Kazašský parlament premenoval hlavné mesto z doterajšieho mena Astana na meno Nursultan

S návrhom bezprostredne po zložení prísahy v stredu ráno vystúpil nový prezident krajiny Kassym-Žomart Tokajev. Súčasné hlavné mesto kapitál Astana v minulosti niesol rôzne mená: Akmolinsk, Celinograd, Akmola.

Rozhodnutie prijali na spoločnom zasadnutí oboch komôr kazašského parlamentu, informuje portál zakon.kz. V súlade s tým, hlavné mesto krajiny zmení svoj názov z Astana na Nursultan, na počesť Nursultana Nazarbajeva, ktorý opustil krajinu v predvečer svojej rezignácie.

Poslanci hlasovali jednomyseľne. Príslušné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sa premietnu v Ústave krajiny.

Predtým v rokoch 1992-1997 bolo mesto nazývané Akmola v rokoch 1961–1992, Tselinograd a od svojho založenia v roku 1830 Akmolinsk.

Minister spravodlivosti Kazachstanu, Marat Beketajev, povedal, že obyvatelia hlavného mesta nemusia „naliehavo bežať“ a meniť dokumenty – nové budú vydané po skončení platnosti. Minister sa tiež pýtal, koľko by bolo potrebné vyčleniť z rozpočtu krajiny v súvislosti s premenovaním hlavného mesta. „Nemyslím si, že v tomto prípade je potrebné urobiť takéto výpočty. Prečo? Pretože význam tohto rozhodnutia prekrýva úvahy o nákladoch a všetky argumenty o nákladoch na zmenu značiek, v tomto prípade sú nevhodné, “odpovedal.

V dopoludňajších hodinách ponúkol Tokajev postaviť pamätník na počesť odchádzajúceho prezidenta a premenovať centrálne ulice v regionálnych centrách. Nazarbajev dostane titul čestného senátora, jeho portréty zostanú vo vládnych úradoch, povedal ráno nový prezident krajiny.