Kazachstan: oslavuje deň prvého prezidenta
NUR SULTAN – Prvý deň decembra sa v Kazachstane oslavuje ako deň Prvého prezidenta Republiky Kazachstan. Tento dátum nie je vybraný náhodne.
V tento deň si krajina zvolila svojho lídra. Osobnosť Nursultana Nazarbajeva bola symbolom celej epochy v živote krajiny. Práve jemu obyvatelia Kazachstanu zdôverili projekciu a výstavbu nového a nezávislého Kazachstanu. Čas ukázal správnosť tohto rozhodnutia.
Dňa 19. marca 2019 podpísal nariadenie o predčasnom skončení vlastného mandátu. V predčasných voľbách sa obyvatelia krajiny rozhodli v prospech následníctva a stabilizácie politického a ekonomického smerovania kurzu, ktorý presadzoval Nursultan Nazarbajev. Za prezidenta bol zvolený Kasym-Žomart Tokajev.
Novozvolený prezident v svojom článku „Ponaučenie z historickej osobnosti“ napísal, že „Nursultana Nazarbajeva si váži a uznáva svetové spoločenstvo ako významného štátnika, unikátneho reformátora, ktorý bol schopný pozerať sa za horizont zajtrajšieho dňa. Je to veľká osobnosť, ktorá svojimi rukami vytvárala históriu nezávislej krajiny. Vďaka nemu sa Kazachstan stal autoritou a úspešným členom medzinárodného spoločenstva. Práve vďaka fenoménu Nursultana Nazarbajeva sme vďační, že v ťažké časy sa zachovala jednota obyvateľstva a konsenzus. Kazachstan prešiel k trhovej ekonomike sa stal sa aktívnym účastníkom globálnych ekonomických procesov.“
Premyslená politika a charakter Nursultana Nazarbajeva priniesli Kazachstanu štatút jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík. Výsledkom toho bola vo svete známy „Kazašský model rozvoja“. Jeho podstatou je rozvoj štátu na základe premyslenej stratégie. Dnes sa o modeli spoločenského vzájomného porozumenia a súlade v Kazachstane hovorí v celom svete. Hovorí sa o „Kazachstanskej ceste“ alebo o „Modeli Nazarbajeva.“
Nursultan Nazarbajev stál pri počiatkoch vzniku Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). Inicioval myšlienku vytvorenia Konferencie o rozvoji opatrení na budovanie dôvery v Ázii (CICA), ktorá dnes združuje 28 štátov v Eurázii, a o Euroázijskej únii, ktorá bola implementovaná o 20 rokov neskôr, už vo formáte Euroázijskej hospodárskej únie.
Nezabudnite tiež na skutočnosť, že 29. augusta 1991 N. Nazarbajev podpísal historický dekrét „O uzavretí Semipalatinskeho výskumneho polygóna“. Osemnásť rokov po ho uzavretí, kde sa uskutočnilo takmer 500 sovietskych jadrových skúšok, Valné zhromaždenie OSN schválilo 29. august ako Medzinárodný deň proti jadrovým testom. Rozhodnutia Nursultana Nazarbajeva uzavrieť testovacie miesto a vzdať sa vlastníctva štvrtého jadroveho potenciálu na svete krátko po získaní nezávislosti Kazachstanu boli bezprecedentnými krokmi pri budovaní medzištátnych vzťahov. Dobrovoľné vzdanie sa Kazachstanu štatútu jadroveho štátu položilo základy mierovej politiky tejto krajiny.
Za zmienku stojí, že medzi prvým prezidentom Kazachstanu Nursultanom Nazarbajevom a bývalým prezidentom Slovenska Ivanom Gašparovičom boli nadviazané priateľské a dôverné vzťahy.
Ivan Gašparovič navštívil Kazachstan v roku 2010 dvakrát. Ako poznamenal exprezident, vrúcne pripomína svoje návštevy Kazachstanu. V rámci svojej štátnej návštevy v roku 2007 na Slovensku bol Nursultan Nazarbajev ocenený „Radom dvojitého bieleho kríža“ za zásluhy o komplexný rozvoj vzťahov medzi Kazachstanom a Slovenskom.
Pozrime sa čo o tomto modeli rozvoja Kazachstanu povedali svetoví lídri:
Vladimír Putin, prezident Ruskej federácie: „Nursultan Abiševič je v politike dlho, dostal sa do nej v sovietskych časoch. Prvé čomu som sa počudoval a čomu sa čudujem dodnes je to že je veľmi moderný človek. Odkiaľ má ten pocit moderného sveta?“
Si Ťin-pching, prezident Čínskej ľudovej republiky: „Vďaka prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi bol položený pevný základ partnerstva medzi našimi krajinami. Prezident Nazarbajev sa v priebehu rokov usilovne usiloval o posilnenie priateľstva medzi našimi krajinami. Čína pozná a hlboko si váži Nursultana Nazarbajeva, ktorý neoceniteľne prispel k rozvoju vzťahov medzi Kazachstanom a Čínou.
Recep Tayyip Erdoğan, prezident Tureckej republiky: „Prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev je vynikajúcou osobnosťou našej doby a aksakal (vážený muž) turkického sveta. Vítame a podporujeme medzinárodné iniciatívy Nursultana Nazarbajeva. Právomoc prezidenta Kazachstanu v turkickom svete je veľmi vysoká, nemožno si nevšimnúť obrovský prínos Nursultana Nazarbajeva k rozvoju vzťahov s bratským tureckým ľudom, k dosiahnutiu jednoty turkických národov ako celku.“
Donald Trump. “Donald Trump. Prezident USA (2017-2020) „Vítam pána prezidenta za jeho víziu a vedenie pri podporovaní globálneho dialógu o energetickej bezpečnosti prostredníctvom výstavy EXPO 2017. Teším sa na ďalšie posilňovanie strategického partnerstva medzi USA a Kazachstanom na základe vzájomného rešpektu a spoločných záujmov.“
Margaret Hilda Thatcher, premiér Veľkej Británie (1979-1990): „Verím, že prezident Nazarbajev je človek, ktorý je schopný urobiť veľa pre zachovanie Únie v súčasnej zložitej situácii v ZSSR po neúspešnom vojenskom puči. A tomu sa po celom svete prikladá veľmi veľký význam.“
Lee Kuan Yew, premiér Singapúru (1959-1990): Prezident Nazarbajev je vychádzajúcou hviezdou sovietskej politiky, významnou osobnosťou rôznych republík. 50-ročný vodca Kazachstanu je mierne tvrdý, praktický, rýchly a rozhodný človek, očarujúci, talentovaný a vytrvalý, ktorého uznávajú za vodcu iné republiky Únie. Ak bude Nazarbajev na čele republiky, bude mať Kazachstan oveľa väčšie šance na úspech.“
Barack Obama. Prezident USA (2009-2017): „Prezident Nazarbajev je jedným z príkladných svetových vodcov v otázkach nešírenia jadrových zbraní a jadrovej bezpečnosti. Kazachstan je skvelým príkladom toho, ako sa môže krajina vzdať jadrových zbraní a dosiahnuť väčšiu bezpečnosť a ekonomickú prosperitu.“
Ban Ki-moon, Generálny tajomník OSN (2007-2016): „Urobili ste múdre a prezieravé rozhodnutie vzdať sa jadrových zbraní po získaní nezávislosti a pomohli ste pokročiť v iniciatíve zameranej na vytvorenie zóny bez jadrových zbraní v strednej Ázii. Poskytujete personál pre mierové misie OSN v Iraku, ako aj materiálne zdroje pre fondy a programy OSN.“