Kazachstan včera, dnes a zajtra (4), tentoraz o najstaršej Kazašskej národnej univerzite Al Farabi

ALMA ATA –  Finančné noviny pripravili rozhovors  Tujembajevom Žanseitom Kanseitulyom, rektorom Kazaškej národnej univerzity v Alma Ate.

Aká je história univerzity?

Kazašská národná univerzita (KazNU) sa oficiálne otvorila 15. januára 1934, keď bola podpísaná štátna objednávka na učiteľský zbor, a uskutočnil na zápis prvých 54 študentov na tri fakulty – fyziky, matematiky a biológie. Do konca tridsiatych rokov vznikli ďalšie tri  – chémie, cudzích jazykov filológie a rozšíril sa zoznam študijných odborov.

Rozvoj univerzity výrazne ovplyvnili búrlivé vojnové a povojnové roky zamerané na obnovu ekonomiky a sociálnej infraštruktúry krajiny. Kvôli vojne musela univerzita redukovať počet študijných programov a aktívne školiť špecialistov pre front – sestry, lekárov, radistov, rádiológov, prekladateľov, špecialistov na chemické služby a ďalších.

Z univerzity odišlo na front dvesto osemdesiatdva učiteľov a študentov, z ktorých sa mnohí nevrátili. Za odvahu a chrabrosť  boli viacerým študentom a zamestnancom univerzity udelené vyznamenania a medaily. Absolventovi A.G. Popovovi bol udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

V prvých rokoch vojny univerzita pracovala vo veľmi komplikovaných podmienkach. Do Alma-Aty boli dočasne evakuované rôzne inštitúcie, organizácie, univerzity a výskumné ústavy. Univerzita nemala dostatok učební a vybavenia. V jej budovách sa nachádzal napríklad Ukrajinský ústav astronómie a fyziky, Ukrajinský ústav fyziky a technológie, Spektrografické laboratórium Moskovského leteckého ústavu, proteínové laboratórium Akadémie vied ZSSR a ďalšie.

Tento proces však mal aj pozitívnu stránku. V dôsledku prílivu kvalifikovaných vedeckých síl z Moskvy, Kyjeva, Petrohradu a ďalších miest a výskumných centier sa dvihla úroveň KazNU. Počas týchto rokov takí významní vedci ako akademici I. I. Mešchaninov, N. S. Akulov, V.A. Dogel, A.V. Dumansky, profesori A. Mišlin, M.A. Rosenberg, N. Pakul a ďalší. Tak sa vytvorili priaznivé podmienky pre zlepšenie kvality výučby študentov, ako aj pre rozvoju nových smerov výskumu. Napríklad na Chemickej fakulte bola vytvorená vedecká škola vojenskej chémie, s ktorou pravidelne konzultovali svoje výskumy mnohé technické inštitúcie a vojenské jednotky.

Už ste naťukli tému druhej svetovej vojny a univerzity v predchádzajúcej otázke. Mohli by ste prosím ešte rozvinúť do detailov, ako presne ovplyvnil vojnový konflikt univerzitný život? Alma-Ata sa nachádzala bokom od frontu, boje dnešný Kazachstan nezasiahli priamo.

Dá sa povedať, že práve počas vojnových rokov sa položili základy a vytvorili sa predpoklady pre následné formovanie KazNU a jeho transformáciu na „výskumnú univerzitu“. Jedná sa o najvyššiu kategóriu univerzít zameranú na odbornú prípravu špecialistov a vedeckým výskumom a vývojom. V akademickom roku 1943/1944 zaradili KazNU do najprestížnej kategórie univerzít. V tej dobe pôsobilo na pôde vysokej školy štyridsaťštyri profesorov a dvadsaťdva kandidátov vied.

Povojnová rekonštrukcia a ďalší hospodársky rozvoj krajiny zabezpečili posilnenie materiálnej, technickej a intelektuálnej základne univerzity. Zvýšil sa počet fakúlt a zvýšil sa počet prihlásených na postgraduálne štúdium. Posilnili sa väzby s centrálnymi univerzitami a výskumnými ústavmi. Postavili sa nové budovy, biologická stanica a biologické múzeum. KazNU sebavedomo zaujala miesto vedúceho centra pri riešení akútneho problému školenia kvalifikovaného personálu pre všetky odvetvia hospodárstva a sociálneho a politického života republiky.

S koncom vojny sa zvýšil aj počet študentov. V roku 1946 bolo teda na univerzite 977 študentov, odborní pracovníci v 14 odboroch boli vyškolení na 5 fakultách univerzity a 27 katedier. Vytvorila sa hlavná chrbtová kosť učiteľského zboru, ktorú tvorili profesori ako A.B. Bekturov, S.K. Kenesbaev, S.N. Pokrovský, K.P. Perzský a ďalší.

Rektorovanie Askara Zakareviča Zakarina je jednou z nádherných stránok v histórii KazNU. Kedysi jediná univerzita v republike naliehavo potrebovala nové budovy, knižnice, katedry. Našlo si skvelé miesto v podhorí Alma-Ata. A tak sa začala výstavba nových vzdelávacích budov, študentských domovov. Prvé výpočtové stredisko v republike vzniklo na základe matematickej fakulty.

Na počítačoch „Ural-2“, „Ural-11“ a ďalších strojoch sa veda naučila generácia budúcich programátorov a IT špecialistov. Otvorili sa nové oddelenia ako sú hydrobiológia a ichtyológia, meteorológia, vyššia matematika, ruská filológia, pozemná hydrológia, fyzika pevných látok a ďalšie, fakulty pokročilého vzdelávania pre učiteľov vysokých škôl, filozofickú a ekonomickú fakultu, študentskáú literárnu fakultu, asociáciu M.O. Auezov, Spoločnosť „Sedem múz“.

Na toto obdobie sa spomína ako na éru úspechov. Kazašskí vedci cestovali do zahraničia, aktívne spolupracovali s poprednými výskumnými centrami. KazNU prijala delegácie z mnohých krajín sveta, ako centrum národnej vedy a katalyzátora inovatívneho myslenia. Bolo zaujímavé študovať. Mládež sa snažila získať vyššie vzdelanie a urobiť revolúciu vo vede a technike. Prvé študentské stavebné tímy, výlety do nepoznaných  krajín, rozkvet amatérskych predstavení, študentských divadiel, hudobných štúdií – všetko znelo vo všeobecnom rytme krajiny vyrastajúcej z pustošenia.

Kam sa posunula univerzita po druhej svetovej vojne?

Toto obdobie bolo charakterizované významnými úspechmi ZSSR vo vede a technike, došlo k prielomu do vesmíru a prvý kozmonaut Jurij Gagarin v histórii planéty vyštartoval na obežnú dráhu z kazašskej krajiny, z kozmodrómu Bajkonur.

Univerzita teraz riešila zásadne nové problémy súvisiace s vytváraním modernej a dobre vybavenej vzdelávacej, metodickej, výskumnej a sociálnej infraštruktúry univerzity a posilňovala jej väzby s medzinárodným vzdelávacím systémom. Postavili sa nové budovy a internáty, na základe matematickej fakulty bolo vytvorené prvé výpočtové stredisko v republike.
Najdôležitejším výsledkom tejto etapy je však vytvorenie unikátneho vzdelávacieho, vedeckého a obytného komplexu – Kazgograd, ktorý svojou charakteristikou nie je nižší ako areály popredných svetových univerzít.

Dá sa dobre povedať, že to bola autorita, organizačný talent a vedecký rozhľad vynikajúceho vedca, cteného vedca, držiteľa mnohých štátnych vyznamenaní, akademika UA Dzholdasbekova, ktorý zabezpečil výstavbu prvej etapy v Kazgrade. s ktorými boli realizované ďalšie rozsiahle projekty. bola dokončená prevádzka novej vzdelávacej budovy chemickej fakulty na území Agrobiostanice Kazašskej štátnej univerzity a výstavba budovy katedry biofyziky a na Ústave jadrovej fyziky Akadémie vied Kazašskej SSR bola postavená vzdelávacia budova a ubytovňa pre študentov fyziky. Životné podmienky zamestnancov sa zlepšili: do konca 70. rokov bolo postavených šesť obytných budov so 400 bytmi a detským centrom. Vo všeobecnosti sa vytvorila zásadne nová infraštruktúra univerzity a tu sú slová veľkej vďačnosti vhodné pre staviteľov, generálneho dodávateľa za vytvorenie Kazgugradu „Glavalmatastroy“ a jeho vedúcich O. M. Beisenova, U. K. Karamanov, E. K.  Beysebaev, Yu. K. Krasikov, V. R. Krasnyansky, A.D. Ermegiaev. Táto infraštruktúra na mnoho rokov predurčovala najširšie možnosti rozvoja univerzity a vytvorila základ pre nový skok vpred. Dnes sa na novej úrovni a za plnej podpory prezidenta krajiny obnovila výstavba druhej etapy Kazgugradu, čo výrazne rozširuje potenciál vedeckej, vzdelávacej a sociálnej sféry univerzity a stavia ju na trajektória stať sa jednou z popredných univerzít na svete.

KazNU začala mnohostrannú medzinárodnú spoluprácu, začala školiť personál pre krajiny Ázie, Blízky a Stredný východ, Kubu. V roku 1975 bola prijatá do Medzinárodnej asociácie univerzít, ktorá združuje viac ako 700 univerzít zo 114 krajín.

V rokoch 1986 až 1988 prišli zložité procesy, prebudené decembrovými udalosťami roku 1986 a viedol k získaniu suverenity Kazachstanu a vytvoreniu novej štátnosti, otvorenej ekonomiky a modernej sociálnej sféry. V rokoch 1988 až 1991 prvý prezident krajiny Nursultan Abiševeč Nazarbajev navrhol stratégiu „Kazachstan – 2030“ a republika v najťažšej fáze štrukturálneho rozpadu a hospodárskej krízy prerazila v počte moderných krajiny s veľkou autoritou vo svetovej aréne a príležitosťami na nový sociálno-ekonomický skok do budúcnosti.

Najdôležitejším medzníkom vo vývoji univerzity v tomto období bol výber novej cesty. Hlavným faktorom tu bolo vytvorenie Kazašskej republiky ako rovnocenného člena svetového spoločenstva a v týchto podmienkach mohla existovať iba jedna voľba – dôsledný pokrok vo svetovom vzdelávacom systéme, prechod na medzinárodné štandardy odbornej prípravy odborníkov. Výrazne sa začal meniť aj status univerzity. Od roku 1991 začal niesť meno veľkého mysliteľa Abú Nasra ibn al-Farabiho.

Jednou z kľúčových ustanovení politického kurzu hlavy štátu od prvých dní nezávislosti je starosť o zachovanie a rozvoj ľudského kapitálu. Už v januári 1992 bol prijatý prvý zákon Kazašskej republiky „o vzdelávaní“ a v roku 2000 – dekrét prezidenta Kazašskej republiky „O štátnom programe„ Vzdelávanie “. V januári 1992 bol tiež prijatý zákon „O vede a štátnej vedecko -technickej politike Kazašskej republiky“, v roku 1993 – výnos prezidenta Kazašskej republiky „O opatreniach na zlepšenie organizácie vedy a rozvoja Vedecký a technický potenciál republiky “. Tento legislatívny rámec poskytuje zásadne nové príležitosti pre rozvoj vzdelávania a vedy.

Od roku 1993 dekrétom prezidenta Kazašskej republiky získala štatút autonómnej štátnej samosprávnej univerzity a začala sa nazývať Kazašská štátna národná univerzita. Boli urobené prvé zásadné kroky smerom k implementácii medzinárodných požiadaviek na školenie personálu a k vytvoreniu novej vedeckej a inovatívnej infraštruktúry – prechodu na dvojstupňový systém vzdelávania „bakalársky – magisterský“ a k vytvoreniu siete výskumných ústavov a technologický park v rámci univerzity.

Čo môžete povedať o nedávnej minulosti?

V dôsledku týchto mimoriadne ťažkých rokov v živote našej krajiny univerzita opäť potvrdila svoju mobilitu, načasovanie a vedúce pozície a pripravila pôdu pre nový systém odbornej prípravy pre všetky univerzity v republike.
16. septembra 2003 v meste Bologna (Taliansko) Kazašská národná univerzita podpísala Magna Chartu univerzít. Bola teda prvá z univerzít kazašského a stredoázijského štátu, ktorá vstúpila do európskeho vzdelávacieho priestoru.

V roku 2006 sa univerzita stala prvou v histórii štátu, ktorá sa stala laureátom ceny prezidenta Kazašskej republiky za úspechy v oblasti kvality, ktorá sa stala dôležitou udalosťou v živote KazNU a najvyššou. hodnotenie jeho prínosu k odbornej príprave personálu a rozvoju celého systému vyššieho vzdelávania v krajine.

Pokračovalo formovanie a rozširovanie pôsobnosti vedeckých škôl a smerov na čele s vynikajúcimi vedcami a organizátormi vedy, známymi učiteľmi a mentormi mládeže. Mnohé z týchto škôl získali svetovú slávu, najmä v oblasti základnej a aplikovanej matematiky, mechaniky, chémie, histórie, turkológie a ďalších oblastí základnej a aplikovanej vedy.

Kazachstan teraz potrebuje kvalifikovaný personál, ktorý je konkurencieschopný  na svetovom trhu práce. Hlava štátu stanovila zásadne nové úlohy pre národné univerzity a predovšetkým pre KazNU ako vedúcu univerzitu. Patrí sem prechod na medzinárodnú kvalitu odbornej prípravy špecialistov, plnohodnotná integrácia do globálneho vzdelávacieho priestoru a uznávanie kazašských diplomov, odstránenie korupcie, dôstojný vstup do medzinárodného rebríčka univerzít. Na splnenie tejto úlohy bolo prijatých niekoľko nových vedeckých a vzdelávacích programov a plánov, ktoré univerzite v budúcnosti pomohli dosiahnuť ciele. Uskutočnilo sa prvé promócie doktorov filozofie – PhD., Čím bola KazNU prvou v krajinách SNŠ, ktorá zvládla trojstupňové školenie personálu podľa medzinárodných štandardov.

V novembri 2008 univerzita úspešne prešla akreditáciou francúzskeho certifikačného orgánu „Bureau Veritas“. Na základe analýzy globálnych trendov vo vývoji svetovej vzdelávacej sféry bol predložený systémový návrh na rozvoj KazNU ako výskumnej univerzity.

Od roku 2010 sa KazNU v nadväznosti na implementáciu štátnej politiky inovačného rozvoja úspešne transformuje na výskumnú univerzitu svetovej triedy. Akademická mobilita sa aktívne rozširuje, formujú sa silné oddelenia a výskumné ústavy, ktoré poskytujú interdisciplinárnu komunikáciu, zvyšujú efektivitu vedeckého dizajnu, jeho inovatívnej zložky, posilňujú firemného ducha celého tímu, ktorý zaisťuje vytvorenie silného intelektuálneho prostredia na univerzita.

V roku 2011 KazNU dostala meno Al-Farabi, celým menom Abú Nasr Muhammad ibn al-Farach al-Fárábí. sa stala jedinou univerzitou v Kazachstane, ktorá bola prijatá do programu OSN pre akademický dopad, a podľa výsledkov známych ratingových agentúr QS (Veľká Británia), Thomson Reuters (USA), prvá medzi univerzitami v strednej Ázia vstúpila do hodnosti najslávnejších univerzít na svete … S cieľom urobiť z univerzity centrum pre šírenie ideológie, informácií a vzdelávacích a výskumných programov o trvalo udržateľnom rozvoji sa KazNU zúčastnila globálneho samitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v Riu de Janeiro.

Hlavnou udalosťou roku 2012 v živote univerzity bola medzinárodná konferencia-výstava, ktorá sa konala na indonézskom ostrove Bali a na ktorej bol KazNU pomenovaný po al-Farabi bol ocenený odznakom excelentnosti Tri hviezdičky QS Stars. Je pozoruhodné, že KazNU sa stala prvou univerzitou v stredoázijskom regióne ocenenou „hviezdami QS“. Dnes je univerzita vlastníkom „Five Stars“ spoločnosti QS Stars.

Veľkým úspechom bolo aj vysoké hodnotenie univerzity v oblasti vedy, ktoré udelili univerzite odborníci z najvyšších miest Európskej únie. Podľa výsledkov medzinárodnej expertízy je KazNU nesporným lídrom medzi kazašskými univerzitami, pokiaľ ide o vedecký, technologický a inovačný potenciál.
Začiatkom roku 2013 bola KazNU prijatá do Medzinárodnej asociácie inštitútov vysokoškolského vzdelávania Tallores, ktorá zahŕňa najlepšie americké univerzity. Podľa rebríčka svetových univerzít, medzinárodnej agentúry Webometrics, ktorá analyzuje webové stránky univerzít vo svete a určuje ich úroveň, zaujala naša univerzita vedúce postavenie medzi univerzitami v stredoázijskom regióne.

A študenti sa stali vedúcimi projektu „Najlepších 100 najlepších študentov Almaty“, ktorý tvoril väčšinu jeho elektronického katalógu. KazNU vo svojom jubileu 2014 zahájila jedinečný vedecký a inovatívny projekt „Univerzita Al-Farabi-inteligentné mesto“, ktorého cieľom je zmeniť ho na univerzitu novej formácie, ktorá je založená na učení veľkého mysliteľa Al-Farabiho o cnostné mesto. Univerzita, ktorá je globálnym centrom programu OSN pre akademický vplyv na trvalo udržateľný rozvoj, upevnila si postavenie lídra vo vede a vzdelávaní a obsadila prvé miesto v národnom rebríčku. Bližšie o Al-Farabí pozri tu. 

 

Čo ste dosiahli za posledných tridsať rokov?

Kazašská národná univerzita Al-Farabi je najstaršou a vedúcou univerzitou v Kazachstane s viac ako 25 000 študentmi. Na univerzite bolo vytvorených a úspešne pôsobí 16 fakúlt a 67 katedier, kde pracuje viac ako 2 000 profesorov a učiteľov.

Za 30 rokov svojej histórie dosiahla univerzita vážnych výsledkov, získala uznanie a autoritu v Kazachstane aj mimo nej. V roku 2003 KazNU ako jeden z prvých v Strednej Ázii podpísal Veľkú chartu univerzít (bolonský proces) a vstúpil do svetového vedeckého a vzdelávacieho priestoru. Vďaka spolupráci so zahraničnými vysokoškolskými inštitúciami univerzita podpísala zmluvy o spolupráci s viac ako 500 univerzitami po celom svete. Bola podpísaná optimalizácia a rozvoj nových vzdelávacích programov s partnerskými univerzitami, memorandá a dohody o dvojstupňovom vzdelávaní, akademickej mobilite, o výmene pedagogických zamestnancov a študentov s poprednými zahraničnými univerzitami.
Študenti a učitelia začali aktívne cestovať do zahraničia na stáže, získavať nové skúsenosti a znalosti. KazNU sa stala atraktívnou aj pre zahraničných študentov a ich počet sa každým rokom zvyšuje.

V súčasnosti  sa na univerzite vyučuje 533 vzdelávacích programov. Od nového akademického roku sa zavádzajú nové odbornosti, ktoré spĺňajú moderné požiadavky. Tento rok univerzita predstavila uchádzačom množstvo inovatívnych a interdisciplinárnych vzdelávacích programov, ako napríklad: „neurovedy“, „virológia“, „kyberfyzika“, „digitálna ekonomika“, „biologické inžinierstvo“, „robotické systémy“, „Environmentálne inžinierstvo“ “,„ Kreatívny priemysel “,„ Prírodné a technogénne riziká “,„ mediálna komunikácia “,„ Dátová veda “,„ Digitálna archívna veda a správa záznamov “,„ Inteligentné riadiace systémy “,„ nanomateriály a nanochémia “atď. Od začiatku nového akademického roku budú študenti školení v 652 vzdelávacích programoch. Nové špeciality sú veľmi žiadané nielen medzi kazašskými, ale aj zahraničnými študentmi.

V posledných rokoch KazNU urobila fenomenálny prielom a zaradila sa medzi 200 najlepších univerzít sveta, pričom v rebríčku QS-World obsadila 175. miesto. Popredná univerzita v krajine sa aktívne podieľa na globálnom rebríčku QS World University Rankings (QS WUR) a UI Green Metric Ranking svetových univerzít, zaradila sa do 200 najlepších univerzít, ktoré sú najšetrnejšie k životnému prostrediu, a podľa európskeho vedeckého a priemyselného hodnotenia získala vysoké hodnotenie „AA“. Komora. KazNU je tiež globálnym centrom Programu OSN pre akademický vplyv na trvalo udržateľný rozvoj a podporuje 17 cieľov OSN. Univerzita vyvinula model univerzity novej generácie – University 4.0. Je zameraná na implementáciu štyroch dôležitých misií – odborná príprava, výskum, implementácia inovácií vo výrobe a duchovné a morálne vzdelávanie vysokokvalifikovaných odborníkov ako občanov krajiny a sveta. Tento model bol predstavený v sídle OSN v New Yorku a v Organizácii islamskej spolupráce a odporúčaný na šírenie na medzinárodnej úrovni ako sľubný model rozvoja univerzít, ktorý spĺňa moderné výzvy. Univerzitný model 4.0 sa implementuje spoločne s Alianciou civilizácií OSN ako medzinárodný projekt.

Aký máte vzťah k vede a výskumu?

Kazašská národná univerzita Al-Farabi je najstaršou a vedúcou univerzitou v Kazachstane s viac ako 25 000 študentmi. Na univerzite bolo vytvorených a úspešne pôsobí 16 fakúlt a 67 katedier, kde pracuje viac ako 2 000 profesorov a učiteľov.

Za 30 rokov svojej histórie dosiahla univerzita vážnych výsledkov, získala uznanie a autoritu v Kazachstane aj mimo nej. V roku 2003 KazNU ako jeden z prvých v Strednej Ázii podpísal Veľkú chartu univerzít (bolonský proces) a vstúpil do svetového vedeckého a vzdelávacieho priestoru. Vďaka spolupráci so zahraničnými vysokoškolskými inštitúciami univerzita podpísala zmluvy o spolupráci s viac ako 500 univerzitami po celom svete. Bola podpísaná optimalizácia a rozvoj nových vzdelávacích programov s partnerskými univerzitami, memorandá a dohody o dvojstupňovom vzdelávaní, akademickej mobilite, o výmene pedagogických zamestnancov a študentov s poprednými zahraničnými univerzitami.

Študenti a učitelia začali aktívne cestovať do zahraničia na stáže, získavať nové skúsenosti a znalosti. KazNU sa stala atraktívnou aj pre zahraničných študentov a ich počet sa každým rokom zvyšuje.
Doteraz sa na univerzite vyučuje 533 vzdelávacích programov. Od nového akademického roku sa zavádzajú nové odbornosti, ktoré spĺňajú moderné požiadavky. Tento rok univerzita predstavila uchádzačom množstvo inovatívnych a interdisciplinárnych vzdelávacích programov, ako napríklad: „Neurovedy“, „Virológia“, „Kyberfyzika“, „Digitálna ekonomika“, „Biologické inžinierstvo“, „Robotické systémy“, „Environmentálne inžinierstvo“ “,„ Kreatívny priemysel “,„ Prírodné a technogénne riziká “,„ Mediálna komunikácia “,„ Dátová veda “,„ Digitálna archívna veda a správa záznamov “,„ Inteligentné riadiace systémy “,„ Nanomateriály a nanochémia “atď. Od začiatku nového akademického roku budú študenti školení v 652 vzdelávacích programoch. Nové špeciality sú veľmi žiadané nielen medzi kazašskými, ale aj zahraničnými študentmi.
V posledných rokoch KazNU urobila fenomenálny prielom a zaradila sa medzi 200 najlepších univerzít sveta, pričom v rebríčku QS-World obsadila 175. miesto. Popredná univerzita v krajine sa aktívne podieľa na globálnom rebríčku QS World University Rankings (QS WUR) a UI Green Metric Ranking svetových univerzít, zaradila sa do 200 najlepších univerzít, ktoré sú najšetrnejšie k životnému prostrediu, a podľa európskeho vedeckého a priemyselného hodnotenia získala vysoké hodnotenie „AA“. Komora. KazNU je tiež globálnym centrom Programu OSN pre akademický vplyv na trvalo udržateľný rozvoj a podporuje 17 cieľov OSN. Univerzita vyvinula model univerzity novej generácie – University 4.0. Je zameraná na implementáciu štyroch dôležitých misií – odborná príprava, výskum, implementácia inovácií vo výrobe a duchovné a morálne vzdelávanie vysokokvalifikovaných odborníkov ako občanov krajiny a sveta. Tento model bol predstavený v sídle OSN v New Yorku a v Organizácii islamskej spolupráce a odporúčaný na šírenie na medzinárodnej úrovni ako sľubný model rozvoja univerzít, ktorý spĺňa moderné výzvy. Univerzitný model 4.0 sa implementuje spoločne s Alianciou civilizácií OSN ako medzinárodný projekt.

Ako sa pozeráte na inovácie?

V tejto dobe sa KazNU snaží stať sa „univerzitou svetovej triedy“ a inovačným centrom národného hospodárstva. Dosiahnutie tohto cieľa uľahčuje výskum v rámci základných a aplikovaných programov, inovatívny, sektorový, medzinárodný komplexný vedecký a technický vývoj, ako aj zmluvná práca v prioritných oblastiach rozvoja vedy. Na univerzite bolo v rokoch 2020 až 2021 realizovaných a realizovaných 553 výskumných projektov. Na univerzite je sústredený veľký počet talentovaných vedcov, ktorých mená a úspechy predurčili formovanie a rozvoj kazašskej vedy a technológie. KazNU je univerzita s rozvinutou vedeckou a inovatívnou infraštruktúrou, kde je na základe klastrového prístupu vybudovaný účinný technologický koridor „od vytvorenia nápadu po jeho komercializáciu“. Vďaka úspešnej práci univerzity sa priťahujú investície z podnikania a rôznych medzinárodných zdrojov a pracuje sa na analýze úspechov univerzitných vedcov na svetovej úrovni.

V rámci transformácie na výskumnú univerzitu svetovej triedy sa implementujú tri oblasti činnosti, ktoré sa navzájom dopĺňajú: koncentrácia talentov a zameranie na kreatívny výskum, ktorý je základom úspechu; hľadanie a budovanie zdrojov potrebných na uskutočnenie výskumu, ktorý by mal prispieť k vytvoreniu priaznivého prostredia pre vedecké objavy a v budúcnosti by mal byť pre univerzitu ziskový; vytvorenie flexibilnej riadiacej štruktúry univerzity, ktorá prispeje k vzniku a aplikácii inovatívnych prístupov. Univerzita realizuje projekty využívajúce moderné technológie zamerané na zlepšenie blaha spoločnosti v krajine a budovanie inovatívnej konkurencieschopnej ekonomiky vo všeobecnosti. V KazNU ich. Al-Farabi vytvoril klaster strojárskych a vedecky náročných technológií, ktorý zahŕňa Vedecko-technologický park, Centrum technologických inovácií (Centrum inžinierstva a komercializácie) a Centrum zelených technológií.
Vedecko-technologický park je zameraný na podporu inovatívneho rozvoja univerzitných vedcov a vytváranie priaznivých podmienok pre rastúce začínajúce spoločnosti medzi študentmi KazNU. Na základe parku funguje viac ako 20 takýchto spoločností, 12 študentských podnikateľských inkubátorov, 6 laboratórií a 6 výskumných centier.
Centrum inovácií procesov (Centrum inžinierstva a komercializácie) bolo založené s cieľom prilákať kazašských a zahraničných predstaviteľov vedy a obchodu na spoločnú implementáciu výskumu a vývoja, implementáciu systému kontinuálneho odborného rozvoja pedagogických zamestnancov univerzity. Realizáciu zákaziek vykonáva v rámci zmluvných projektov pomocou moderného technologického vybavenia.

Centrum pre „zelené technológie“ je mesto „MINI-EXPO“ na implementáciu inovatívnych projektov v oblasti „zelenej energie“ a odbornú prípravu odborníkov novej formácie založenej na vedecko-náročnom inžinierstve založenom na technológiách získavania vetra, slnka , hydro- a geotermálna a bioplynová energia. Za týmto účelom centrum zhromaždilo všetky potrebné alternatívne zdroje energie: tepelné čerpadlá, bioplynovú stanicu a veterné generátory.
Energeticky účinný skleník bol vytvorený na pestovanie kvetinovo-okrasných a bobuľovo-zeleninových plodín pomocou technologických režimov pestovania rastlinných produktov v hydropónii založených na inovatívnych technológiách „Plant Factory“. Vytvorenie skleníkového komplexu je zamerané aj na pestovanie kvetov pre fytodizajn Univerzity SmartCity pomocou genetického výberu a iných prístupov, na vytvorenie rezervnej semennej banky založenej na ekonomicky hodnotných rastlinách.

Komercializácia projektov sa uskutočňuje prostredníctvom účasti vedcov na grantovom programe Svetovej banky a grantového financovania výsledkov vedeckých a vedeckých a technických činností Vedeckej nadácie JSC. Na základe takýchto projektov boli vytvorené špičkové spin-off spoločnosti. Do dnešného dňa sú teda výsledky viac ako 10 inovatívnych projektov úspešne prevedené do skutočného sektora hospodárstva Kazachstanu.

Vedci napríklad vyvinuli jedinečnú technológiu na zvýšenie intenzity žiarenia výbojok založených na nanotechnológiách, ktoré majú nízku cenu a vysokú kvalitu. Intenzita luminiscencie vyvinutej žiarovky je navyše jeden a pol krát väčšia ako u podobných žiariviek s rovnakou spotrebou energie, čo bolo potvrdené počas laboratórnych testov.

Vedci z KazNU vyvinuli senzory na určovanie teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu so 100% kazašským obsahom uhlíkových nanoštruktúr. Prebieha práca na zavedení digitálnych technológií v oblasti verejnej bezpečnosti na preplnené miesta ako sú letiská, vlakové stanice, metro, ale aj chránených objektov a území.

Počas pandémie vedci vyvinuli a vyrobili ochranné prilby „AlfaShield“ z materiálov schválených na použitie na lekárske účely, ktoré sa pohodlne nosia a spĺňajú všetky požiadavky Gost „O bezpečnosti osobných ochranných prostriedkov“. Výrobná kapacita umožňuje výrobu až 100 ochranných prilieb za deň a viac ako 200 z nich už bolo bezplatne distribuovaných medzi zdravotnícke zariadenia mesta Almaty.
Areál zahájil výrobu nových doplnkov stravy proti chrípke a koronavírusu, ktoré pozostávajú zo silných, nízko toxických liečivých a výživných bylinných zmesí. Tieto aditíva, vyvinuté zamestnancami Centra pre liečivé rastliny KazNU, sú už teraz veľmi žiadané medzi zamestnancami univerzít a obyvateľmi mesta. Plánuje sa vybudovanie dielne na spracovanie potravinového odpadu s cieľom získať hodnotný výživný produkt pre vtáky, ryby a zvieratá (Zlatá muška), ako aj organické hnojivo (Zlatá pôda). Bioplynová stanica inštalovaná v zelenej technologickej zóne dnes spracováva 100 kg potravinového odpadu denne a v najbližších mesiacoch plánujeme tento údaj zvýšiť na 1 000 kg.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.