Kazachstanské spoločnosti kupujú ruský dlh od investorov, ktorí uviazli na trhu kvôli sankciám

MOSKVA / ASTANA – Kazašské spoločnosti kupujú ruský dlh s výraznou zľavou, keďže sankcie a iné obmedzenia sťažili cudzincom odchod z trhu.

Kazašské finančné firmy nakupujú ruské dlhopisy s výraznými zľavami od investorov, ktorí od začiatku konfliktu na Ukrajine nedokázali opustiť trh kvôli sankciám a iným obmedzeniam.

V posledných mesiacoch niektoré maklérske spoločnosti a banky v Kazachstane kúpili alebo prdali ponuky na kúpu ruských dlhových cenných papierov vrátane OFZ, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dôverné zdroje.

Dlhopisy federálnej pôžičky (OFZ) sú rubľové dlhopisy vydané Ministerstvom financií Ruskej federácie. Tieto dlhopisy sú kupónovými dlhopismi, to znamená, že poskytujú úrokové platby z kupónov. Pri niektorých emisiách OFZ je k určitým dátumom zabezpečené čiastočné splatenie nominálnej hodnoty (amortizácia dlhu).

Registrácia takýchto cenných papierov v kazašskom zúčtovacom dome umožňuje kupujúcim prijímať kupóny a platby istiny, uvádzajú zdroje Bloombergu.

Toto riešenie umožňuje kazašským firmám dosiahnuť rýchle zisky pre seba a klientov v čase, keď niektorí medzinárodní investori uviazli v investovaní do ruského dlhu. A výška týchto prostriedkov sa pohybuje v miliardách dolárov. Mnohé obmedzenia bránia cudzincom v prijímaní kupónov a prvotriednych platieb, ale na domácom trhu môžu miestni investori prijímať platby za dlhopisy.

Kazašský regulátor používa kotácie dlhopisov na ruskom trhu na určenie, či spoločnosti môžu registrovať kapitálové zisky.

OFZ so splatnosťou viac ako 10 rokov sa zotavil v cene blízko nominálnej hodnoty. Údaje z moskovskej burzy naznačujú, že investori neočakávajú straty. Ešte v auguste, keď Bloomberg News informovalo, že firmy vrátane Barclays Plc prispeli k prudkému nárastu obchodnej aktivity s ruskými dlhopismi, finančné inštitúcie ponúkali papier so zľavou 20-25 kopejok za rubeľ.

Zároveň prudko vzrástol počet registrovaných eurobondov a OFZ vydaných ruským ministerstvom financií. Celkový počet vzrástol k 1. novembru na 42, oproti 3 pred ôsmimi mesiacmi, uviedol depozitár so sídlom v Almaty v otázke agentúry Bloomberg. Najvýraznejší nárast nastal v septembri, keď sa počet registrácií zvýšil z 13 na 33.

Kazachovia sa môžu pohybovať na rozdvojenom trhu s rubľovými dlhopismi, pretože ich krajina si zachovala finančné a obchodné väzby s Ruskom.

Na rozdiel od toho mnohým zahraničným investorom so štátnymi dlhopismi denominovanými v rubľoch zostali zmenky, na ktorých už nemajú prístup k platbám úrokov mimo Ruska. Predaj znamená, že môžu získať späť aspoň časť strát.

Podiel nerezidentov na trhu OFZ sa stabilizoval na úrovni tesne pod 18 %, pričom v októbri podľa centrálnej banky Ruska dosiahol 2,7 bilióna rubľov (39 miliárd USD).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.