, podpísal zmluvu na október a je pripravený predĺžiť kontrakt na november, ak moldavská strana platí za dodávky v plnom rozsahu. za september a október tohto roku, “uviedol hovorca podniku Sergej Kuprianov.

Kuprijanov zároveň poznamenal, že “ak platba za dodávky plynu nebude úplne zaplatená, a teda od 1. decembra tohto roku nebude podpísaná nová zmluva, Gazprom zastaví dodávky plynu do Moldavska.”